Pielęgnacja roślin

Mahonia czy ostrokrzew -liściaste krzewy zimozielone w ogrodzie

Pytanie zawarte w tytule dotyczy dwóch aspektów. Pierwszy to jak odróżnić mahonię od ostrokrzewu, a drugi to dylemat ogrodników, który z krzewów posadzić w ogrodzie.

Spis treści

  1. Cechy wspólne
  2. Pokrój
  3. Liście
  4. Kwiaty
  5. Owoce

Ostrokrzew należy do rodziny ostrokrzewowatych. Występuje głównie w subtropikalnych strefach obydwu półkul na wszystkich kontynentach. Z ciekawostek - różdżkę Harrego Pottera wykonano z drewna ostrokrzewu.

Mahonia to krzew z  rodziny berberysowatych. W stanie dzikim pierwotnie rósł w Ameryce Północnej, ale obecnie można go spotkać w Ameryce Środkowej oraz Azji Wschodniej. Również w Europie zaczyna być postrzegana jako roślina inwazyjna.

Cechy wspólne

Mahonia i ostrokrzew to zimozielone krzewy liściaste. Kształt ich skórzastych liści jest podobny do siebie. Obydwie rośliny można przycinać – bardzo dobrze reagują na cięcie w związku z tym nadają się na żywopłot. Są łatwe w uprawie. Rosną bardzo dobrze w przepuszczalnej glebie o pH lekko kwaśnym do zasadowego. Lepsze dla nich są stanowiska półcieniste lub zacienione. I to wszystko, co łączy te dwie rośliny.

Pokrój

Machonia to ozdobny zimozielony krzew liściasty

Mahonia jest krzewem i w zależności od odmiany, osiąga do 1,5 m wysokości. Posiada sztywne, wyprostowane rozgałęzione pędy.

Ostrokrzew w naszym klimacie osiąga nawet 3 m wysokości. W Polsce rośnie zazwyczaj w formie krzewu, jedynie na zachodzie Polski można spotkać formy drzewiaste. Jest rośliną dwupienną. Osobniki męskie i żeńskie można odróżnić przyglądając się młodym liściom u młodych okazów. U krzewów żeńskich mają na spodniej stronie unerwienie zielone, a męskie czerwonawe. 

 

 

 

Liście

Liście mahoni są powcinane i ostro zakończone

Machonia posiada duże liście złożone z 5 - 9 skórzastych, błyszczących i kłujących listków, ułożonych pierzasto wzdłuż osi liścia. Późną jesienią przebarwiają się na czerwono, ale nie opadają.

Ostrokrzew ma ciemnozielone skórzaste liście o mocniej niż mahonia wciętych brzegach, ostro zakończone. U niektórych odmian liście są mocno wygięte co nadaje im jeszcze większej atrakcyjności. Są też odmiany, których liście mają białe brzegi. Liście ostrokrzewu mogą opadać, jeśli zostanie posadzony w miejscu nasłonecznionym lub w ciężkiej mokrej glebie.

Kwiaty

Kwiaty mahoni są żółte zebrane w wiechy

 

Kwiaty ostrokrzewu są białe, małe i niepozorne

 

U mahoni pojawiają się w marcu i kwietniu, zebrane w wiechowate kwiatostany, drobne, lekko pachnące, żółte. Kwiaty są wykorzystywane do produkcji naturalnych barwników do tkanin.

Ostrokrzew kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są białe i drobne.

Owoce

Owoce mahonii są ciemnoniebieskie.

 

Czerwone owoce ostrokrzewu są dobrze widoczne w czasie śnieżnej pogody

 

Owoce u mahoni są granatowe, pokryte niebieskawym nalotem. Dojrzewają w środku lata, zebrane w duże grona na końcach pędów.  Zawierają duże ilości witamin oraz różnych mikroelementów. Robi się z nich nalewki, wino, a także galaretki i dżemy. Aby lepiej owocowała dobrze jest posadzić dwa krzewy dla zapylenia krzyżowego.

Ostrokrzew jest rośliną dwupienną, więc aby otrzymać owoce na krzewach żeńskich, w pobliżu musi rosnąć krzew męski. Owoce ostrokrzewu pojawiają się we wrześniu i pozostają na drzewie aż do wiosny. Najczęściej są czerwone, ale niektóre gatunki mają owoce żółte, lub nawet czarne. Cała roślina, głównie owoce są trujące, szczególnie dla dzieci, osób starszych.

Ciekawym podsumowaniem tego porównania może być fakt, że mahonia Polakom kojarzy się z wieńcami robionymi przed Świętem Zmarłych, a ostrokrzew Amerykanom z Bożym Narodzeniem.

Jeśli szukamy zimozielonego krzewu z jadalnymi owocami dla ludzi i zwierząt – wybierzmy mahonie. Jeśli zależy nam na stronie wizerunkowej – ostrokrzew jest bardziej okazały i dekoracyjny od mahonii. Decyzja należy do ogrodników.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry