Pielęgnacja roślin

Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą

Okres jesienno – zimowy to bardzo trudny czas dla roślin doniczkowych. Dni stają się coraz krótsze, coraz mniej światła dociera do mieszkań i jest to głównym bodźcem dla roślin, żeby przeszły w stan spoczynku. Z drugiej jednak strony wysoka temperatura w pomieszczeniach stymuluje rośliny do dalszego wzrostu.

Spis treści

  1. Zima – trudny czas dla roślin doniczkowych
  2. Światło
  3. Temperatura
  4. Wilgotność powietrza
  5. Podlewanie
  6. Nawożenie
  7. Szkodniki
  8. Kwiaty kwitnące zimą

Zima – trudny czas dla roślin doniczkowych

Gdy obniża się temperatura a dni stają się coraz krótsze, rośliny przechodzą w stan spoczynku. Część z nich gubi liście, u niektórych zamierają części nadziemne, a te, które mają zimozielone liście spowalniają procesy życiowe. Coraz mniejsza ilość światła docierająca do mieszkań jest sygnałem także dla roślin doniczkowych, aby spowolnić procesy życiowe. Dlatego zima to czas, kiedy szczególnie powinniśmy zadbać o rośliny w naszych mieszkaniach. Zapewniając im odpowiednie warunki, w zależności od gatunku. Rośliny  na pewno odwdzięczą się nam na wiosnę bujną zielenią.

Światło

Przecieranie liści z kurzu zapewnia roślinom większy dostęp do światła

Miesiące zimowe charakteryzują się krótszym dniem. Światła docierającego do mieszkań jest niewiele, dlatego powinniśmy zadbać o to, żeby rośliny w naszym mieszkaniu miały do niego jak najlepszy dostęp. Jeśli mamy taką możliwość ustawmy kwiaty na parapecie lub w pobliżu okna. Najwięcej światła dociera przez wschodnie i południowe okna. Nie zasuwajmy zasłon czy rolet na dzień, aby rośliny mogły korzystać z naturalnego światła. Przy nieodpowiedniej ilości promieni słonecznych rośliny wydłużają się, mogą tracić liście lub nawet zamierać. Najmniej odporne na niedobory światła są rośliny o liściach jasnych czy pstrych, dlatego o nie musimy szczególnie dbać. Zwróćmy również uwagę na to, aby powierzchnia liści była czysta. Osiadający na roślinach kurz dodatkowo blokuje dostęp do światła. Pamiętajmy o systematycznym odkurzaniu roślin przy pomocy miękkiej gąbki lub szmatki. Mniejsze rośliny możemy umieścić pod prysznicem i zmyć kurz przy pomocy delikatnego strumienia letniej wody. Rośliny, których liście pokryte są włoskami odkurzamy przy pomocy pędzelka. Czyste rośliny na pewno lepiej wykorzystają docierające do nich promienie słoneczne.

Temperatura

Odpowiednia ilość światła i właściwa temperatura pozwoli roślinom przetrwać zimowe miesiące

Na zewnątrz temperatura jest coraz niższa, w naszych mieszkaniach za to coraz wyższa. Nikt z nas nie lubi marznąć i jest rzeczą oczywistą, że w mieszkaniach utrzymujemy taką temperaturę, żeby czuć się komfortowo. Niestety nie wszystkim roślinom odpowiadają takie warunki. Przy ograniczonej ilości światła rośliny w okresie zimowym potrzebują również niższej temperatury. Jeśli mamy taką możliwość umieśćmy rośliny w jasnym, nieogrzewanym pomieszczeniu lub widnej piwnicy. Idealnym rozwiązaniem na przezimowanie roślin byłoby umieszczenie ich na przeszklonej werandzie lub ogrodzie zimowym. Jednak na takie rozwiązanie mogą sobie pozwolić nieliczni. Większości z nas pozostaje przeniesienie roślin bliżej okna, gdzie dzięki możliwym nieszczelnością panuje nieco niższa temperatura. Pamiętajmy jednak, żeby zabrać rośliny z parapetu podczas wietrzenia. Mroźne powietrze może poważnie uszkodzić rośliny. Możemy również nieco skręcać kaloryfery na noc, co z pewnością pomoże roślinom. Ważne, aby odsunąć rośliny od źródeł ciepła, ponieważ zbyt wysoka temperatura może powodować zasychanie liści.

Wilgotność powietrza

Aby pomóc roślinom przetrwać zimę musimy zadbać o zwiększenie wilgotności

Większość roślin, które zdobią nasze mieszkania pochodzą z tropikalnych lasów deszczowych gdzie panuje wysoka temperatura i wilgotność. Tymczasem przy włączonych kaloryferach w naszych mieszkaniach wilgotność spada do ok.40%. Aby pomóc roślinom przetrwać zimę musimy zadbać o zwiększenie wilgotności poprzez zawieszanie nawilżaczy powietrza, czy mokrych ręczników na kaloryferach. Można również w pomieszczeniu z kwiatami ustawić nawilżacz powietrza. Dobrym rozwiązaniem jest również ustawienie roślin na podstawkach wypełnionych keramzytem lub drobnymi kamyczkami. Woda parująca z podstawki nawilża powietrze wokół rośliny. Większość roślin można również zraszać, pamiętając jednak aby do tego celu używać odstanej lub przegotowanej wody, aby uniknąć osadów na liściach.

Podlewanie

Rośliny spowalniając swoje procesy życiowe wymagają ograniczonego nawadniania. Ilość wody jakiej potrzebują rośliny zależy od temperatury w pomieszczeniu,  ilości światła jaka do nich dociera  oraz od wielkości doniczki, w której dana roślina rośnie. Ponieważ dla roślin groźniejszy jest nadmiar wody starajmy się je podlewać wtedy, kiedy podłoże już przeschnie. Dostosujmy częstość podlewania do warunków panujących w pomieszczeniu. Jeśli rośliny znajdują się w miejscu gdzie panuje niska temperatura możemy je podlewać nawet raz na 2 tygodnie. Jeśli jednak w mieszkaniu mamy ok 20°C to na pewno musimy częściej podlewać rośliny. Do podlewania najlepiej używać jest odstanej wody o temperaturze pokojowej. Podlewając rośliny pamiętajmy o tym , aby usunąć nadmiar wody , który znajduje się na podstawce, co zapobiegnie gniciu korzeni.

Nawożenie

W sklepach ogrodniczych dostępne są nawozy potocznie nazywane nawozami zimowymi

W sklepach ogrodniczych dostępne są nawozy potocznie nazywane nawozami zimowymi. Są one przeznaczone do dokarmiania roślin, które zimę spędzają w naszych mieszkaniach. Rośliny w okresie jesienno – zimowym muszą znosić wiele niedogodności, dlatego powinniśmy o nie szczególnie dbać. Nawozy przeznaczone do dokarmiania roślin zimą nie mają w składzie azotu (N), żeby nie pobudzać ich do wzrostu. Zawierają głównie potas, fosfor i mikroelementy, które wpływają na dobrą kondycję kwiatów doniczkowych. Roślin, które przenieśliśmy w chłodne miejsce, aby zapewnić im spoczynek zimowy w ogóle nie nawozimy. Zwrócić musimy jednak szczególną uwagę na rośliny kwitnące zimą. Te rośliny najlepiej dokarmiać nawozami dla roślin kwitnących.

Szkodniki

Suche powietrze i wysoka temperatura bardzo osłabiają rośliny. Może to prowadzić do pojawienia się na roślinach szkodników, takich jak przędziorki, wełnowce czy tarczniki. Wówczas pozostaje nam jedynie zaopatrzyć się w środki do ich zwalczania i podjąć z nimi walkę.

Kwiaty kwitnące zimą

Brak kolorów za oknem chętnie rekompensujemy sobie kupując kwitnące kwity doniczkowe

Brak kolorów za oknem chętnie rekompensujemy sobie kupując kwitnące kwity doniczkowe. Wymagają jednak one specjalnej opieki. Szczególnie jeśli chodzi o nawożenie, musimy pamiętać aby zapewnić im odpowiednią dawkę niezbędnych pierwiastków. Najpopularniejsze w okresie zimowym są kwiaty kojarzące się ze Świętami Bożego Narodzenia jak Gwiazda betlejemska (Poinsettia) czy Kaktus bożonarodzeniowy  (Schlumbergera). Często w mieszkaniach goszczą również rośliny potocznie nazywane fiołkiem afrykańskim  (Saintpaulia) czy fiołkiem alpejskim (Cyclamen). Niezależnie od tego czy goszczące w naszych mieszkaniach rośliny kwitną czy stanowią zieloną dekorację, musimy poświęcić im odpowiednia ilość uwagi, aby zachwycały nas swoim wyglądem. 

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry