Pielęgnacja roślin

Bielenie drzew owocowych

Bielenie drzew to zabieg pielęgnacyjny polegający na pokrywaniu pnia i konarów drzew wapnem. Biała farba chroni zimą i wczesną wiosną drzewa owocowe przed rozgrzewającym działaniem promieni słonecznych.

Spis treści

  1. Co to jest bielenie i po co się je wykonuje?
  2. Kiedy bielimy drzewa?
  3. Jak i czym bielimy drzewa?

Co to jest bielenie i po co się je wykonuje?

Bielenie drzew to zabieg pielęgnacyjny, który ma na celu zabezpieczenie pni drzew przed pionowymi pęknięciami i ranami zgorzelinowymi

Bielenie drzew to zabieg pielęgnacyjny, który ma na celu zabezpieczenie pni drzew przed pionowymi pęknięciami i ranami zgorzelinowymi. Do pęknięć kory dochodzi wtedy, gdy pod wpływem promieni słonecznych tkanki zostają pobudzone do życia, natomiast przy  spadku temperatury ulegają przemarznięciu. Ma to miejsce szczególnie zimą, gdy w bezchmurne dni słońce mocniej grzeje, natomiast nocą temperatura spada poniżej 0°C. Występują wtedy duże różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą. Nagrzewanie kory powoduje rozhartowanie tkanek, zaczynają w nich krążyć soki. Niestety w zimowe miesiące po zajściu słońca temperatura momentalnie spada, a rozgrzana kora szybko ulega ochłodzeniu. Rozhartowane komórki stają się podatne na przemarzanie. Przemarznięte tkanki obumierają i dochodzi do pęknięcia kory. Takie miejsce narażone jest na działanie wirusów, bakterii czy pasożytów. Pomalowany na biało pień odbija promienie słoneczne i nie dopuszcza do jego nagrzania. Bielenie pozwala utrzymać drzewo w dobrym stanie i zapobiega uszkodzeniu kory, opóźnia również moment, kiedy w roślinie ruszają soki. Drzewa owocowe później zakwitają, a zawiązki owoców są mniej narażone na wczesnowiosenne przymrozki.

Kiedy bielimy drzewa?

 Do bielenia drzew wykorzystujemy mleko wapienne. Jest to wapno rozrobione z wodą w proporcji 1kg wapna na 5 litrów wody

Do bielenia drzew powinniśmy przystąpić gdy dni są słoneczne a noce mroźne. Zwyczajowo drzewa bieli się w lutym, jednak nie jest to termin, który można polecić. Wiadomo, że jeśli drzewa nie zostały pobielone wcześniej to można to zrobić w lutym, jednak najlepiej przystąpić do tej czynności wcześniej. Pierwsze bielenie powinniśmy przeprowadzić na przełomie listopada i grudnia, nie później jednak niż na początku stycznia. Pnie i konary drzew powinny być pokryte wapnem do połowy marca, dlatego po dużych opadach zabieg czasami trzeba powtórzyć.

Jak i czym bielimy drzewa?

W sklepach ogrodniczych dostępne są różnej wielkości opakowania wapna przeznaczonego do bielenia drzew

Do bielenia drzew wykorzystujemy mleko wapienne. Jest to wapno rozrobione z wodą w proporcji 1kg wapna na 5 litrów wody. Aby roztwór lepiej przylegał do pnia drzewa można do niego dodać gliny lub, jak podają źródła, krowieńca. Zapobiega to spłukiwaniu wapna przez deszcz. W sklepach ogrodniczych dostępne są różnej wielkości opakowania wapna przeznaczonego do bielenia drzew. Niektóre mają dodatki zwiększające przyczepność mieszaniny do pnia. Przygotowując się do bielenia drzew pamiętajmy o ubraniu ochronnym. Szczególnie ważne są okulary ochronne i rękawice. Przygotowane mleko wapienne nanosimy na drzewo przy pomocy grubego pędzla z miękkim włosiem. Farbą pokrywamy pnie drzew od ich nasady po konary. Jeśli roślina rozgałęzia się nisko bielimy również większą część konarów. Pnie drzew i konary malujemy głównie od strony południowo – zachodniej, ponieważ tam dociera najwięcej promieni słonecznych. Jednak ze względów estetycznych najczęściej bielimy cały pień i nasady grubszych gałęzi. Tak jak wspomniane było wyżej, jeśli wapno zostanie spłukane przez deszcz zabieg musimy powtórzyć.

Alternatywą do bielenia jest zakładanie osłon na pnie drzew owocowych. W tym celu możemy zastosować maty słomiane czy tekturę falistą.

 

Fot: PLANTA ,ISTOCK

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry