Pielęgnacja roślin

Sukulenty – co to takiego

Często w języku miłośników kwiatów pojawia się słowo – sukulent. Również w centrum ogrodniczym można kupić nawóz do sukulentów. Nazwa ta najczęściej kojarzona jest z kaktusami, ale jakkolwiek każdy kaktus jest sukulentem, nie każdy sukulent jest kaktusem.

Sukulenty

Rojniki to sukulenty, które świetnie radzą sobie na skalniakach

Sukulentami nazywamy rośliny, które posiadają umiejętności magazynowania wody w liściach, pędach lub korzeniach. Wielu biologów spiera się o te ostatnie, czy rośliny gromadzące wodę w częściach podziemnych też są sukulentami. Sukulenty potrafią gromadzić wodę dzięki tzw. tkankom wodnym w odpowiednich częściach roślin. Ich system korzeniowy jest stosunkowo niewielki i płytki. W okresach suszy wiele korzeni usycha lub wysycha, by po opadach szybko wchłonąć wodę i się rozrosnąć. Kiedy woda jest dostępna tkanki wypełniają się nią, przez co liście i pędy stają się wyraźnie „mięsiste”.  Przez okres braku opadów w przypadku roślin rosnących na zewnątrz, lub braku podlewania, sukulenty korzystają ze zgromadzonej wody. 

Sukulenty w ogrodzie

Opuncja może rosnąć także w ogrodzie

Do najbardziej znanych sukulentów ogrodowych w naszych warunkach należą rozchodniki, rojniki, słonecznice. Najczęściej spotykamy je na skalniakach gdzie dość szybko się rozrastają. Najlepiej rosną w miejscach słonecznych, na glebach piaszczystych, przepuszczalnych. W przypadku gleb ciężkich, dla sukulentów należy ją rozluźnić piaskiem, perlitem lub keramzytem. Rośliny te z powodzeniem mogą przetrwać zimę w naszym klimacie. Do ciekawostek zalicza się opuncję, która pod pewnymi warunkami  również może zimować w posadzona w ogrodzie.

Bardzo dekoracyjnym sukulentem doniczkowym w ogrodzie jest agawa, jednak na zimę należy przenieść ją do pomieszczenia.

Sukulenty w domu

sukulenty potrzebują niewielkiej ilości wody

Oprócz kaktusów do często spotykanych w naszych domach sukulentów należą grubosze, sansewierie, aloesy,  wilczomlecze, kalanchoe, litopsy, eszewerie, pachypodium, haworsje. Wymagają jasnego stanowiska i bardzo przepuszczalnej gleby. Sklepy ogrodnicze oferują ziemię do kaktusów i innych sukulentów, a w przypadku samodzielnego przygotowania podłoża potrzebuje ono dużo materii rozluźniającej – piasku lub/i perlitu.

 

Pielęgnacja sukulentów w domu

Do wzmocnienia sukulentów najlepiej używać specjalnie dla nich dedykowanych nawozów

To grupa roślin wymagających najmniej opieki. Nawet jeśli nie są bardzo długo podlewane i w tkankach wodnych jest już bardzo mało wody ich liście marszczą się i wyraźnie zmniejszają swoją objętość. Jednak po podlaniu uzupełniają zapasy i wracają do pierwotnych kształtów. Sukulenty nawozimy tym samym nawozem co kaktusy. Podlewamy dopiero wtedy, kiedy ziemia w doniczce wyschnie. Przesadzamy wiosną tylko wtedy, kiedy roślina wyraźnie „wychodzi” z doniczki  lub korzenie wyrastają otworami odprowadzającymi wodę w spodzie doniczki.

 

Jak widać sukulenty to rośliny dla każdego amatora „zielonych parapetów” – mało wymagające, a dekoracyjne.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry