Wokół ogrodu

Mały płotek w ogrodzie

Zdarza się, że jest w ogrodzie rabata lub roślina o szczególnym znaczeniu lub wymagająca ochrony przed domowymi zwierzętami, urządzeniami koszącymi trawnik lub nawet dziećmi, chodzącym gdzie im się podoba i za nic mającym roślinne wdzięki. Aby podkreślić urodę lub szczególny charakter roślin lub je ochronić, wystarczającym środkiem zaradczym może okazać się niewielki płotek, który uniemożliwi swobodny do nich dostęp.

Spis treści

  1. Płotek jako ozdoba
  2. Ochrona rabat i pojedynczych roślin

Płotek jako ozdoba

Plastikowy płotek wprowadza sielski nastrój

Wielu ogrodników lubi podkreślać walory swoich rabat kwiatowych ozdobnymi, niskimi płotkami, które dodatkowo odgradzają je od reszty ogrodu. Nie tylko stanowią ozdobę, ale również uniemożliwiają małym zwierzętom podejście do rośliny lub wejście na teren rabaty.

W handlu można spotkać płotki o bardzo ciekawym ornamencie, plastikowe, po kilka paneli, w komplecie ze szpilkami do mocowania w gruncie, w różnych kolorach i kilku wysokościach.

Ozdobne panele metalowe pozwalają stworzyć barierę potrzebnej długości

Kto woli produkty z metalu, znajdzie płotki ozdobne składające się z segmentów. Łatwo z nich tworzyć obszary zamknięte w formie wielokątów, np. wokół drzew lub krzewów.

Kto nie chce, aby płotek był zbyt widoczny oraz nie odwracał uwagi od roślin, może zastosować bardziej wtapiające się w zieleń metalowe siatki typu fence border. Są elastyczne, więc można otoczyć nimi teren o dowolnym kształcie. Bywają w kilku wysokościach od 0,4 m aż do 1,2 m, a oryginalne ich wykończenie stanowi dyskretną ozdobę.

Ochrona rabat i pojedynczych roślin

Ażurowe płotki są prawie niewidoczne wśród zieleni

Czasem takie ogrodzenia mają stanowić barierę przed małymi zwierzętami gospodarskimi lub psami i kotami. Płotki wokół drzew i krzewów często stawiają właściciele psów, aby załatwiając swoje potrzeby fizjologiczne nie uszkadzały roślin.

Do celów ochronnych w miejscach mniej reprezentacyjnych można wykorzystać siatki plastikowe: rabatową lub kontenerową, obie w kilku wysokościach, od 0,4 m do 1,2 m. Rabatowa jest bardziej elastyczna i wymaga większej ilości podpór. Kontenerowa to bardzo  mocna sztywna siatka. Paliki do nich dobieramy według własnego uznania : drewniane, bambusowe lub metalowe.

Niski płotek odgrodzi ozdobne rabaty

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie siatki metalowej, typu light fence. Ta również występuje w kilku rozmiarach, więc w zależności od potrzeb można zastosować niską – 0,4 m,poprzez średnie 0,6 m, 0,9 m, 1 m, aż do 1,2 m. Siatka ta może stanowić solidną a zarazem dyskretną ochronę.

Jak widać, sposobów żeby albo wyróżnić albo ochronić rośliny w ogrodzie jest wiele, a i oferta sklepów ogrodniczych nie wyczerpuje tematu. Realizacja przedsięwzięcia zależy do potrzeb, pomysłowości i umiejętności ogrodnika.

Wybierz kategorię

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry