Pielęgnacja roślin

Zdejmowanie okryć zimowych z roślin w ogrodzie

W polskim ogrodzie ochrona roślin pochodzących z ciepłych rejonów klimatycznych wiąże się z okrywaniem ich na zimę oraz zdejmowaniem tych okryć wiosną. Obydwa zabiegi powinny zostać wykonane w odpowiednich momentach. Zbyt wczesne okrycie jak i zdjęcie okryć może zaszkodzić roślinom. Czas, kiedy zakładać okrycia jest stosunkowo prosty do ustalenia, lecz kiedy przychodzi czas odkrywania roślin?

Spis treści

  1. Okres zdejmowania okryć
  2. Proces zdejmowania okryć
  3. Niebezpieczeństwa związane ze zdejmowaniem okryć
  4. Nie wszystko na raz

Okres zdejmowania okryć

Forsycja to jeden z pierwszych krzewów kwitnących wiosną

Biorąc pod uwagę strefy mrozoodporności roślin w Polsce, lokalną prognozę pogody, a także gatunek rośliny, czas stopniowego zdejmowania okryć trzeba uzależnić od tych warunków. Okres kwitnienia forsycji to czas na obserwację pogody, wsłuchiwania się w to, co mówią meteorolodzy oraz  zaglądania pod osłony, czy przypadkiem rośliny nie rozpoczynają wegetacji.

 

 

Proces zdejmowania okryć

Biała agrowłóknina zabezpiecza rośliny przed chłodami

Początkowo, jeśli jest możliwość, w pochmurne, ale ciepłe wiosenne dni uwalniamy nieco rośliny, luzując wiązanie agrowłókniny, podnosząc ją od spodu i odsłaniając „górę”, jeśli roślina była szczelnie zakryta. Wielu ogrodników osłania agrowłókniną tylko boki, palikując roślinę dookoła. Na noc opuszczamy podniesioną agrowłókninę i ew. zakrywamy wierzch. Trzy takie zabiegi uodpornią rośliny na wiosenne chłody i kiedy prognozowana będzie już pogoda o dodatniej temperaturze, po przedpołudniowym zdjęciu okryć już ich nie zakładamy. Jeśli w kolejnych dniach niebo będzie bezchmurne, liściaste rośliny zimozielone dobrze jest okryć siatką cieniującą, aby liście powoli przyzwyczajały się do promieni słońca. Jeśli jednak prognostycy zapowiedzą nadchodzący mróz – okrycia trzeba będzie założyć z powrotem.

Niebezpieczeństwa związane ze zdejmowaniem okryć

Zimowe okrycia zdejmujemy stopniowo, zeby nie narżać rośliny na chłód

Pod białą agrowłókniną rośliny stosunkowo długo będą opierać się rozpoczęciu wegetacji, ale jeśli rośliny pod jakąkolwiek okrywą zaczną wypuszczać młode liście i/lub pędy, jest to błąd. Będą one  bardzo wrażliwe na wiosenne chłody, dlatego w takich przypadkach czas zdejmowania okryć powinien się wydłużyć. Trzeba je zahartować odkrywając na dzień, równocześnie przykrywając cieniówką. Siatka cieniująca osłoni rośliny przed nadmiernym chłodnym wiatrem i promieniami słońca. Decyzję o tym jak długo należy tak robić trzeba podjąć indywidualnie, biorąc pod uwagę czas, pogodę oraz stopień pobudzenia wegetacyjnego roślin. 

Drugim problemem, jaki może wystąpić przy zbyt długim przetrzymywaniu okryć na roślinach jest atak chorób grzybowych, gdyż pod agrowłókniną, jest ciepło i wilgotno, a to warunki sprzyjające  rozwojowi chorób.

Nie wszystko na raz

Jeśli zapowiadane są przymrozki rośliny na noc przykrywany ponownie

Okryw z wszystkich roślin nie zdejmujemy jednocześnie. Trudno tu o rygorystyczne oświadczenia, ponieważ zdarza się często, że ogrodnicy w ogóle nie okrywają niektórych roślin, mając na uwadze ich umiejscowienie w ogrodzie oraz wiek roślin. Starsze rośliny, rosnące w zacisznych miejscach ogrodu często nie są w ogóle okrywane i bezproblemowo zimują. Tu jednak kłania się doświadczenia ogrodnicze.

Wrzosy, magnolie (szczególnie młode), trzmieliny, powojniki i inne pnącza mogą zostać odkryte już w marcu. W kolejnym miesiącu różaneczniki i azalie, potem róże, a na końcu ketmie syryjskie.

Dzięki przeprowadzeniu procesu odkrywania roślin po zimowaniu w ogrodzie stopniowo i z rozwagą uchronimy je od stresu i zachowamy w dobrej kondycji.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry