Pielęgnacja roślin

Rośliny ekspansywne

Sprzedawcy w centrach ogrodniczych opowiadają, że większość klientów dokonuje zakupów roślin będąc już w sklepie. Piękne liście, zachwycające kwiaty, ciekawa forma jest impulsem do zakupów roślin, po które klient wcale nie przyjechał. Zdarza się też , że kupowane są rośliny bez znajomości ich wymagań, docelowej wielkości, cech szczególnych. Jedną z takich cech jest ekspansywność roślin.

Rośliny ekspansywne w procesie szybkiego wzrostu wygrywają z rosnącymi obok walkę o światło, wodę i składniki pokarmowe. Jeśli będą rosły bez żadnej kontroli, w niedługim czasie wyprą słabsze, często szlachetniejsze rośliny, dużą część ogrodu zamienią w monokulturę. Błędem ogrodników są gęste nasadzenia roślin mocno rozrastających się. Jest to wynikiem braku wiedzy dotyczącej danej rośliny oraz chęcią osiągnięcia satysfakcjonującego efektu tuż po posadzeniu, nie biorąc pod uwagę tempa wzrostu i docelowej wielkości rośliny.

Które rośliny są ekspansywne

rośliny ekspansywne na skalniaku

W każdym typie roślin znajdziemy te, które będą próbowały zawłaszczyć jak najwięcej terenu w ogrodzie.  Wśród niskich roślin dominują te, które najczęściej sadzone są na skalnikach: aceny drobnolistne, floksy szydlaste, rozchodniki.

Poniżej wypisano najbardziej popularne rośliny, które mogą stanowić problem z rozrastaniem się w ogrodzie.

Róza pomarszczona pozostawiona bez kontroli szybko się rozrośnie

Byliny: dąbrówka rozłogowa, konwalia majowa, krwawnik kichawiec, miechunka rozdęta, odętka wirginijska, podagrycznik pospolity, rdest pokrewny, floksy, rdestówka auberta, tojeść rozesłana, rozchodniki - kaukaski, biały, ewersa, rogownica biberteina i kutnerowata.

Krzew/krzewinka: rokitnik pospolity, róża pomarszczona, dereń kanadyjski, dereń kelseyi, trzmielina fortunea, barwinek pospolity.

Trawa: miskant cukrowy, mozga trzcinowata, bambus.

Drzewo: robinia biała, sumak octowiec.

Wprowadzanie do ogrodu roślin ekspansywnych

Milin jest bardzo ekspansywny. Jego siewki można znaleźć w różnych częściach ogrodu

Niektóre rośliny, jak barwinek, czy podagrycznik, nieproszone mogą trafić do naszego ogrodu i trzeba będzie z nimi walczyć. Jednak większość z nich sadzona jest intencjonalnie. Dlatego ważna jest wiedza o ich upodobaniach i jeśli okaże się, że może zbyt mocno się rozrastać, dobrze jest zadziałać już w momencie sadzenia. Jeśli tego nie zrobimy, a roślina się nadmiernie rozrośnie walka z nimi może przysparzać wielu kłopotów, gdyż samo usuwanie części nadziemnych nie sprawi, że roślina przestanie się rozrastać. Pozostawione w ziemi korzenie/kłącza wciąż będą zaczątkiem nowych roślin. Poza tym usuwanie tych niechcianych z rabat i zagonów, a także trawnika, może uszkodzić te, które chcemy pozostawić.

Bariery korzeniowe

Miskanta dobrze jest posadzić w dużej donicy aby utrzymać go w ryzach

Pomysłem na ograniczenie rozrastania jest sadzenie w dużych ozdobnych donicach, sadzenie na wąskich rabatach otoczonych. Można też sadzić w mniej dekoracyjnych donicach, które zakopuje się w ziemi, w których dnie zrobiono twory odprowadzające wodę lub w ogóle pozbawiono dna. Dobrym rozwiązaniem jest wkopywanie tzw. barier korzeniowych. Bariery takie można kupić w centrum ogrodniczym. Są to najczęściej pasy z tworzywa sztucznego o szerokości 50-65 cm. W momencie zakładania skalniaka, rabaty, łatwiej jest wykopać rowek na głębokość 70 cm, kiedy jeszcze nic nie jest posadzone, niż rozkopywać gotową rabatę.

Znajomość zachowania się roślin oraz umiejętność ograniczenia ich ewentualnego nadmiernego wzrostu uchroni nas od kłopotów nie zniechęcając od zakupu roślin ekspansywnych.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry