Pielęgnacja roślin

Mieczyki w ogrodzie

Mieczyki to kwiaty, które chętnie były sadzone w wiejskich ogrodach. Obecnie wykorzystywane są do kompozycji nawet w ogrodach minimalistycznych, gdzie sadzone są, np. w jednokolorowych grupach. Pięknie prezentują się na rabacie oraz jako kwiat cięty w wazonie.

Spis treści

  1. Mieczyki - kwiaty w kolorach tęczy
  2. Stanowisko
  3. Sadzenie mieczyków
  4. Pielęgnacja
  5. Wykopywanie i przechowywanie bulw mieczyków

Mieczyki – kwiaty w kolorach tęczy

Kwiaty mieczyków występują praktycznie we wszystkich kolorach tęczy

Nazwa tych kwiatów wywodzi się od łacińskiego słowa gladiolus co oznacza miecz. Ich liście są sztywne, wydłużone i przypominają kształtem ostrze miecza. Do Europy przywędrowały w XVIII w. z Afryki i Azji, gdzie rosną w stanie dzikim. W ogrodach najczęściej spotykane są międzygatunkowe mieszańce Gladiolus x hybridus praktycznie we wszystkich kolorach tęczy. Prócz jednokolorowych odmian można spotkać również mieczyki dwu- lub wielobarwne. Różnią się również wysokością od 70 do nawet 120 cm. Te wyższe będą wymagały podparcia jak już zakwitną. Mieczyki należą do rodziny kosaćcowatych. Ich organem podziemnym są bulwy, ale potocznie rośliny zaliczane są do „roślin cebulowych sadzonych wiosną”.

Stanowisko

Ponieważ mieczyki wywodzą się z ciepłego klimatu wymagają miejsc słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Tym bardziej, że ich kwiaty są wysokie i potrzebują podpór. Bulwy najlepiej sadzić w glebie żyznej, przepuszczalnej. Odczyn podłoża powinien być zbliżony do obojętnego pH 6,5-7,0. Pamiętajmy, żeby sadzić mieczyki co roku w innym miejscu, żeby nie narażać ich na choroby.

Sadzenie mieczyków

Bulwy mieczyków sadzimy płaską stroną do dołu

Mieczyki to rośliny niezimujące w gruncie, wrażliwe na niskie temperatury, dlatego z ich sadzeniem czekamy do momentu, aż ziemia będzie na tyle ciepła i przeschnięta, żeby nie powodować gnicia części podziemnych. Przeważnie bulwy sadzi się od połowy kwietnia do połowy maja, na głębokość odpowiadającą trzem ich wysokościom. Przeważnie jest to 6 – 10 cm w rozstawie 10x20cm, jednak wszystko zależy od wielkości bulw – im większe bulwy tym większe odległości. Uprawiając mieczyki na glebach piaszczystych możemy posadzić je nieco głębiej, ponieważ wysokie rośliny mogą się przewracać. Do sadzenia wybieramy bulwy zdrowe, nieuszkodzone, bez oznak jakichkolwiek chorób. Przed sadzeniem dobrze jest zaprawić bulwy środkiem grzybobójczym. Do ziemi wsadzamy płaską stroną do dołu. Jeśli chcemy przedłużyć czas kwitnących mieczyków w ogrodzie możemy sadzić je co 2 tygodnie.

Pielęgnacja

Aby pięknie kwitły i zdrowo się rozwijały mieczyki potrzebują słońca oraz odpowiedniej ilości wody i składników pokarmowych

Wczesne odmiany mieczyków zakwitają już w lipcu, ale są i takie, które kwitną dopiero we wrześniu. Sadząc różne odmiany i w różnym terminie możemy mieć piękne, kolorowe kwiaty w ogrodzie przez całe lato. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odpowiednie dobranie podpór, ponieważ wysokie i ciężkie kwiatostany mogą się przewracać. Ważnym zabiegiem jest również podlewanie, szczególnie w okresach suszy. Mieczyki do prawidłowego rozwoju potrzebują umiarkowanie wilgotnego podłoża. Pamiętajmy, aby strumień wody podczas podlewania skierować bezpośrednio na podłoże, żeby nie moczyć liści. Aby mieczyki pięknie kwitły i wytworzyły zdrową bulwę potomną potrzebują odpowiednią ilość składników pokarmowych, dlatego już dwa tygodnie po posadzeniu dobrze jest je nawieźć. Do zasilania można zastosować kompost lub Nawóz mineralny do kwiatów cebulowych lub Nawóz mineralny do kwiatów ogrodowych. Odpowiednie proporcje związków mineralnych zagwarantują intensywne kwitnienie oraz prawidłowy rozwój roślin. Jeśli chcemy mieć mieczyki w wazonie, najlepiej ścinać kwiatostany w momencie, kiedy rozwinie się pierwszy kwiat. Pozwoli to dłużej cieszyć się pięknymi kwiatami w domu. Jeśli nie zrywamy kwiatów do wazonu musimy usunąć je po przekwitnięciu, aby roślina nie traciła energii na produkcję nasion.

Wykopywanie i przechowywanie bulw mieczyków

Wykopane bulwy razem z bulwkami potomnymi pozostawiamy do obeschnięcia.

Mieczyki to rośliny bulwiaste, które w naszych warunkach klimatycznych nie zimują w gruncie. Można je wykopać już po  4 lub 5 tygodniach po przekwitnięciu. W zależności, kiedy rośliny były sadzone, okres wykopywania przypada na wrzesień lub październik. Bulwy mieczyków są bardzo wrażliwe na zimno i wilgoć, dlatego nie można zbyt długo zwlekać z ich wykopywaniem. Niekorzystne warunki mogą wpływać na rozwój infekcji grzybowych oraz złe przechowywanie bulw. Mieczyki wykopujemy przy użyciu wideł amerykańskich, żeby nie uszkodzić części podziemnej. Najlepiej wybrać na to dzień słoneczny i ciepły. Pędy przycinamy  dopiero po wykopaniu na długość ok 10 cm i pozostawiamy do obeschnięcia. Tak przygotowane mieczyki zostawiamy na kilka dni w ciepłym, przewiewnym miejscu. Po tym czasie bulwy oczyszczamy z resztek ziemi, wykręcamy uschniętą łodygę oraz usuwamy zeszłoroczną bulwę. Do przechowywania zostawiamy bulwę potomną oraz bulwki przybyszowe. Te przechowujemy oddzielnie. Możemy wysiać je w kolejnym roku, jednak kwiaty będziemy mieć dopiero po dwóch lub trzech latach. Bulwy układamy w skrzynkach i przechowujemy w temperaturze 5 – 8oC. W czasie zimy musimy je raz na czas przeglądać i w razie potrzeby wyrzucić te, które zaczynają gnić lub mają widoczne uszkodzenia.

 

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry