Spis treści
Kiełki
Kiełki to nic innego, jak rośliny w najwcześniejszej fazie rozwoju. Są bogatym źródłem mikro- i makroelementów, białka oraz kwasów omega – 3. Zawierają również zestaw witamin. A co najważniejsze - są bardzo łatwo dostępne przez cały rok. Co jest szczególnie ważne w zimie i na przedwiośniu, gdy ograniczony jest dostęp do świeżych warzyw. Przy niewielkim nakładzie czasu i pieniędzy każdy może wyhodować je samodzielnie.
Nasiona na kiełki
Aby rozpocząć hodowlę kiełków musimy zaopatrzyć się w nasiona. Ważne jest, aby kupić nasiona specjalnie do tego przeznaczone. Muszą być one czyste chemicznie. Nie można kiełkować nasion przeznaczonych do wysiewu, ponieważ mogą zawierać środki konserwujące czy grzybobójcze oraz pestycydy. Wybór nasion do kiełkowania jest ogromny – poczynając od nasion pojedynczych roślin po różne, specjalnie skomponowane mieszanki.
Hodowla
Hodowla kiełków nie jest skomplikowana ani czasochłonna. Nasiona przeznaczone do kiełkowania najpierw musimy namoczyć w letniej, czystej wodzie. Czas namaczania nasion mniejszych to 4 – 6 godzin, większych 10 – 12 godzin. Po tym czasie nasiona płuczemy i przekładamy do naczynia, w którym będą kiełkować. Naczynie ustawiamy w półcieniu, w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Nasiona płuczemy 2 do 4 razy dziennie letnią, czystą wodą. Kiełki gotowe są do spożycia po 4 – 6 dniach, w zależności od gatunku. Najlepiej spożyć je od razu. Kiełki można również przechowywać w lodówce, w zamkniętym pojemniku przez ok. tydzień
Po każdej hodowli naczynie, w którym kiełkowaliśmy rośliny, należy dokładnie umyć, można je również przelać wrzątkiem, aby wyeliminować ewentualne grzyby, bakterie i pleśń.
Kiełkownica
To specjalne naczynie do uprawy kiełków. Składa się ono z przykrywki i zbiornika na wodę oraz dwóch lub trzech specjalnie wyprofilowanych tacek wyposażonych w syfony. Na tackach wysiewa się nasiona przeznaczone do kiełkowania. Woda, która używana jest do podlewania kiełków gromadzi się w zbiorniku, natomiast pokrywka zapewnia odpowiednią temperaturę i wilgotność.
Jeśli nie posiadamy kiełkownicy, do produkcji kiełków możemy wykorzystać słoik przykryty gazą lub wysiać nasiona na sitku.
Fot: PLANTA ,FOTOLIA