Pielęgnacja roślin

Uprawa amarylisa

Popularnie nazywane amarylisami zwartnice, lub po łacinie hippeastrum, zachwycają wielkimi kielichowatymi kwiatami. Ich okres kwitnienia to miesiące zimowe, ale największą radość sprawiają kwitnąc w Boże Narodzenie. Aby jednak tak się stało, trzeba o tym pomyśleć zawczasu.

Spis treści

  1. Mała i duża cebula
  2. Aby zakwitła na święta
  3. Sadzenie
  4. Amarylis po kwitnieniu
  5. Okres spoczynku i przechowywanie

Mała i duża cebula

Cebula amarylisa z cebulką potomną

Zwartnice to rośliny cebulowe. Im większa cebula, tym większe prawdopodobieństwo, że wyda piękne kwiaty. Z małych, drobnych, a tym bardziej jednorocznych cebul w obecnym sezonie kwiaty raczej nie wyrosną. Nie jest to jednak powód, żeby je wyrzucać. Wręcz odwrotnie, należy je wsadzić do ziemi i podkarmić, aby zwiększyły swoją objętość i potencjał na kwiaty w przyszłym sezonie.

 

Aby zakwitła na święta

Czas od posadzenia do zakwitnięcia to około 6-8 tygodni. Wszystko zależy od wielkości cebuli, powinna mieć około 8 cm średnicy;  wilgotności podłoża, powinno być wilgotne ale nie mokre oraz temperatury w pomieszczeniu, około 21-24 stopnie. Nie bez znaczenia jest okres przesuszenia, około 2 miesięcy, który wpływa na jej witalność. Aby kwitła na Święta Bożego Narodzenia najlepiej wsadzić ją na początku listopada. 

Sadzenie

Cebulki amarylisa przygotowane do sadzenia

Do posadzenia, oprócz cebuli hippeastrum, potrzebna jest doniczka, o średnicy 3 - 4 cm większej od cebuli, podstawka pod nią, garść drenażu na spód doniczki oraz nieco ziemi. Hippeastrum posadzone w zbyt dużej doniczce „idzie w korzeń” i nie bardzo chce kwitnąć, dlatego tak ważne jest, aby jej średnica była niewiele większa od cebuli. Na dno sypiemy drenaż. Mogą to być połamane kawałki glinianej doniczki, keramzyt lub gruby żwir. Jego warstwa to koło 2 cm. Na drenaż wsypujemy cienką – 1,5 do 2 cm warstwę ziemi. Wkładamy cebulę i obsypujemy ziemią. Cebula powinna być przykryta ziemią nie więcej niż ½ wysokości, maksymalnie 2/3 wysokości.Delikatnie podlewamy. Woda ma za zadanie pobudzić korzenie do wzrostu i obudzić cebulę. Nie posiada liści, więc nie zachodzi transpiracja wody. Na tym etapie wzrostu nie ma też potrzeby nawożenia. Cebulę stawiamy w możliwie ciepłym miejscu. Zwartnice pochodzą z Ameryki Środkowej i suche powietrze im nie szkodzi, dlatego do czasu kwitnienia mogą stać na parapecie pod którym jest kaloryfer.

Cykl rozwojowy amarylisa

W czasie wzrostu pędu kwiatowego należy zwrócić uwagę, czy rosnący pęd nie odchyla się od pionu w kierunku światła. Gdyby tak się działo, doniczkę należy obracać, by pęd rósł pionowo w górę. W przeciwnym razie pochylony, po zakwitnięciu będzie przewracał doniczkę z cebulą.  Kiedy zakwitnie, doniczkę z kwiatem można ustawić w dowolnym miejscu samodzielnie, lub tworząc kompozycję świąteczną. Nawożenie można zacząć pod koniec kwitnienia.

Amarylis po kwitnieniu

Po kwitnieniu zwartnica zacznie wytwarzać rozetę liściową. Jest to okres intensywnego wzrostu, rozrostu cebuli, tworzenia cebul potomnych oraz zbierania sił przed zasuszeniem. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest na okres letni wystawienie jej do ogrodu, na balkon czy taras. Aby słońce nie przypaliło liści, roślinę trzeba zahartować ustawiając doniczkę najpierw w cieniu, a potem na okres przedpołudnia i po południu wystawiać na słońce. Po koło tygodniu liście nie powinny już reagować na promienie słoneczne przypaleniem. Pęd kwiatostanowy, może zostać aż do uschnięcia, lub - ze względów estetycznych - można go odciąć.

Okres rozrostu liści to czas odżywienia cebuli zmęczonej kwitnieniem. To okres nawożenia. Najlepszym nawozem będzie nawóz do roślin kwitnących, ale można też stosować uniwersalny. Nawóz do roślin zielonych nie jest tu polecany, gdyż ze względu na dużą ilość azotu w stosunku do fosforu i potasu, będzie pobudzał roślinę do wzrostu, a nie cebulę do gromadzenia zapasów. Przez okres lata cebula powinna zwiększyć swoją objętość. Nawóz stosujemy według zaleceń na opakowaniu.

Okres spoczynku i przechowywanie

Kwitnący amarylis

Po kilku miesiącach, około sierpnia liście zwartnicy zaczną żółknąć. Wtedy należy zaprzestać podlewania i pozwolić cebuli zaschnąć. Kiedy liście uschną, można je odciąć, a cebulę zostawić bez podlewania w doniczce, lub wyjąć z donicy, włożyć do papierowej torby i zostawić w chłodniejszym miejscu aż do czasu ponownego sadzenia. Jeśli wytworzyła cebulki potomne trzeba je oddzielić. Z młodymi cebulkami można postępować tak samo jak w przypadku cebuli matecznej, lecz rozrost ich będzie następował powoli, a kwitnienia można się spodziewać dopiero po kilku latach. Cebuli tej nie musi się przechładzać, jak w przypadku innych roślin cebulowych: hiacyntów, tulipanów itp.

W listopadzie rozpocząć proces na nowo. Powodzenia.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry