Pielęgnacja trawnika

Regeneracja trawnika po zimie

Po zimie nasz trawnik przeważnie nie prezentuje się okazale. Pierwsze co możemy zauważyć to łyse miejsca, będące wynikiem długo zalegającej warstwy śniegu, pod którą powstaje pleśń śniegowa. Innym częstym zjawiskiem po zimie są kretowiska, czy uszkodzenia mrozowe, powstałe na skutek zamarzania i odmarzania wody, co spowodowało oderwanie murawy od podłoża.

Mając pełen obraz naszego trawnika po zimie, możemy zabrać się do działania i przywrócić mu świetność sprzed zimy. Jeśli tylko pogoda nam sprzyja, tzn. temperatura jest dodatnia, a wierzchnia warstwa ziemi jest obeschnięta, wtedy uzbrojeni w niezbędne narzędzia zabieramy się do pracy.

Spis treści

  1. Rozgrabianie kretowisk
  2. Wałowanie
  3. Grabienie
  4. Wertykulacja trawnika
  5. Aeracja
  6. Dosiewanie trawy
  7. Pierwsze nawożenie
  8. Pierwsze koszenie trawy

 

Rozgrabianie kretowisk

Bardzo częstym zjawiskiem po zimie są kretowiska na trawniku
Bardzo częstym zjawiskiem po zimie są
kretowiska na trawniku

 

 

Pierwsze z czym musimy się uporać to kretowiska. Należy je rozgrabić, a jeśli na trawniku są łyse miejsca lub dziury, ziemię z kretowisk można wykorzystać do naprawy tych fragmentów.

 

 

 

 

 

Wałowanie

Jeśli zauważymy, że nasz trawnik jest bardzo nierówny, widoczne są na nim tzw. wypiętrzenia mrozowe lub zaobserwujemy działalność nornic lub innych organizmów tworzących podziemne tunele, musimy przystąpić do wałowania. Zabieg ten jest prosty i polega na dociśnięciu kęp trawy do podłoża przy użyciu walca ogrodniczego. Pozwala to na ponowne zetknięcie się oderwanej przez mróz darni z podłożem. Korzenie mają kontakt z ziemią i ponownie mogą się w niej zakorzenić.

Grabienie

Następnym ważnym etapem podczas wiosennej regeneracji trawnika jest jego staranne wygrabienie. Po jesieni i zimie zostały gdzieniegdzie opadłe liście, igliwie czy uschnięte źdżbła traw. Wszystkiego tego musimy się pozbyć, aby nasz trawnik pięknie sie prezentował. W tym celu najlepiej jest użyć płaskich, plastikowych grabi wachlarzowych.

Wertykulaja trawnika

Kolejnym etapem jest wertykulacja czyli pionowe nacinani darni. Zabieg ten ma na celu usunięcie zalegającego na trawniku filcu, czyli obumarłych żdźebeł traw, mchu, liści. Filc obecny na trawniku, pogarsza jego wygląd poprzez tworzenie warstwy nieprzepuszczalnej dla wody, powietrza czy składników odżywczych oraz hamuje wzrost trawy. Przy niewielkim trawniku wertykulację możemy przeprowadzić ręcznie przy użyciu specjalnych grabi. Przy większych trawnikach wygodniej jest użyć specjalnego wertykulatora, elektrycznego czy spalinowego, który wyposażony jest w specjalny wał nacinający podłoże na zadaną głębokość. Dobrze jest wykonać wertykulację w dwóch prostopadłych kierunkach - pomoże nam to usunąć większą ilość filcu. Trawnik po wertykulacji należy wygrabić, a zebrany filc wyrzucić. Zabieg ten wpływa bardzo korzystnie na trawę, ponieważ rozluźnia jej kępy i ułatwia dopływ powietrza, wody i składników odżywczych do korzeni.

Jeśli mamy w ogrodzie rozprowadzone automatyczne nawadnianie musimy odnaleźć i oznaczyć miejsca gdzie są schowane zraszacze, aby noże wertykulatora ich nie uszkodziły.

Aeracja

Nakładki na buty z kolcami są dobrym sposobem na przeprowadzenie aeracji niewielkiego trawnika
Nakładki na buty z kolcami są dobrym 
sposobem na przeprowadzenie aeracji
niewielkiego trawnika

To kolejny ważny zabieg, króry ma na celu lepsze napowietrzenie, nawodnienie i odżywienie trawnika. Polega ona na nakłuwaniu powierzchni murawy na głębokość 10 – 15 cm przy użyciu mechanicznych aeratorów ze specjalnymi wałami kolczystymi lub stosując specjalne nakładni z kolcami na buty. Przy mniejszych powierzchniach można nakłuwać trawnik widłami amerykańskimi.

Otwory powstałe po aeracji dobrze jest zasypać piaskiem, szczególnie na glebach gliniastych. Piasek z czasem zostanie wmyty w głębsze warstwy co rozluźni strukturę gleby i ułatwi trawie proces krzewienia.

 

Dosiewanie trawy i naprawa "łysych pól"

Do dosiewania polecamy użyć mieszanki Trawnik Regeneracyjny
Do dosiewania polecamy użyć mieszanki
Trawnik Regeneracyjny

Po wertykulacji i aeracji w powstałych nacięciach na powierzchni trawnika widoczna jest gleba, która nie jest porośnięta. Możemy to wykorzystać do wykonania dosiewki, czyli podsiania trawnika mieszanką regeneracyjną lub mieszanką, którą użyliśmy wcześniej do wysiewania trawnika. Możemy również użyć Trawnika Regeneracyjnego firmy Planta, który jest mieszanką nasion traw i nawozu.Pozwili nam to na jednoczesną aplikację obu składników, a przez to zaoszczędzenie pracy i czasu. Wysiane nasiona dobrze jest przykryć cienką warstwą ziemi, można je przywałować i trzeba dbać o odpowiednią wilgotność trawnika.

Łyse pola szpecą trawnik wiosną
Łyse pola szpecą trawnik wiosną

W miejscach gdzie zalegał dłużej śnieg, lub były postawione jakieś przedmioty, np donice, mogły powstałać "łyse pola", które szpecą nasz trawnik. Aby się ich pozbyć musimy najpierw oczyścić powierzchnię gleby i lekko ją spulchnić. Jeśli jest to konieczne powinniśmy dosypać świeżej ziemi, aby powierzchnia trawnika była równa. Na tak przygotowane miejsce wysiewamy nasiona traw. I tu również ważne jest aby wykorzystać taką mieszankę jaką użyliśmy do wysiewania całego trawnika, aby odtworzone fragmenty nie odznaczały się od reszty murawy.

Pierwsze nawożenie

Do pierwszego nawożenia najlepiej zastosować nawóz mineralny Planta trawnik
Do pierwszego nawożenia najlepiej
zastosować nawóz mineralny
Planta trawnik

Powinno być przeprowadzone najpóźniej gdy pojawią się pierwsze liście traw. Do pierwszego wiosennego nawożenia najlepiej zastosować wieloskładnikowy nawóz z dużą ilością azotu(N). Daje to szybki efekt zazielenienia i uzupełnia niedobory tego pierwiastka w glebie.

 

 

 

 

 

 

Pierwsze koszenie trawy

Pierwsze wiosenne koszenie przeprowadzamy gdy trawa osiągnie wysokość 6 – 8cm. Skracamy ją o 1/3 wysokości. Pamiętajmy aby noże w naszej kosiarce były ostre, aby nie szczępiły ździebeł trawy.

Po przeprowadzeniu regeneracji trawnika po zimie nie możemy przestać o niego dbać. Aby cały sezon cieszył nasze oczy musimy go systematycznie podlewać w okresach suszy, odchwaczczać, kosić systematycznie i nawozić. Właściwie pielęgnowany trawnik stanowi ozdobę każdego ogrodu.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry