Spis treści
- Żywopłoty
- Byliny, trawy i krzewinki
- Wrzosy
- Pnącza
- Drzewka owocowe
- Krzewy owocowe
- Winorośl
- Rośliny w pojemnikach przechowywane w pomieszczeniu w zimie
Żywopłoty
Żywopłoty z roślin iglastych i liściastych powinny mieć w przekroju kształt trapezu. Takie cięcie umożliwia równomierne nasłonecznienie całych roślin. Aby uzyskać pożądany kształt możemy sobie pomóc wbijając paliki w odpowiednie miejsce i rozciągając pomiędzy nimi sznurek.
Żywopłoty z krzewów iglastych
W pierwszym roku po posadzeniu roślin iglastych nie przycinamy, aby mogły się dobrze ukorzenić. W następnych latach rośliny przycinamy, aby mogły się zagęścić. Cięciem nadajemy również żywopłotowi odpowiednią formę. Do tego zabiegu przystępujemy wczesną wiosną (marzec, kwiecień). Cięcie powtarzamy latem (najpóźniej w sierpniu). Żywopłoty starsze przycinamy jeden raz w sezonie.
Żywopłoty z krzewów zawsze zielonych
Żywopłoty te powinny być cięte dwa razy w trakcie okresu wegetacyjnego, wczesną wiosną i latem (do połowy lipca). Krzewów o dużych liściach np.laurowiśni nie przycinamy nożycami do żywopłotów, gdyż uszkodzone liście zasychają i szpecą żywopłot. Pojedyncze pędy skracamy sekatorem, uważając aby nie uszkodzić liści.
Żywopłoty z drzew i krzewów liściastych
Pierwsze cięcie wykonujemy wiosną po posadzeniu. Pobudza ono roślinę do wypuszczenia nowych pędów i powoduje lepsze ukorzenienie. Posadzone wiosną lub jesienią silnie rozgałęzione krzewy przycinamy 20-25 cm nad ziemią, słabo rozgałęzione nawet 15 cm nad ziemią. Żywopłot, który osiągnął już oczekiwaną wysokość, powinniśmy ciąć nawet raz w miesiącu, aby utrzymać jego regularny kształt.
Byliny, trawy i krzewinki
Wczesną wiosną, gdy śnieg już stopnieje, możemy przystąpić do wycinania pędów i owocostanów bylin pozostawionych jesienią do zimowej dekoracji ogrodu. Wycinamy również zaschnięte kępy traw ozdobnych. Ważne, aby nie uszkodzić pojawiających się już nowych pędów. Lawendę przycinamy dwa razy do roku. Wiosną na wysokość ok 15.cm nad ziemią, nadając jej półkolisty pokrój. Drugi raz tniemy lawendę po przekwitnięciu w lecie.
Wrzosy
Na wiosnę przycinamy również wrzosy. Pędy ścinamy poniżej przekwitniętego, zeszłorocznego kwiatostanu. Przycięte wrzosy ładnie się zagęszczają i rozgałęziają. Wytworzą również więcej kwiatów jesienią. Pamiętajmy aby po przycięciu rośliny podlać oraz zastosować odpowiedni dla nich nawóz.
Pnącza
Od końca lutego do początku kwietnia przycinamy pnącza. Zarówno te posadzone jesienią poprzedniego roku, jak i te sadzone wiosną. Przeprowadzamy cięcie sanitarne, które umożliwi większy dostęp światła do wnętrza rośliny. Zasada obowiązująca przy cięciu pnączy jest taka, że gatunki, które kwitną bardzo wcześnie na zeszłorocznych pędach przycinamy po kwitnieniu, a kwitnące na tegorocznych pędach, tniemy nisko nad ziemią na wiosnę.
Cięcie powojników możemy rozpocząć końcem marca. Cięcie sprzyja szybkiemu rozgałęzieniu i lepszemu kwitnieniu. U wszystkich odmian usuwamy zaschnięte pędy i liście. Terminy przycinania powojników są różne i zależą od odmiany i od tego na jakich pędach powstają kwiaty. Powojników kwitnących wczesną wiosną nie tniemy. Te które kwitną na pędach zeszłorocznych, tniemy po kwitnieniu. Powojniki powtarzające kwitnienie w lecie, wiosną przycinamy słabo, wycinając pędy chore, słabe i przemarznięte. Powojniki kwitnące latem na pędach tegorocznych przycinamy nad 2-4 pąkiem nad ziemią. Powojniki bylinowe tniemy najsilniej, wycinając wszystkie suche pędy, a żywe skracamy 5-10 cm nad ziemią.
Drzewka owocowe
W pierwszej kolejności wycinamy „wilki”, czyli pojedyncze gałęzie rosnące do góry. Usuwamy również wszystkie gałęzie rosnące do środka korony, krzyżujące się i nadłamane.
Cięcie drzewek owocowych możemy rozpocząć już w lutym (jabłonie). Drzewka bardziej wrażliwe na przemarzanie, jak np. grusze, tniemy później. Brzoskwinie tniemy najpóźniej, ponieważ jest bardzo wrażliwa na przemarzanie. Najlepiej końcem marca lub w kwietniu. Drzewa te lubią mocne cięcie, należy przyciąć praktycznie każdy wyrastający pęd. Silne przyrosty jednoroczne skraca się na kilkanaście oczek, pędy słabe na kilka oczek.
Jedna z podstawowych zasad panujących w ogrodnictwie głosi, że drzewa, których owoce mają pestki przycinamy po zbiorach (wiśnie, czereśnie); natomiast drzewa o owocach z ziarnkami (jabłonie, grusze) zimą lub bardzo wczesną wiosną.
Krzewy owocowe
Wiosna to dobry czas na cięcie krzewów owocowych. Zapewni nam to zdrowe i obfite plony. Wszystkie pędy z objawami występowania szkodników lub chorób, powinny być wycięte i spalone, aby ograniczyć ich występowanie w kolejnych sezonach. Przycinanie krzewów porzeczek polega na całkowitym usunięciu najstarszych pędów. Porzeczki czerwone i białe owocują na pędach 2-, 3-letnich. Podczas zimowego cięcia prócz najstarszych pędów skracamy wszystkie opadające pędy boczne. Porzeczki czarne owocują natomiast na pędach jednorocznych, dlatego wszystkie dwuletnie pędy boczne skracamy możliwie głęboko. U agrestu pąki kwiatowe tworzą się na pędach 3-4 letnich. Po posadzeniu wszystkie pędy skracamy o 2/3 długości, w następnym roku pędy trzeba przyciąć, aby się rozgałęziły. Później należy wykonywać cięcie prześwietlające i wycinać pędy porażone. Agrest owocuje w piątym roku po posadzeniu. Nowo posadzone krzewy borówki wysokiej należy przyciąć wiosną. Starsze egzemplarze odmładzamy i prześwietlamy. Cięcie jagody kamczackiej powinno być ostrożne, ponieważ owocują one na pędach jednorocznych. Usuwamy pędy słabe, połamane i wyrastające z ziemi. Pędy malin jednorocznych (owocujących końcem lata i w jesieni) wycinamy 5 cm nad ziemią. Maliny letnie owocują na pędach zeszłorocznych. Po owocowaniu takie pędy usuwa się przy samej ziemi. W krzewie zostają pędy, które będą owocować w kolejnym roku. Jeżyna owocuje na pędach, które wyrosły w poprzednim roku. Po owocowaniu zamierają one i należy je usunąć. Pędy, które już owocowały wycinamy tuż nad ziemią. Zabieg ten można wykonać jesienią, ale bezpieczniej zrobić to wiosną.
Winorośl
Winorośl przycina się między połową lutego a połową kwietnia(w zależności od regionu).Roślina ta bardzo wcześnie rozpoczyna wegetację i w pędach zaczynają krążyć soki. Wykonując cięcie bardzo często można zaobserwować wyciek soków zwany „płaczem winorośli”. Aby temu zapobiec cięcie należy wykonać zanim ruszy wegetacja. Ważne, żeby ciąć winorośl każdego roku, ponieważ jest to pnącze silnie rosnące. Nie cięte zbytnio się zagęszcza co osłabia plonowanie. Cięcie powinno być wykonane ukośnie, ok. 2 cm nad oczkiem.
Rośliny wpojemnikach przechowywane w pomieszczeniu w zimie
Są to głównie egzotyczne rośliny, które w naszych warunkach nie mogą zimować na zewnątrz. Najlepszą porą cięcia dla tych roślin jest wczesna wiosna. Najbardziej popularne wśród tych roślin to:
- Oleander - kwitnie on na pędach zeszłorocznych , dlatego wiosną nie skracamy pędów. Możemy natomiast roślinę prześwietlić, wycinając 1-3 pędów bardzo nisko nad ziemią. Pamiętajmy , że jest to roślina trująca i wszystkie prace należy wykonywać w rękawicach
- Psianka Rantonettiego – wiosną mocno prześwietlamy roślinę, zapewniając miejsce nowym pędom, na których pojawią się kwiaty.
- Fuksja – w marcu, gdy tylko pojawią się nowe liście pędy główne skracamy o około jedną trzecią, a pędy boczne nad pierwszą lub drugą parą zawiązków liściowych licząc od dołu. Po przycięciu dobrze jest przesadzić roślinę do nowego podłoża i rozpocząć nawożenie preparatem odpowiednio dobranym do rośliny.