Pielęgnacja roślin

Pokrzywa - chwast czy cenna roślina zielna

Pokrzywa zwyczajna to roślina, którą często możemy spotkać w naszych ogrodach. Zazwyczaj traktujemy ją jak chwast. Dodatkowo ze względu na włoski parzące nie jest zbyt lubianą rośliną. Warto jednak poznać ją bliżej i wykorzystać jej pozytywne właściwości w ogrodzie.

Spis treści

  1. Pokrzywa w ogrodzie
  2. Gnojówka z pokrzyw – właściwości
  3. Przepis na gnojówkę z pokrzyw
  4. Zastosowanie gnojówki z pokrzyw
  5. Eliksir z pokrzyw zamiast gnojówki
  6. Pokrzywa dla zdrowia i urody

Pokrzywa w ogrodzie

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) to roślina, która występuje na terenie całej Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej. W Polsce można ją spotkać w wilgotnych lasach, przydrożnych rowach, czy obszarach ruderalnych. Jest rośliną wskaźnikową, co oznacza, że rośnie na glebach żyznych i obszarach zasobnych w azot. W ogrodach zazwyczaj traktowana jest jako niechciany chwast. Pokrzywa ma jednak wiele właściwości, które możemy wykorzystać, aby wzbogacić glebę i wspomóc rośliny zupełnie nie używając środków chemicznych. Pokrzywy możemy wykorzystać do ściółkowania grządek, rozkładające się rośliny wzbogacą podłoże w azot. Z pokrzywy możemy również zrobić gnojówkę, która znakomicie poprawi strukturę gleby oraz wzmocni rośliny. Możemy także przygotować z niej wywar i wyciąg, które pomagają w walce ze szkodnikami. Pokrzywa jest również rewelacyjnym dodatkiem, który poprawia jakość kompostu i przyspiesza jego powstawanie. Można dodać po prostu ścięte rośliny lub te, z których robiony był nawóz. Oprócz tego skupisko pokrzyw w ogrodzie pozwala na rozwój motyli. Szczególnie gąsienice Rusałki pokrzywnik czy Rusałki pawik upodobały sobie jej liście.

Gnojówka z pokrzyw – właściwości

Nawozy naturalne w postaci gnojówek stosowane były w ogrodach już od dawna. Skrzyp, wrotycz, żywokost czy właśnie pokrzywa to rośliny wykorzystywane do produkcji gnojówek, wyciągów czy wywarów, które wzmacniają rośliny i polepszają strukturę podłoża. Gnojówka z pokrzyw jest bogata w azot, dzięki czemu zwiększa produkcję chlorofilu, działa biostymulująco na rośliny pobudzając je do rozwoju. Wspomaga również walkę ze szkodnikami, głównie z mszycami, przędziorkami czy misecznikami. Poprzez oprysk pomaga również roślinom zainfekowanym przez mączniaka czy szarą pleśń.

Przepis na gnojówkę z pokrzyw

Do  przygotowania gnojówki potrzebujemy 1kg pokrzyw na 10 l wody. Pokrzywy najlepiej zbierać w kwietniu lub maju, jeszcze przed kwitnieniem. Wtedy mają najwięcej wartościowych składników. Dobrze jest rośliny rozdrobnić przed zalaniem. Pamiętajmy aby wszystkie czynności wykonywać w rękawiczkach, ponieważ zetknięcie z pokrzywą może mieć nieprzyjemne skutki. Przygotowaną roślinę umieszczamy w plastikowym pojemniku. Nie zaleca się używania pojemników metalowych do sporządzania gnojówek. Pokrzywę zalewamy wodą, najlepiej deszczówką i odstawiamy w ciepłe, lekko zacienione miejsce. Najlepiej w rzadko uczęszczanym zakątku ogrodu, ponieważ fermentująca ciecz wydziela nieprzyjemny zapach. Pojemnika nie możemy szczelnie przykryć, gdyż do procesu fermentacji potrzebny jest dostęp tlenu. Możemy natomiast zabezpieczyć go gazą lub agrowłókniną, żeby owady nie składały tam jaj. Tak przygotowaną gnojówkę mieszamy codziennie, żeby ją natlenić. Na powierzchni wody pojawia się piana, która wraz z dojrzewaniem gnojówki stopniowo zanika. Trwa to ok 2 tygodni. Gdy piana całkowicie zniknie, wówczas mamy pewność, że nasza gnojówka jest gotowa. Dobrze jest ją przecedzić, wtedy łatwiej będzie ją używać przy pomocy konewki czy opryskiwacza. Pozostałe fragmenty roślin można wyrzucić na kompost. Przelany płyn można wykorzystywać nawet przez 1,5 miesiąca.

Zastosowanie gnojówki z pokrzyw

Pomimo tego, że gnojówka z pokrzyw jest nawozem naturalnym musimy zastosować odpowiednie stężenie cieczy roboczej. Używanie nierozcieńczonej gnojówki może skutkować poparzeniem korzeni rośliny i przyniesie więcej szkody niż pożytku. Do podlewania wykorzystujemy roztwór gdzie na 1 część gnojówki z pokrzyw przypada 10 części wody. Jeśli chcielibyśmy użyć gnojówki do opryskiwania roślin, wówczas musimy wziąć 1 część gnojówki i 20 części wody. Gnojówką z pokrzyw możemy podlewać rośliny ozdobne, drzewa i krzewy owocowe oraz rośliny w ogrodzie warzywnym z wyjątkiem grochu, fasoli, cebuli i czosnku. Groch i fasola to rośliny motylkowe, które nie potrzebują dodatkowej dawki azotu, ponieważ potrafią sobie go same zasymilować z atmosfery. Natomiast czosnek i cebula przy zwiększonej ilości azotu produkują większą masę zieloną, a w tych warzywach liczymy na obfite zbiory cebul.

Eliksir z pokrzyw zamiast gnojówki

Jeśli nie mamy dostępu do świeżych pokrzyw lub po prostu nie mamy czasu albo możliwości na własną produkcję gnojówki, możemy wykorzystać Eliksir z pokrzyw. Jest to naturalny nawóz uniwersalny wyprodukowany z pokrzyw. Jest on gotowy do użytku, wystarczy przygotować roztwór zgodnie z opisem na opakowaniu i podlać rośliny. Działa on jak gnojówka, tak samo wzmacnia rośliny. Przy odpowiednim rozcieńczeniu może być również stosowany do oprysku jako nawóz dolistny lub wspomagająco przy walce z mszycami czy chorobami grzybowymi. Może być stosowany w trakcie całego okresu wegetacyjnego i jest bezpieczny dla pszczół.

Pokrzywa dla zdrowia i urody

Pokrzywa jest rośliną wykorzystywaną również przez człowieka w kosmetologii, farmakologii oraz w kuchni. W czasach głodu, szczególnie na przedwiośniu, z młodych pokrzyw gotowało się zupę. Dziś młode liście traktowane są jako „super food”, a np. sałatki czy soki z ich wykorzystaniem stają się coraz bardziej popularne. Jeśli chcemy wykorzystać pokrzywę w kuchni zwróćmy uwagę, żeby zbierać ją w miejscach oddalonych od drogi lub pól uprawnych. W farmakologii wykorzystywane są zarówno liście jak i kłącza. Udokumentowane jest przeciwzapalne czy przeciwgrzybiczne działanie pokrzywy. Sok lub herbata z jej liści oczyszcza organizm z toksyn. Potwierdzona jest również wysoka zawartość żelaza, dlatego często preparaty z pokrzywy polecane są przy anemii. W kosmetologii pokrzywa znana jest jako składnik kosmetyków do pielęgnacji włosów, szczególnie szamponów, które pomagają w walce z łupieżem.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry