Pielęgnacja roślin

Wykorzystanie perlitu w uprawie roślin

W ogrodniczej ofercie podłoży do roślin na półkach sklepowych można znaleźć gotowe produkty, ale też ich komponenty. Dzięki nim, doświadczeni hodowcy roślin sami tworzą podłoża do własnych roślin, zgodnie z ich potrzebami i wiedzą hodowcy. Jednym ze składników podłoży jest perlit.

Spis treści

  1. Właściwości perlitu
  2. Wykorzystanie perlitu
  3. Ukorzenianie w perlicie
  4. Perlit vs. keramzyt

Właściwości perlitu

Perlit to skała wulkaniczna, zwana również szkłem wulkanicznym. Dla celów przemysłowych wydobywany jest w Turcji. Po obróbce technicznej przyjmuje formę drobnych, wyjątkowo lekkich ziaren o nieokreślonym kształcie, porowatej strukturze i właściwościach higroskopijnych. W związku z posiadanymi właściwościami stosowany jest do rozluźniania gleby z równoczesnym zatrzymywaniem w niej wody. Woda skomasowana w perlicie utrzymuje wilgotny stan gleby umożliwiając równocześnie przepływ powietrza między jej gruzełkami.

Wykorzystanie perlitu

Perlit wymieszany z ziemią rozluźnia ją i zatrzymuje wodę

W hodowli roślin najczęściej wykorzystuje się perlit o wielkości ziarna ok. 1,2 mm. Wykorzystywany jest jako magazyn wody w podłożu oraz czynnik rozluźniający glebę. Jest sterylny więc bezpieczny dla roślin. Świetnie nadaje się do ukorzeniania. Korzenie roślin ukorzenionych w perlicie w porównaniu do ukorzenionych w wodzie są mocniejsze, bardziej rozkrzewione, dające lepszy start młodej roślinie.

W czystej postaci perlit wykorzystywany jest do hydroponicznych upraw szklarniowych. W ogrodzie, wymieszany z ciężką glebą rozluźni ją równocześnie nie pozbawiając wilgoci. Najlepsza proporcja mieszania go z podłożem to 25-30% objętościowej zawartości perlitu. Nie należy przekraczać norm mieszania perlitu z podłożem, gdyż ten z upływem czasu chłonie coraz więcej wilgoci i w przypadku zbyt dużej jego ilości może wysuszać glebę.

Ukorzenianie w perlicie

Rośliny ukorzenione w perlicie mają mocniejszy system korzeniowy

Odmierzoną odpowiednią ilość perlitu należy przepłukać na sicie lub w inny skuteczny sposób, a następnie wsypać do naczynia, w którym mają być ukorzeniane rośliny. Po wsypaniu go do pojemnika i umieszczeniu sadzonek do ukorzenienia należy wlać niewielką ilość wody. Nie powinna ona sięgać poziomu sadzonek – to perlit podsiąkając zapewni odpowiednią wilgotność. Dla zapewnienia mikroklimatu sadzonki powinny być przykryte pokrywą pojemnika lub perforowanym woreczkiem foliowym

Perlit vs. keramzyt

Keramzyt i perlit wykorzystywany jest przy tworzeniu podłoży

Perlit to skała wulkaniczna, a keramzyt to wypalana glinka. Obydwa mają właściwości magazynujące wodę, obydwa mogą służyć ukorzenianiu roślin i rozluźnianiu gleby, choć wielkość granul keramzytu predestynuje go do rozluźniania gleby o większej objętości. W domowych doniczkach lepiej sprawdzi się perlit.

Keramzyt dodatkowo może pełnić rolę osłony przed utratą wilgotności, utrudniać wzrost chwastów lub stanowić element dekoracyjny, kiedy powierzchnia gleby lub ziemi w donicy zostanie nim wysypana.  

Podsumowując i keramzyt, i perlit mają swoje, podobne miejsce w ogrodnictwie, choć w niektórych sytuacjach nie sposób jednego zastąpić drugim.

 

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry