Pielęgnacja roślin

Zasady wiosennego cięcia roślin cz.1

Aby nasz ogród wyglądał pięknie potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z podstawowych jest właśnie cięcie. To przeprowadzane wiosną jednym roślinom umożliwia kwitnienie, inne stymuluje do wzrostu, jeszcze inne poskramia, aby nie zdominowały ogrodu.

Spis treści

  1. Co, kiedy i jak ciąć?
  2. Co?
  3. Kiedy?
  4. Jak?
  5. Rodzaje cięcia roślin
  6. Sposób cięcia
  7. 5 zasad dobrego cięcia

Co, kiedy i jak ciąć?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, pragnących, aby ich ogród był piękny. Zapoznając się z tematyką cięcia, uświadamiamy sobie, że „nie taki diabeł straszny” i każdy, nawet najbardziej początkujący ogrodnik poradzi sobie z tą czynnością. Cięcie jest jednym z podstawowych zabiegów w ogrodzie, który pozwala zachować rośliny w dobrej formie oraz wpływa korzystnie na ich  kwitnienie i owocowanie. A więc do dzieła!

Co?

Praktycznie wszystkie rośliny, które rosną w naszym ogrodzie mogą, a niektóre wręcz powinny być poddane zabiegowi cięcia. Większość krzewów o ozdobnych kwiatach, pędach lub liściach powinny być cięte, aby zachować swoje walory ozdobne. Obserwując rośliny należy zwrócić uwagę na pędy zaschnięte, chore, słabe lub nadłamane. Te na pewno musimy wyciąć. Jeśli chodzi o drzewa i krzewy owocowe to cięcie jest konieczne do lepszego owocowania. Nieliczne są rośliny ozdobne, które źle znoszą cięcie, ze względu na ograniczoną zdolność do wypuszczania nowych pędów. Są to np.: azalia, ketmia syryjska, magnolia, oczar, klon palmowy, perukowiec podolski, sumak octowiec, złotokap, wawrzynek wilczełyko,różanecznik, judaszowiec, tulipanowiec

Kiedy?

Mówimy tutaj o wiosennym cięciu, czyli od momentu gdy dni stają się coraz cieplejsze (koniec lutego, początek marca) do momentu przekwitnięcia krzewów kwitnących wiosną (maj).Termin cięcia wiosennego zależy od warunków klimatycznych danego regionu, aby mróz nie uszkodził świeżo przyciętych roślin. Ważne, aby dzień, w którym przystępujemy do cięcia był słoneczny i suchy, z dodatnią temperaturą.

Jak?

Prawidłowo wykonane cięcie. Tu na przykładzie róży
Prawidłowo wykonane cięcie. Tu na przykładzie róży.

Zawsze należy przycinać gałąź skośnie, ok. 5mm nad dobrze wykształconym pąkiem liściowym, najlepiej skierowanym na zewnątrz. Pęd, który z niego wyrośnie będzie skierowany na zewnątrz  korony. Nie należy ciąć za blisko pąka aby go nie uszkodzić, ani zbyt daleko,ponieważ wtedy zostawiamy za dużo pędu, który obumiera i może stać się siedliskiem dla organizmów chorobotwórczych

 

 

Rodzaje cięcia roślin:

cięcie pielęgnacyjne – polega na usuwaniu starych, chorych, zniekształconych i uszkodzonych pędów.

cięcie korygujące – pomaga ograniczyć wielkość korony lub skrócić wybujałe pędy, które wyrosły poza jej obrys.

cięcie formujące – nadaje roślinom pożądany kształt, zagęszcza koronę i powoduje obfite kwitnienie.

cięcie odmładzające – wykonujemy co kilka lat. Wycinamy wówczas najstarsze pędy, a pozostałe skracamy do 20-40 cm nad ziemią.

Sposób cięcia

Sposób cięcia zależy od typu i siły wzrostu, sposobu kwitnienia i długości życia rośliny. Drzewa ozdobne tniemy głównie po to, aby zachować ustalony kształt korony, krzewy ozdobne aby utrzymać bujne kwitnienie, żywopłoty, aby możliwie jak najbardziej zagęścić je, żeby spełniały swoją funkcję. Cięcie wykonujemy również po to, aby zachować pokrój i wielkość roślin, żeby nie zdominowały naszego ogrodu.

5 zasad dobrego cięcia:

1.Pamiętajmy, aby podczas cięcia utrzymać pokrój charakterystyczny dla danej rośliny.                    

2.Do cięcia używamy właściwego i odpowiednio przygotowanego sprzętu.

3.Najlepszą porą cięcia jest wczesna wiosna, gdy widoczne są już pierwsze pąki.

4.Tnąc iglaki pamiętajmy, że większość z nich trudno tworzy nowe przyrosty, dlatego ograniczmy cięcie jedynie do młodych przyrostów.

5.Pamiętajmy o zabezpieczeniu ran po cięciu.

 

 

Wybierz kategorię

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry