Pielęgnacja roślin

Rośliny cebulowe kwitnące latem - charakterystyka i pielęgnacja cz.3

Wśród rośli cebulowych kwitnących latem i jesienią większą część stanowią rośliny, które nie zimują w gruncie. Rośliny te sadzimy wiosną (kwiecień, maj), a ich kwiaty mogą cieszyć nas do jesieni. Gdy przychodzi późna jesień i pierwsze przymrozki, które zetną liście, musimy zabezpieczyć te rośliny przed mrozem. Części podziemne roślin wykopujemy i przechowujemy w odpowiednich warunkach do następnej wiosny, a odporniejsze zabezpieczamy na rabacie

Spis treści

  1. Nerine
  2. Obrazki włoskie
  3. Oxalis
  4. Sandersonia
  5. Sparaxis
  6. Sprekelia
  7. Śniadek wiechowaty
  8. Tuberoza
  9. Zawilec
  10. Zefirant wielkokwiatowy

Nerine

Nerine

Wymaga stanowisk słonecznych i zacisznych, gleby żyznej, przepuszczalnej. W cieniu może gorzej kwitnąć i słabiej rosnąć. W okresie wegetacji należy zasilać roślinę kilkakrotnie nawozami płynnymi o niewielkim stężeniu, ponieważ jest wrażliwa na duże zasolenie gleby. Cebule Nerine można sadzić do donic już w marcu i przetrzymywać do maja w chłodnym jasnym pomieszczeniu. Wtedy mogą wcześniej zakwitnąć. Cebule wykopuje się gdy liście zaczynają zasychać lub przed pierwszymi przymrozkami. Przesuszone cebule przechowujemy zasypane piaskiem lub torfem w temp 5 - 8ºC.

Obrazki włoskie

Obrazki włoskie

Wymagają stanowisk zacienionych, wilgotnych, gleby próchnicznej o odczynie zasadowym. Wymagają stale wilgotnego podłoża, dlatego dobrze jest je ściółkować. Są mrozoodporne, ale warto przykryć je w przypadku bardziej surowych zim. Największą ozdobą tych roślin są czerwone jagody, które pozostają nawet po zaschnięciu liści. Trzeba jednak uważać, ponieważ jagody te są trujące.

 

Oxalis

Oxalis

Wymaga stanowiska słonecznego do półcienistego. Lubi miejsca ciepłe i zaciszne. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i lekko wilgotna. Najlepiej sadzić go w większej grupie, wtedy uzyska się efekt dużej ilości liści. W czasie wegetacji dobrze jest nawozić roślinę nawozem do roślin ozdobnych. Jesienią bulwki wykopujemy i przechowujemy w temp. 5ºC przysypane torfem lub piaskiem.

 

 

Sandersonia

Sandersonia

Wymaga stanowiska słonecznego, gleby żyznej, o odczynie lekko kwaśnym. Roślina wymaga podpór, ponieważ ma strasznie wiotkie pędy obsypane kwiatami. Roślinę należy systematycznie podlewać, aby nie dopuścić do przesuszenia podłoża. Na zimę bulwy trzeba wykopać i przechować w pomieszczeniu.

 

 

Sparaxis

Sparaxis

Wymaga stanowiska słonecznego, podłoża przepuszczalnego, piaszczysto – gliniastego. Aby obficie zakwitnąć wymaga dość dużej wilgotności. Najlepiej jest gdy wiosna jest chłodna i wilgotna. Po przekwitnięciu stopniowo zasychają.

 

 

 

Sprekelia

Sprekelia

Wymaga stanowiska słonecznego, ciepłego, osłoniętego od wiatru, gleby przepuszczalnej, piaszczysto - gliniastej. Lubi podłoże wilgotne, dlatego trzeba ją systematycznie podlewać. Cebule na zimę wykopuje się i przechowuje w temp 15 – 18ºC. Może być uprawiana jako kwiat doniczkowy.

 

 

Śniadek wiechowaty

Śniadek wiechowaty

Wymaga stanowiska słonecznego lub lekko ocienionego. Dobrze rośnie w każdej glebie. Odporna na okresowy brak suszy. Nie zimują w gruncie, dlatego jesienią należy je wykopać i przechowywać w chłodnym miejscu przesypane piaskiem.

 

 

 

Tuberoza

Tuberoza

Wymaga stanowiska jasnego, ale nie w pełnym słońcu, gleby przepuszczalnej, lekko użyźnionej. W marcu bulwy możemy posadzić w doniczce na głębokość 2,5 cm, a do gruntu wysadzić dopiero po przymrozkach w maju. Po przekwitnięciu bulwę należy wykopać i przechować w chłodnym pomieszczeniu.

 

 

Zawilec

Zawilec

Wymaga stanowiska słonecznego lub lekko ocienionego. Dobrze czuje się posadzony pod drzewami. Gleby przepuszczalnej o wysokiej zawartości próchnicy. Przed posadzeniem bulwy można namoczyć, aby przyspieszyć kwitnienie. Można zostawić na zimę w ziemi i okryć, wtedy wiosną wcześniej zakwitną. W miejscach gdzie zimy są mroźne, bulwy należy wykopać i przechować do wiosny.

 

 

Zefirant wielkokwiatowy

Żefirant wielkokwiatowy

Wymaga stanowisk słonecznych, gleby próchniczej, wilgotnej. Na zimę cebulki wykopujemy i przechowujemy w chłodnym miejscu przysypane piaskiem. Mogą być uprawiane jako rośliny doniczkowe, a na okres letni wystawiane do ogrodu.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry