Wokół ogrodu

Hotel dla owadów w ogrodzie

Ogród bez owadów praktycznie nie istnieje. Wdzięczne motyle, ważki, pszczoły czy trzmiele, które pracowicie uwijają się przy kwiatach wzbudzają nasz zachwyt. Mszyce na roślinach nie wywołują raczej pozytywnych emocji. Jednak, aby zachowana była bioróżnorodność, wszystkie te organizmy muszą ze sobą egzystować. Jeśli zachęcimy owady pożyteczne, aby zamieszkały w naszym ogrodzie, łatwiej będzie nam poradzić sobie ze szkodnikami.

Tagi: Krok po kroku

Spis treści

  1. Hotele/domki dla owadów
  2. Miejsce dla hotelu
  3. Zrób to sam
  4. Jakie owady mogą zamieszkać w hotelu
  5. Zalety posiadania hotelu dla owadów
  6. Jak zwabić owady do ogrodu

Hotele/domki dla owadów

Hotel dla owadów w zacienionym miejscu w ogrodzie

Przystrzyżone trawniki otoczone iglakami nie są atrakcyjne dla owadów. Utarło się nawet określenie „zielonej pustyni”, gdzie owady praktycznie nie mają czego szukać. Wzrasta jednak świadomość wśród ogrodników. Coraz więcej ludzi zaczyna zwracać uwagę na to, że owady są kluczowymi organizmami na ziemi. Dlatego też coraz bardziej popularne w ogrodach stają się hotele dla owadów. Są to niewielkie budowle wykonane z naturalnych materiałów mające na celu zapewnienie schronienie dla owadów oraz miejsce do rozmnażania. Mogą to być skrzynki, domki czy choćby nawiercony pień drzewa. Miejsca te mają za zadanie imitować warunki, w których żyją owady, a które coraz trudniej znaleźć w warunkach naturalnych. Związane jest to z ciągłymi zmianami zarówno w budownictwie jak i świadomości ludzi. Dawniej owady znajdowały schronienie na strychach domów, w nieotynkowanych ścianach, zabudowaniach gospodarskich czy nie do końca uporządkowanych ogrodach. W dzisiejszych czasach domy są szczelnie zaizolowane, a jakiekolwiek budynki gospodarskie zadbane. Ogrody też staramy się uporządkować, nie ma w nich miejsca na nieporządek. Ratunkiem dla dziko żyjących owadów jest moda na hotele dla owadów.

Miejsce dla hotelu

Łąka kwiatowa zwabia owady do ogrodu

Wybierając miejsce dla hotelu dla owadów najpierw zastanówmy się czy nasz ogród jest wystarczająco atrakcyjny dla jego mieszkańców. Aby owady chciały w nim zamieszkać muszą mieć w pobliżu pożywienie, dlatego dobrze jest umieścić taki domek w pobliżu rabat kwiatowych, warzywnika, sadu czy łąki kwiatowej. Nie stawiajmy go w głębokim cieniu, lepiej w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym. Dobrze jest wybrać miejsce zaciszne, rzadko uczęszczane. Najlepiej, aby część frontowa skierowana była na wschód, południe lub południowy zachód. W zależności od wielkości hotelu może ona wisieć na ścianie, płocie czy nawet drzewie. Może być umocowany na słupku lub postawiony bezpośrednio na ziemi. Ważne, aby był stabilny, nie poddawał się podmuchom wiatru. W niestabilnej konstrukcji owady nie będą chciały się zadomowić. No i pamiętajmy aby w pobliżu była dostępna woda. Ze względu na walony estetyczne hotele dla owadów pojawiają się coraz częściej w przestrzeni publicznej, w parkach , ogrodach zoologicznych, przy szkołach czy przedszkolach.

Zrób to sam

Hotel dla owadów można zrobić własnoręcznie przestrzegając kilku zasad

Sklep ogrodniczy, centra handlowe oraz sklepy internetowe oferują różnego rodzaju hotele czy też domki dla owadów. Są one różnej wielkości, z różnego rodzaju wypełnieniem czy z przeznaczeniem dla konkretnych owadów. Jednak taki hotel możemy wykonać własnoręcznie. Ważne, aby do budowy wykorzystać naturalne materiały. Obudowę najlepiej zbić z naturalnych desek, ale można też wykorzystać różnego rodzaju skrzynki, które służą za opakowanie prezentów. Dach dobrze jest zabezpieczyć przed deszczem lub śniegiem. Jeśli chodzi o wypełnienie możemy wykorzystać przeróżne naturalne materiały jak szyszki, słomę, pocięte pędy roślin, bambusy, trzciny, kawałki drewna z nawierconymi otworami, cegłę dziurawkę, potłuczone doniczki, glinę. Wypełnienie zabezpieczmy siatką, aby materiał nie wypadał i żeby ptaki miały utrudniony dostęp do lokatorów. W zależności od tego jaki materiał wybierzemy, możemy spodziewać się innych mieszkańców.

Jakie owady mogą zamieszkać w hotelu

Pędach pustych w środku składają jaja pszczoły murarki

Hotele dla owadów stawiane są w ogrodach głównie z myślą o dzikich zapylaczach. Są wśród nich pszczoły murarki, trzmiele, bzygi. Swoje miejsce znajdą tam również drapieżniki jak np. biedronki, które zjadają mszyce, skorki, złotooki i ich larwy. Mogą się tam zadomowić również pająki, schronienia na zimę mogą szukać motyle.       

Zalety posiadania hotelu dla owadów

Budleja, to krzew który przyciąga do ogrodu motyle

Hotel dla owadów to nie tylko ciekawa ozdoba, choć rzeczywiście własnoręcznie wykonane domki mają czasem imponujące rozmiary, a wypełnienie ułożone w ciekawe wzory. Jednak, to co istotne z punktu widzenia ogrodnika, to ostoja bioróżnorodności. Różne owady, które zasiedlają hotel wpływają na utrzymanie równowagi ekologicznej w ogrodzie. Dzięki czemu w naszych uprawach powinno być mniej szkodników – mszyc, tarczników, przędziorków. Dodatkowo obecność zapylaczy korzystnie wpływa na plony, zarówno w warzywniku jak i w sadzie. Większa ilość owadów zachęci z kolei do częstszego zaglądania do ogrodu ptaki czy małe zwierzęta, które żywią się nim. Rozbudowane sieci zależności między mieszkańcami ogrodu wpłyną na wzrost bioróżnorodności. W obecnych czasach gdy środowisko naturalne jest coraz bardziej zagrożone , takie naturalne obszary są bardzo cenne.

Jak zwabić owady do ogrodu

Rośliny kwitnące w różnych terminach zapewniają owadom pokarm

Sam hotel dla owadów ustawiony w ogrodzie nie zagwarantuje nam, że od razu będą w nim lokatorzy. Aby pszczoły czy biedronki chciały się w nim zadomowić muszą mieć pewność, że w otoczeniu znajdą pożywienie. Dlatego ważne jest, aby w naszym ogrodzie znalazły się rośliny kwitnące i to najlepiej takie, które mają różny termin kwitnienia, przez co przez cały sezon ogród będzie atrakcyjny dla owadów. Dobrze jest zasiać rośliny miododajne czy zioła. Również ogród warzywny czy drzewa owocowe zwabią owady. Zadbajmy o to aby nasz ogród był jak najbardziej zróżnicowany. I pamiętajmy, że owady są naszymi sojusznikami. Jeśli chcemy zwalczać szkodniki używając środków chemicznych postępujmy zawsze zgodnie z zasadami podanymi na opakowaniu, aby nie ucierpiały owady pożyteczne.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry