Pielęgnacja roślin

Iglaki w ogrodzie - nawożenie i pielęgnacja

Iglaki należą do roślin, które występują praktycznie w każdym ogrodzie. Swój sukces zawdzięczają temu, że są stosunkowo łatwe w uprawie oraz temu, że stanowią dekorację ogrodu przez cały rok.

Spis treści

  1. Wybór roślin
  2. Jak i kiedy sadzić iglaki?
  3. Podlewanie i ściółkowanie
  4. Nawozy pod iglaki
  5. Cięcie i formowanie
  6. Zastosowanie iglaków w ogrodzie

Wybór roślin

Iglaki stanowią bardzo różnorodną grupę roślin. Charakteryzują się różnym pokrojem, barwą igieł i tempem wzrostu

Iglaki stanowią bardzo różnorodną grupę roślin. Charakteryzują się różnym pokrojem, barwą igieł, tempem wzrostu. Różne mają również wymagania dotyczące podłoża czy stanowiska. Wybierając rośliny, musimy zastanowić się, gdzie je posadzimy i jaką będą pełniły funkcję. Czy będą rosły w donicy na tarasie, czy będą stanowiły tło dla rabaty czy same w sobie, jako solitery, będą atrakcją ogrodu. Kupując rośliny zwróćmy uwagę , aby były one zdrowe, bez widocznych szkodników czy oznak przesuszenia. W szkółkach czy sklepach ogrodniczych przez cały sezon wegetacyjny dostępne są rośliny w pojemnikach. Wczesną wiosną lub jesienią możemy zaopatrzyć się w sadzonki kopane z gruntu, których korzenie zabezpieczone są bryłą ziemi i siatką jutową.

Jak i kiedy sadzić iglaki?

Iglaki sprzedawane w pojemnikach możemy sadzić przez cały okres wegetacyjny

Najlepszym terminem do sadzenia iglaków jest jesień. Iglaki kończą wtedy intensywną wegetację i wchodzą w stan spoczynku. Dzięki temu mogą łatwiej zakorzenić się w nowym miejscu. Równie dobrym terminem jest wczesna wiosna, gdy tylko rozmarznie ziemia, a rośliny jeszcze nie rozpoczną wegetacji. Iglaki sprzedawane w pojemnikach możemy sadzić przez cały okres wegetacyjny. Należy jednak pamiętać, że rośliny posadzone w lecie należy odpowiednio podlewać oraz zacieniać, jeśli zostały posadzone w słonecznym miejscu.

Przygotowując stanowisko najpierw ziemię należy przekopać, odchwaścić, a następnie wymieszać z kompostem lub torfem. Dołek, do którego wsadzimy roślinę musi być dwa razy większy niż średnica jej bryły korzeniowej. Gdy roślina zostanie umieszczona w dołku i zasypana do połowy, dobrze jest wtedy napełnić dołek wodą i poczekać aż cała woda wsiąknie. Wówczas dosypujemy ziemi i ugniatamy ją wokół rośliny, formując wgłębienie, w którym będzie zbierała się woda. Następnie roślinę należy podlać i wyściółkować.

Podlewanie i ściółkowanie

Do ściółkowania roślin iglastych najlepiej sprawdza się kora

Podlewania wymagają szczególnie rośliny świeżo posadzone oraz te rosnące w pojemnikach. W suche i upalne lata należy podlewać również starsze okazy rosnące w gruncie.

Jeśli ziemia wokół iglaków jest wyściółkowana pomaga to zatrzymać wilgoć w glebie oraz hamuje rozwój chwastów. Do ściółkowania można użyć wielu materiałów, jednak przy roślinach iglastych dobrze sprawdza się kora. Przekompostowana kora sosnowa rozkładając się dostarcza materii organicznej oraz utrzymuje odpowiednie pH wokół roślin.

Nawozy pod iglaki

Nawożenie iglaków ma za zadanie dostarczenie roślinom niezbędnych mikro i makroelementów oraz, zadbanie o utrzymanie odpowiedniego pH gleby

Nawożenie iglaków ma za zadanie dostarczenie roślinom niezbędnych mikro i makroelementów oraz, w większości wypadków, zadbanie o utrzymanie odpowiedniego pH gleby. Iglaki nawozimy kilka razy w czasie okresu wegetacyjnego. Zaczynamy wiosną (marzec, kwiecień), gdy ruszy wegetacja i rośliny mają większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Następnie nawozimy iglaki po około 1 – 2 miesiącach, ale nie później niż na przełomie lipca i sierpnia, kiedy to rośliny spowalniają procesy wegetacyjne. Jesienią najlepiej zastosować specjalnie do tego celu przeznaczone nawozy jesienne, które w swoim składzie nie zawierają azotu lub zawierają go w niewielkiej dawce. Nawóz jesienny do iglaków ma za zadanie przygotować rośliny do zimy i podwyższyć ich odporność na niskie temperatury. Wspomaga również start wegetacji wczesną wiosną.

Aby zadbać o iglaki w ogrodzie mamy do dyspozycji całą gamę produktów. Na rynku dostępne są nawozy płynne, krystaliczne, granulowane oraz nawozy długodziałające. Te stosujemy z reguły raz w sezonie. Ważne, aby wszystkie nawozy stosować zgodnie z zaleceniami producentów, aby nie przenawozić roślin. Może im to jedynie zaszkodzić. Trzeba również zwrócić uwagę, aby nie rozsypywać nawozów granulowanych tuż przy pniu rośliny, tylko po zewnętrznym obwodzie korony, ponieważ tam znajduje się najwięcej drobnych korzeni. Rozsypany nawóz, w miarę możliwości, dobrze jest wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi, a następnie podlać. Zwiększy to dostępność związków mineralnych dla rośliny.

Cięcie i formowanie

Żywopłoty z roślin iglastych przycinamy wczesną wiosną

Najlepszym terminem na przycinanie iglaków jest wczesna wiosna, zanim ruszy wegetacja. Przeważnie pierwsze cięcie w sezonie przeprowadza się na przełomie marca i kwietnia. Usuwa się wówczas uszkodzone, przemarznięte lub chore gałęzie. Przycina się również te rośliny, które podczas ubiegłego sezonu bardzo się rozrosły i zaburzają pierwotną koncepcję rabaty, lub zacieniają inne gatunki roślin. Jeśli chodzi o żywopłoty z roślin iglastych je również przycina my wczesną wiosną. Jeśli żywopłot jest młody skracamy wierzchołki krzewów, aby rośliny rozkrzewiły się i zagęściły. Kolejne cięcie iglaków przeprowadzamy latem. Pamiętajmy, aby do cięcia używać ostrych i czystych narzędzi.

Iglaki możemy wykorzystać do tworzenia topiarów czyli rzeźb z roślin

Możemy również pokusić się o stworzenie w ogrodzie przeróżnych figur z roślin. Do tego celu nadają się iglaki charakteryzujące się wolnym wzrostem. Do najbardziej popularnych zaliczamy cisy, jałowce sabińskie i jałowce pośrednie. Formowanie pozwala nadać roślinie ciekawy kształt, wymaga jednak dużego nakładu pracy i cierpliwości.

 

Zastosowanie iglaków w ogrodzie

Dzięki różnorodnej barwie igieł czy różnemu pokrojowi można stworzyć ciekawą kompozycję z samych iglaków

Iglaki stanowią bardzo różnorodną grupę roślin, dlatego też mogą występować w różnych miejscach w ogrodzie. Bardzo popularne są jako rośliny żywopłotowe, odgradzające nas od sąsiadów czy ulicy. Dzięki różnorodnej barwie igieł czy różnemu pokrojowi można stworzyć ciekawą kompozycję z samych iglaków. Mogą stanowić również uzupełnienie rabaty lub jej tło. Dzięki odmianom wolnorosnącym czy karłowatym znalazły również zastosowanie jako rośliny sadzone w donicach na tarasach czy balkonach. Właśnie na te iglaki należy zwrócić szczególną uwagę przed zimą. Najważniejsze to zabezpieczenie bryły korzeniowej przed nadejściem mrozów. Nie zapominajmy również o podlewaniu iglaków w okresach odwilży. Jeśli będziemy o nie odpowiednio dbać, na pewno odwdzięczą się nam pięknym wyglądem w okresie wegetacyjnym.

 

Fot: PLANTA ,FOTOLIA

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry