Pielęgnacja roślin

Zasady wiosennego cięcia roślin cz.2

Przycinając wiosną krzewy musimy najpierw dowiedzieć się czy są to krzewy kwitnące na pędach tegorocznych czy zeszłorocznych, czy to krzewy, których główną ozdobą są pędy. Posiadając taką wiedzę możemy wybrać właściwy czas, w którym przystąpimy do cięcia krzewów.

Spis treści

  1. Róże
  2. Krzewy liściaste kwitnące na pędach tegorocznych
  3. Krzewy liściaste kwitnące na pędach ubiegłorocznych
  4. Krzewy o ozdobnych pędach
  5. Hortensje
  6. Krzewy zawsze zielone
  7. Figury z roślin

Róże

Cięcie róż wymaga sporych umiejętności i doświadczenia, a olbrzymia liczba gatunków i odmian wymaga indywidualnego ich traktowania

Cięcie róż wymaga sporych umiejętności i doświadczenia, a olbrzymia liczba gatunków i odmian wymaga indywidualnego ich traktowania. Cięcie wiosenne pobudza rośliny do wypuszczenia nowych pędów oraz decyduje o zawiązywaniu kwiatów. Przystępujemy do niego gdy pąki już zaczynają nabrzmiewać, a roślina pozostaje jeszcze w okresie spoczynku. Jest to zazwyczaj przełom marca i kwietnia. Róże to grupa roślin bardzo zróżnicowana pod względem cięcia, jednak u wszystkich wycinamy pędy słabe, cienkie, chore i przemarznięte, a u róż szczepionych na pniu odrosty z pina podkładki. U okazów wieloletnich można wyciąć najstarsze pędy,aby odmłodzić roślinę. Pędy tnie się lekko skośnie, 0,5-1cm od zdrowego pąka. Tkanka na przekroju powinna być zdrowa, nie ściemniała.

Krzewy liściaste kwitnące na pędach tegorocznych

Takie krzewy tniemy wczesną wiosną, pobudzając je do rozwijania nowych przyrostów z pąkami kwiatowym. Tniemy je nisko nad ziemią, ok 15-20 cm.

Kwitnąca budleja Dawida
Kwitnąca budleja Dawida
Wiosenne cięcie budlei Dawida
Wiosenne cięcie budlei Dawida

Do tej grupy zaliczamy :

- tawułę japońską

- budleję Dawida

- ketmię syryjską

- dziurawiec wielkokwiatowy

- pięciornik krzewiasty

Krzewy kwitnące na pędach ubiegłorocznych

Rośliny te tniemy po przekwitnięciu. Kwitną one wiosną na pędach zeszłorocznych. Najwięcej kwiatów wydają pędy jednoroczne i dwuletnie, dlatego starsze pędy powinno się co dwa, trzy lata wyciąć tuż nad powierzchnią gruntu, koronę natomiast prześwietlić (wycinając gęsto rosnące pędy). Przekwitłe rośliny skracamy o 2/3 długości. .

Kwitnąca forsycja
Kwitnąca forsycja
Wiosenne cięcie forsycji
Wiosenne cięcie forsycji

Do tej grupy zalicza się:

-  forsycja                                 

- migdałek

- jaśminowiec wonny

- tamaryszek

-  lilaki

Warto zwrócić uwagę na krzewy, które mają ozdobne owoce. Ze względu na ich dekoracyjny charakter roślin tych nie przycinamy co roku po kwitnieniu. Odmładzamy je raz na kilka lat, wycinając wiosną najstarsze pędy tuż nad powierzchnią ziemi.Do tych krzewów zaliczamy m.in pięknotkę i trzmielinę pospolitą.

Krzewy o ozdobnych pędach

Wymagają one intensywnego cięcia wiosną , aby ich liście i pędy były jak najbardziej dekoracyjne. Silnego cięcia wymaga również wierzba pienna. Po zaniknięciu „kotków”(bazi) na wierzbach, ale jeszcze przed pojawieniem się liści, powinno się skrócić zeszłoroczne pędy.

Dekoracyjne pędy derenia białego
Dekoracyjne pędy derenia białego
Wiosenne cięcie derenia białego
Wiosenne cięcie derenia białego

Krzewy o ozdobnych liściach lub pędach to:

- dereń biały o czerwonych pędach

- derenie pstrolistne

- perukowiec podolski

- wierzby

Hortensje

To dość specyficzna grupa roślin. Część z odmian, jak hortensja ogrodowa, piłkowana i dębolistna, wytwarzają pąki kwiatowe na pędach zeszłorocznych. Cięcie tych roślin powinniśmy ograniczyć do usunięcia przekwitłych kwiatostanów i jeśli zima była bardzo sroga i widoczne są uszkodzone pędy, również je powinniśmy usunąć.

Kwiatostany Hortensji ogrodowej
Kwiatostany Hortensji ogrodowej
Wiosenne ciecie Hortensji ogrodowej
Wiosenne ciecie Hortensji ogrodowej

  

 

 

 

 

 

Do innej grupy należą hortensje bukietowe i krzewiaste. Rośliny te wytwarzają kwiaty na pędach jednorocznych, czyli w roku, w którym wykonujemy wiosenne cięcie. U nich pędy skracamy mocno, na wysokość dwóch par oczek. Cięciem tym ograniczamy również rozmiar krzewów.

Krzewy zawsze zielone

Przycina się je stosunkowo rzadko (co 3-4 lata). Najlepiej w kwietniu zanim jeszcze rośliny wejdą w okres wegetacji. Cięcie to wpływa na zagęszczenie roślin. Do roślin tych należą np.:

- ognik szkarłatny

- ostrokrzew

- bukszpan

- laurowiśnia

Figury z roślin

Najczęściej wybieraną rośliną do formowania jest bukszpan

Najczęściej wybieraną rośliną do formowania jest bukszpan. Ciekawie wyglądają również przeróżne roślinne kształty stworzone z laurowiśni, ligustra i ostrokrzewu. Rośliny iglaste nadające się do formowania to cis, żywotnik, sosna górska i cyprysik. Aby uzyskać wymarzony kształt potrzebne są szablony z kartonu lub druciane siatki nakładane na roślinę. Formowanie danej rośliny należy przeprowadzić etapowo. Najpierw nadajemy roślinie ogólny zarys a dopiero w kolejnych latach, staramy się dopracować szczegóły. Cięcie korygujące kształt wykonujemy w marcu. W zależności jednak od rośliny z jakiej powstała figura, cięcie powtarza się wielokrotnie w ciągu roku.

 

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry