Spis treści
Piwonie bardzo rzadko kwitną w pierwszym roku po posadzeniu. Czasem i w drugim, mimo spełnienia wszystkich jej wymagań może nie być jeszcze kwiatów. Jeśli jednak trzeciego roku nie pojawił się żaden kwiat, należałoby się zastanowić, czy gdzieś nie popełniliśmy błędu. Nie znaczy to, że roślinę trzeba wykopywać, bo wtedy po przeniesieniu wszystko zaczyna się od nowa: pierwszy rok, drugi rok…. itd. Jeśli uważamy, że wszystkie warunki zostały spełnione, dajmy jej jeszcze rok.
Piwonia - odpowiednie miejsce
Piwonia jest rośliną lubiącą słońce. Jeśli posadzona jest w miejscu, które przez budynki i wysokie drzewa jest osłaniane przed słońcem, krzew może zareagować brakiem kwitnienia.
Piwonie nie lubią zbyt bliskiego towarzystwa innych roślin, szczególnie krzewów i drzew, z którymi muszą konkurować o wodę – duże wahania wilgotności gleby mogą spowodować brak kwitnienia.
Sadzenie piwonii
Piwonie lubią wilgotną glebę, dlatego w czasie sadzenia lub przesadzania należy zwrócić na to uwagę. Jeśli ziemia jest zbyt przepuszczalna, trzeba dosypać kompostu oraz zwięzłej gleby lub nawet gliny. Wszystkie składniki w glebie muszą być dobrze rozdrobnione i przemieszane. Kwasowość powinna wahać się w zakresie 6 – 7 pH.
Zbyt głębokie sadzenie bardzo często jest powodem całkowitego braku kwiatów przez lata. Kiedy przyjrzeć się rosnącym na miejscu stałym piwoniom, można dostrzec korzenie, które wystają z gleby. Dlatego przy sadzeniu lub przesadzaniu piwonii powinny one zostać umieszczone w glebie na tej samej wysokości, jeśli oczywiście na poprzednim miejscu kwitły. Krzew piwonii z wiekiem się rozrasta wrzesz, dlatego miejsc posadzenia tych roślin nie ściółkujemy agrowłókniną ani tkaniną.
Pielęgnacja piwonii
Aby krzewy piwonii były okazałe, w sezonie można je zasilać nawozem mineralnym, ale jeśli chcemy mieć obficie kwitnący krzew - jesienią, około października po ścięciu pędów, które o tej porze nie wyglądają już atrakcyjnie, koniecznie posypujemy karpę obornikiem. Może to być obornik naturalny lub organiczny- granulowany. W zimie rozkładający się nawóz nie tylko dostarczy składników pokarmowych potrzebnych roślinie wiosną, ale również w pewnym stopniu będzie stanowić ochronę przed mrozem
Jak już wcześniej wspomniano, piwonie lubią wilgotną glebę, dlatego w okresach bezdeszczowych piwonie należy podlewać. Podlewamy raczej na ziemię niż po liściach, bo krzewy na ogół są gęste i jeśli podlejemy wieczorem, a przyjdzie chłodna noc - sprzyja to występowaniu chorób grzybowych.
A jeśli zakwitną, nie można zapomnieć o podparciu pędów. Kwiaty piwonii z hodowli są tak duże i ciężkie, że pędy szczególnie wyższych odmian kładą się na ziemi.
Po kwitnieniu obrywanie przekwitłych kwiatów spowoduje, że roślina skupi się na rozwoju bryły korzeniowej, a nie wydawaniu nasion.
Te kilka zasad to elementarz hodowcy piwonii. Jeśli zostaną spełnione piwonie odwdzięczą się pięknym i obfitym kwitnieniem.