Nawożenie roślin

Rodzaje nawozów do roślin doniczkowych

Obecnie rynek ogrodniczy oferuje na swoich półkach całą gamę nawozów, do sadu, ogrodu oraz roślin ozdobnych w tym doniczkowych. W przypadku tych ostatnich, ich form jest kilka – płyn, pałeczki, koreczki, granulki, aplikatory. Choć nie każdy o tym wie, ta zróżnicowana forma nawozu przygotowana jest, można powiedzieć, dla konkretnych odbiorców-hodowców roślin. Wybór formy nawozu zależy od tego, ile czasu poświęcamy roślinom.

Spis treści

  1. Potrzeby roślin doniczkowych
  2. Wybór nawozu
  3. Wybór formy nawozu
  4. Nawozy dla osób stale/często przebywających w domu
  5. Nawozy dla osób, które długo pracują lub mniej czasu poświęcają roślinom
  6. Aplikatory
  7. Nawozy długodziałające
  8. Nie przesadzaj z nawożeniem

Potrzeby roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe do prawidłowego rozwoju potrzebują odpowiedniej ilości światła, wody i składników odżywczych.

Aby rośliny doniczkowe prawidłowo się rozwijały potrzebują światła, wody i gleby z zawartymi w niej składnikami pokarmowymi. Oczywistym jest fakt, że ziemia w doniczce, ze względu na swoją pojemność, jest szybko wyjaławiana. Dlatego, aby cieszyć się pięknym rozwojem roślin, składniki pokarmowe muszą być co jakiś czas uzupełniane. Chodzi tu o podstawowe makroelementy: azot (N), fosfor (P) i potas (K), a także mikroelementy, które w znikomym stopniu, ale jednak są roślinie potrzebne do prawidłowego wzrostu. Te właśnie składniki zawarte są w nawozach. Każdy z nich jest potrzebny, gdyż każdy inaczej oddziałuje na roślinę – azot wpływa na rozwój liści, fosfor, na system korzeniowy i kwitnienie, a potas ogólnie mówiąc na zdrowotność roślin – ich odporność na choroby i szkodniki, a także krótkie, okresowe przesuszenie, gdy zapomnimy podlać „kwiaty”. 

Wybór nawozu

Nawóz jesienno- zimowy dla kwiatów doniczkowych pozwala im  w dobrej formie przetrwać niekorzystny okres.

Najpierw powinniśmy wybrać rodzaj nawozu, czy ma być uniwersalny, do roślin zielonych, kwitnących, czy np. jesienno-zimowy – uniwersalny nawóz stosowany do wszystkich roślin w okresie krótkiego dnia, od października do marca. I to jest podstawowy i najistotniejszy podział nawozów. Niektóre rośliny mają też „swój” nawóz. W centrum ogrodniczym możemy kupić między innymi nawóz do paproci, kaktusów, storczyków, palm.

Nie wszystkie nawozy dedykowane konkretnym roślinom są dostępne w kilku formach, lecz wybór między nawozem do roślin zielonych, a nawozem do paproci jest naprawdę niewiele znaczący dla samych roślin i jeśli zastosujemy którykolwiek z nich – na pewno pomożemy roślinom w ich rozwoju. Poza tym, jeśli ktoś ma dużą kolekcję roślin, trudno by mu było przygotowywać nawóz dla każdej rośliny osobno. W takiej sytuacji – uniwersalny, do zielonych, do kwitnących – będzie najlepszym rozwiązaniem.

Wybór formy nawozu

Nawozy do roślin doniczkowych, w zależności od swojej formy, różnie są aplikowane. Jedne należy rozpuścić w wodzie, inne miesza się z ziemią, a jeszcze inne wtyka w nią. Dobór odpowiedniej formy nawozu powinien zależeć od osoby opiekującej się roślinami doniczkowymi w domu, a szczególnie czasu, jaki może im poświęcić.

Nawozy dla osób stale/często przebywających w domu

Nawóz płynny rozpuszczamy w wodzie przed zastosowaniem.

Nawozy płynne oraz krystaliczne, które wymagają rozcieńczenia lub rozpuszczenia w wodzie to najczęściej kupowane nawozy. Nawozy te wymagają przygotowania roztworu – rozcieńczenia koncentratu lub rozpuszczenia kryształków. Nawozy te są szybko i łatwo przyswajalne przez rośliny, ale ich przygotowanie jest absorbujące, więc są polecane osobom, które mają dużo czasu lub na co dzień przebywają w domu.

Na każdym opakowaniu opisana jest dawka oraz częstotliwość stosowania. Nie jest dobrze przygotowywać większą ilość roztworu, chyba, że opakowanie – np. zakręcona butelka z roztworem - będzie wyraźnie opisane. Nie odnotowano ciężkiego przypadku po wypiciu wody z nawozem, lecz to co dla roślin dobrze jest zostawić dla roślin. Pozostawienie nawozu w konewce nie gwarantuje, że będzie się pamiętało co zawiera roztwór, poza tym nie każde podlewanie łączy się z nawożeniem.

Nawozy dla osób, które długo pracują lub mniej czasu poświęcają roślinom

Koreczki z nawozu długodziałającego zasilają rośliny do 4 miesięcy.

Dla osób, które nie mają czasu na częste opiekowanie się roślinami lub często bywają w delegacjach, rozwiązaniem jest zastosowanie pałeczek, koreczków lub aplikatorów. W takich przypadkach po zastosowaniu nawozu wystarczy tylko przez dłuższy okres podlewać rośliny samą wodą.

Nawóz w postaci pałeczek powoli się rozpuszcza

Pałeczki i koreczki nawozowe są bardzo wygodne w stosowaniu, gdyż wystarczy tylko zmierzyć średnicę doniczki i na odwrocie opakowania sprawdzić, ile pałeczek lub koreczków należy umieścić w doniczce. Nie należy tu kierować się wielkością rośliny, a wielkością donicy – nawóz rozpuści się i przemieści w określonej doniczką masie gleby.

Na opakowaniu napisane jest jak długo pałeczki lub koreczki będą uwalniać składniki pokarmowe dla roślin. Jest to jednak czas orientacyjny, gdyż zależy to od wilgotności i temperatury gleby w doniczce. Dlatego przed aplikacją kolejnych pałeczek, należy upewnić się, że poprzednie całkowicie się rozpuściły.

Aplikatory

Gotowy do użytku roztwór nawozu w wygodnych aplikatorach.

Nawóz w aplikatorze, to już gotowy pod względem składu roztwór. Nie jest dla roślin niebezpieczny, tak jak koncentrat w płynie, choćby w ciągu kilku godzin wylał się z aplikatora do ziemi w doniczce.  Wystarczy odciąć w odpowiednim (najczęściej jest to zaznaczone na aplikatorze) miejscu i wbić ostrą część buteleczki w okolicach korzeni. Po podlaniu rośliny, wilgotna gleba spowoduje uwalnianie nawozu z aplikatora.

 

Nawozy długodziałające

Nawóz długodziałający najlepiej zastosować podczas przesadzania.

W hodowli roślin doniczkowych jest jeszcze jeden sposób na zasilanie roślin - w czasie ich przesadzania. W tym celu można wykorzystać specjalny nawóz granulowany do roślin, typu poli-cote. Nie jest to zwykły nawóz granulowany jakim nawozimy rośliny w ogrodzie. Te granulki mają specjalną otoczkę/kapsułkę, która chroni nawóz przed zbyt szybkim rozpuszczaniem. Dlatego nawóz ten uwalnia się około 4 miesiące – informacja taka zawarta jest na opakowaniu. Również tam napisane jest jaką dawkę zastosować w stosunku do objętości ziemi.

Wymieszanie z ziemią nawozu długodziałającego da nam około 4 miesięcy, na opiekę nad roślinami polegającą tylko na podlewaniu wodą. Warto i takiego sposobu spróbować.

Nie przesadzaj z nawożeniem

Zasilając rośliny w doniczkach pamiętać należy, że jednorazowo można korzystać z jednej formy nawożenia. Zmasowany atak nawozami w płynie, pałeczkach i granulkach spowoduje nadmierne zasolenie gleby i rośliny uschną. Dlatego też nie można łączyć kilku sposobów nawożenie jednocześnie.

Jak widać z powyższego, to jaką formę nawozu wybierzemy dla naszych roślin zależy od tego, ile czasu możemy im poświęcić. Dzięki temu na każdym parapecie rośliny będą rosły zdrowo i cieszyły oczy.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry