Wokół ogrodu

Basenowe ABC

Aby bezpiecznie korzystać z przydomowych basenów, zarówno tych , które zamontowane są na stałe, jak i z tych rozkładanych sezonowo, musimy zapoznać się z etapami pielęgnacji wody basenowej.

Spis treści

  1. Regulacja wartości pH
  2. Dezynfekcja
  3. Zwalczanie glonów (alg)
  4. Koagulacja

Regulacja wartości pH

Idealna wartość pH, która zapewnia komfort osobom kąpiącym się powinna mieścić się w zakresie 7,0 – 7,4

Utrzymanie właściwej wartości pH jest najważniejszym zadaniem w pielęgnacji wody basenowej. Wartość ta ma decydujący wpływ na pozostałe zabiegi zmierzające do utrzymania wysokiej jakości wody w basenie. pH wody informuje nas czy woda ma odczyn zasadowy czy kwaśny. Idealna wartość pH, która zapewnia komfort osobom kąpiącym się powinna mieścić się w zakresie 7,0 – 7,4. Takie wartości pH wskazują na obojętny lub lekko zasadowy odczyn wody. pH wody w basenie powinno być sprawdzane raz w tygodniu przy pomocy dostępnych w sklepach i centrach ogrodniczych zestawów testowych. Systematyczne śledzenie odczynu wody pozwala na szybką reakcję i zastosowanie odpowiednich środków zwiększających lub obniżających pH wody w basenie. Szczególną uwagę musimy zwrócić podczas upałów i opadów. Wysoka temperatura sprzyja wzrostowi pH, natomiast podczas deszczowej pogody pH ulega obniżeniu.

pH Plus i pH Minus to środki regulujące pH wody basenowej

Gdy już zbadamy wodę w basenie i okaże się, że pH jest za wysokie musimy zastosować preparat pH minus, który obniża pH z zakresu alkalicznego do neutralnego. Zbyt wysoki odczyn wody może negatywnie wpływać na warstwę ochronną skóry, powodując swędzenie. Może również powodować wytrącanie się wapnia w wodzie o twardości średniej do wysokiej, ujawniające się zmętnieniem wody czy zatykaniem filtrów. Wysokie pH wody zmniejsza również skuteczność działania środków dezynfekcyjnych. Z drugiej strony, jeśli pH wody w naszym basenie jest za niskie, w celu doprowadzenia go do idealnej wartości musimy zastosować preparat pH plus. Jest to łatwo rozpuszczalny, alkaliczny środek do podniesienia wartości pH. Przy kwaśnym odczynie wody może dochodzić do podrażnienia błon śluzowych oraz wydzielania się nieprzyjemnego zapachu wody na skutek tworzenia się chloramin. Zagrożone korodowaniem są również wszystkie metalowe części, może również dojść do uszkodzenia fug. Po zastosowaniu preparatu pH plus lub pH minus musimy chwilę odczekać i ponownie sprawdzić pH wody. Pozwoli nam to stwierdzić czy użyto wystarczającej ilości środka, czy zabieg należy powtórzyć.

Dezynfekcja

Woda w przydomowym basenie powinna być utrzymana w czystości. Jest to niezbędne, aby czerpać radość z zabawy w wodzie i nie narażać się na choroby. Każda osoba korzystająca z basenu wnosi do wody bakterie i związki organiczne. W wodzie o temperaturze powyżej 20°C dochodzi do wzmożonego rozwoju bakterii i innych mikroorganizmów. Im wyższa jest temperatura, tym szybciej ten proces postępuje. Do zahamowania rozwoju drobnoustrojów stosuje się środki utleniające w postaci stabilizowanych organicznych związków chloru lub preparatów na bazie aktywnego tlenu. Jest to tak zwana dezynfekcja chlorowa lub dezynfekcja tlenowa. Niezależnie od tego jaką metodę wybierzemy, środki dezynfekujące należy stosować już od momentu pierwszego napełnienia basenu wodą.

Chlor pochodzący ze środków do pielęgnacji wody basenowej zabija bakterie, wirusy, grzyby oraz niszczy związki organiczne występujące w wodzie

Metoda chlorowa jest powszechnie stosowana i bardzo skuteczna. Chlor pochodzący ze środków do pielęgnacji wody basenowej zabija bakterie, wirusy, grzyby oraz niszczy związki organiczne występujące w wodzie. W przyrodzie chlor występuje w postaci gazowej, dlatego w celu wykorzystania go do dezynfekcji basenów łączony jest z innymi substancjami, aby mógł być stosowany w formie stałej. Wśród dostępnych na rynku środków do dezynfekcji możemy znaleźć chlor w postaci proszku lub granulatu, w postaci tabletek lub płynu. Można tu wymienić takie preparaty jak:

Szybki granulat chlorowy (Chemochlor – Granulat) – szybko rozpuszczalny granulat, przeznaczony szczególnie do chlorowania dodatkowego lub szokowego.

Szybkie tabletki chlorowe 20g (Chemochlon Schnelltabl. 20g) – do chlorowania bieżącego lub do szybkiego ustawienia zawartości chloru w idealnym przedziale (0,6 – 1,0 mg/l) oraz do chlorowania szokowego.

Wolne tabletki chlorowe 200g (Chemochlor T tabl. 200g) – wolno rozpuszczalne tabletki z zawartością ok. 90% aktywnego chloru. Doskonale nadają się do bieżącej dezynfekcji każdej wody i w każdym systemie filtracyjnym.

Tabletki multifunkcyjne 20 i 200g – środek zawierający ok. 90% aktywnego chloru, koagulant, stabilizator pH, środek glonobójczy.

Częstotliwość dezynfekcji wody w basenie metodą chlorową zależy od wielkości basenu. Należy pamiętać, że chlor w granulacie należy najpierw rozpuścić w letniej wodzie, natomiast chlor w tabletkach umieszczamy w dozowniku lub skimmerze. Tabletka wrzucona bezpośrednio do basenu może powodować odbarwienia powłoki basenu. Dezynfekcję chlorem najlepiej jest przeprowadzić wieczorem.

Metoda tlenowa jest łagodniejszą metodą dezynfekcji wody basenowej niż metoda chlorowa. Jej działanie oparte jest o środki na bazie aktywnego tlenu

Metoda tlenowa jest łagodniejszą metodą dezynfekcji wody basenowej niż metoda chlorowa. Jej działanie oparte jest o środki na bazie aktywnego tlenu. Metoda tlenowa skutecznie eliminuje bakterie i inne drobnoustroje, przy czym jest neutralna dla skóry i włosów. Poza tym woda w basenie pozbawiona jest intensywnego zapachu, jak to jest przy metodzie chlorowej. Ponieważ metoda tlenowa jest nieco słabsza wymaga stosowania środków wspomagających, które dodatkowo klarują wodę i pomagają w usuwaniu glonów. Z powodzeniem może być stosowana w małych basenach. Na rynku dostępny jest Tlen aktywny granulat/tabletki (Aquablanc O2, Aktywny tlen tabletki 20 i 200g) – środek dezynfekcyjny na bazie aktywnego tlenu i aktywatora zapobiegającemu rozwojowi glonów.

Zwalczanie glonów (alg)

Preparaty do zwalczania glonów warto zastosować gdy dno basenu staje się śliskie

Algi (glony) to organizmy wielokomórkowe, które bardzo szybko się rozmnażają. W krótkim czasie są w stanie pokryć ściany i dno basenu śliską, zielonkawą warstwą. Procesowi temu sprzyja dodatkowo wysoka temperatura i nasłonecznienie. Aby wyeliminować glony z wody basenowej i nie dopuścić do ich rozwoju, już od samego początku należy stosować preparaty przeznaczone do ich zwalczania. Ponieważ algi z czasem uodparniają się na chlor, nie wystarcza jedynie chlorowanie wody. Dostępne na rynku preparaty są w formie płynnej. Ich stosowanie obniża również zużycie środka dezynfekującego.

Alba – nisko pieniący, płynny środek glonobójczy

Alba Super – płynny, niepieniący się środek glonobójczy, idealny do zastosowań w basenach z przeciwprądem, prysznicami i innymi atrakcjami

Koagulacja

Koagulacja polega na usunięciu z wody wszystkich rozpuszczonych substancji oraz drobnych zanieczyszczeń

Koagulacja polega na usunięciu z wody wszystkich rozpuszczonych substancji oraz drobnych zanieczyszczeń. Niektóre cząstki zanieczyszczeń są tak małe, że filtr nie jest w stanie ich wyłapać, dlatego stosuje się środki powodujące skupianie się małych cząstek w większe. Większe cząstki zanieczyszczeń zatrzymywane są przez filtry, a woda pozostaje klarowna i czysta. Dostępne środki do koagulacji działają prawidłowo przy odpowiednim pH wody.

Flockfix płynny – do stosowania w basenach ze wszystkimi rodzajami systemów dozowania. Na bazie związków aluminium. Dozować bezpośrednio do skimmera.

Postępując zgodnie z powyższymi krokami na pewno zapewnimy sobie i naszym bliskim czystą wodę w basenie. Dzięki temu zabawa w wodzie będzie przyjemnością. Należy również zwrócić uwagę na bezpieczeństwo stosowania środków chemicznych przeznaczonych do uzdatniania wody basenowej. Kategorycznie stosujmy się do poleceń producenta, a niewykorzystane środki przechowujmy w miejscach niedostępnych dla dzieci.

Pamiętajmy również o systematycznym dolewaniu świeżej wody do basenu. Zalecane jest, aby tygodniowo dolać ok 3% objętości basenu.

 

 

Źródło

Basenowe ABC Chemoform Polska Sp. z o.o.

Fot: PLANTA ,ISTOCK

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry