Pielęgnacja roślin

Budzenie begonii

Begonie, zwane z polska ukośnicami, to ogromna rodzina roślin doniczkowych i ogrodowych. Domowe – królewskie, najczęściej i najbardziej ozdobne są z liści, a ogrodowe z kwiatów. Pochodzą z Ameryki Południowej i stąd ich długi okres wegetacji. Aby cieszyły oczy już od maja, ich bulwy należy budzić od połowy lutego.

Spis treści

  1. Zakup cebulek begonii
  2. Ocena jakości cebul
  3. Sadzenie begonii
  4. Wzrost bulw

Zakup cebulek begonii

Do posadzenia begoni potrzebne będą doniczki i odpowiednie podłoże

Budzenie begonii bulwiastych nie jest trudne, więc nie powinno stanowić problemów nawet dla początkujących ogrodników. Wystarczy w centrum ogrodniczym wybrać odmiany i  kolory, według własnego upodobania, do tego zaopatrzyć się w ziemię uniwersalną lub do siewu i pikowania, doniczki rozsadowe lub produkcyjne o średnicy nieco większej niż średnica bulwy (przy sadzeniu pojedynczo) i konewkę lub opryskiwacz domowy z wodą.

Zakupy najlepiej robić w lutym, gdyż wtedy mamy największy wybór odmian i kolorów. W zależności od terminu w jakim dokonujemy zakupu, w lutym bulwy będą jeszcze całkiem uśpione, a im bliżej wiosny, tym więcej pączków będzie się na nich pojawiało. W końcu sezonu, w centrach ogrodniczych bulwy będą miały już niewielkie pędy. Oczywiście jak najbardziej nadają się do posadzenia, jednak trzeba bardzo uważać, żeby w czasie sadzenia nie obłamać młodych pędów.

Ocena jakości cebul

Bulwy z widocznym kiełkiem na pewno są zdrowe

Po wyjęciu z opakowania, sprawdzamy, czy bulwa jest zdrowa. Nie może być mokra, miękka, z nadgniciami, ani zbyt sucha. Takich bulw należy się od razu pozbyć i umyć ręce, aby nie przenieść zgnilizny na inne bulwy.

 

Sadzenie begonii

Do przygotowanych doniczek wsypujemy ziemie do wysokości około połowy doniczki. Na niej układamy bulwę. Jeśli nie ma pączków, sadzimy ją dołeczkiem do góry. Jeśli ma pączki, nietrudno jest zgadnąć, jak ułożyć ją w doniczce. Po posadzeniu bulwy przysypujemy półtoracentymetrową warstwą ziemi. Raczej nie ugniatamy ziemi, szczególnie jeśli bulwy wypuściły już pączki pędowe. Podlewamy najlepiej odstaną wodą w temperaturze pokojowej przy pomocy opryskiwacza. Ziemia ma być wilgotna. Nie może być mokra, bo bulwy zgniją. W takim stanie należy utrzymywać ziemię, aż pojawią się pędy z około dwoma liściami.

Bulwę umieszczamy w doniczce wgłębieniem do góry

 

bulwę umieszczamy na warstwie podłoża

 

bulwę zasypujemy 1,5cm warstwą ziemi

 

Podlewamy za pomocą spryskiwacza, aby bylwy nie zgniły

 

Wzrost bulw

Posadzone bulwy szczególnie w pierwszej fazie wzrostu, czyli do wypuszczenia pędów nad ziemię, wraz z doniczkami umieszczamy na parapecie okiennym w mini-szklarence, lub w perforowanych woreczkach. Ograniczamy podlewanie, a podwyższona wilgotność w szklarence lub woreczkach stworzy mikroklimat do wzrostu begonii. Kiedy pojawią się pędy, doniczki z begoniami można wyjąć ze szklarenek lub woreczków. Dalsze podlewanie, w zależności od użytego podłoża, miejsca i tempa wzrostu begonii jest intuicyjne.

W drugiej połowie maja, przed wysadzeniem begonii do donic, skrzynek lub gruntu, sadzonki trzeba zahartować. Polega to na wynoszeniu na zewnątrz doniczek z begoniami. Początkowo na kilka godzin w ocienione miejsce, aby po około 10 dniach zostawić je na noc na zewnątrz.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry