Pielęgnacja roślin

Wermikulit i perlit - dodatki do podłoża

Od jakiegoś czasu coraz większym zainteresowaniem ogrodników oraz miłośników kwiatów domowych cieszy się wermikulit. Ci, którzy mają doświadczenie z perlitem zastanawiają się czy można wermikulit i perlit stosować zastępczo. Czym więc jest perlit, a czym wermikulit i czy ich cechy pozwalają stosować te skały zamiennie?

Spis treści

  1. Perlit
  2. Wermikulit
  3. Perlit vs wermikulit

Perlit

Perlit dodany do podłoża rozluźnia je i ułatwia wzrost rośliny

Znany w hodowli roślin perlit to skała wulkaniczna przetworzona termicznie służąca jak „rozluźniacz” gleby. Stosowany nie tylko w hodowli roślin doniczkowych, upraw hydroponicznych ale również w ogrodzie – rozluźnia i napowietrza glebę ciężką, nie pozbawiając jej wilgoci. W celu rozluźnienia ziemi stosujemy domieszkę perlitu w ilości 20-30%. Jest obojętny chemicznie, więc można go bezpiecznie stosować w każdej hodowli roślin.

Perlit często stosowany jest do ukorzeniania roślin. Bardzo dobrze wpływa na rozwój korzeni. Zaletą ukorzeniania w perlicie jest brak bezpośredniego kontaktu ukorzenianej sadzonki z wodą, a tylko czerpanie wilgoci z perlitu, w którym została umieszczona. Dzięki temu ryzyko gnicia jest bardzo małe w stosunku do sadzonek ukorzenianych w samej wodzie.

Dlatego też perlit przez swoją porowatą strukturę uważany jest głównie za składnik gleby przewietrzający ją oraz magazynujący wodę w swoich granulach.

Wermikulit

Wermikulit możemy wykorzystać przy produkcji rozsad

Wermikulit to skała ilasta, która tak jak perlit w procesie wypalania zwiększa swoją objętość. Tak przygotowany nabiera właściwości higroskopijnych w większym stopniu niż perlit, magazynuje wodę wraz ze związkami pokarmowymi dla roślin sam mając ich trochę w swoim składzie. W  zależności od miejsca pozyskiwania wermikulit w różnym stopniu posiada azot, magnez, miedź, krzem, mangan, potas, wapń, żelazo. Oddając do gleby wodę z zawartymi w niej składnikami odżywczymi dla roślin, niejako dokłada i swoje składniki.

Wykorzystywany jest jako domieszka do ziemi dla zmagazynowania wody i w tym momencie traktowany jest jak coś w rodzaju naturalnego hydrożelu. Dzięki temu ziemia nie oblepia korzeni, a te mogą się swobodnie rozrastać.

Jednak można go wykorzystać w sposób, gdzie perlit by się nie sprawdził -  przy wysiewie nasion, jako gwarant wilgotności. W tej sytuacji część wermikulitu mieszamy z ziemią do siewu i pikowania, a częścią posypujemy wierzch paletek rozsadowych lub tacek wysiewnych. Zapewni to stała wilgotność kiełkującym nasionom.

Perlit vs. wermikulit

Rośliny ukorzeniane w perlicie mają mocny system korzeniowy

Perlit  i wermikulit są podobne do siebie ale nie tożsame i nie wszędzie spełniają taką samą rolę.

Perlit w ogrodzie sprawdzi się rozluźniając ciężką glebę, a wermikulit w lekkiej przepuszczalnej glebie zatrzyma więcej wilgoci, a przyjmując składniki pokarmowe  zabezpieczy  je przed wypłukiwaniem.

Dlatego też perlit i wermikulit są jak bracia, ale nie bliźniacy – obaj potrzebni, obaj spełniają podobną ale nie taką samą rolę.

 

Fot: PLANTA

 

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry