Wokół ogrodu

Czym kierować się przy wyborze plandeki?

W gospodarstwach domowych plandeki wykorzystywane są przez okrągły rok. Szczególnie, kiedy zbliża się jesień i zima, wiele urządzeń zostaje zabezpieczonych przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Miejsc, w których plandeka sprawdza się doskonale jest wiele. Same plandeki występują w kilku rodzajach w zależności od zapotrzebowania.

Spis treści

  1. Struktura i wymiary plandek
  2. Plandeki standardowe
  3. Plandeki wielowarstwowe
  4. Plandeki wielokolorowe
  5. Plandeki przepuszczające światło
  6. Zapinki do plandek

Zaletą ich jest to, że są bardziej elastyczne od zwykłej folii ogrodowej, którą niektórzy próbują zastąpić plandekę. Bywają plandeki jednowarstwowe, a są i takie posiadające dwie lub trzy warstwy, co wpływa na ich trwałość. Nie bez znaczenia jest ich wzmocniona linką krawędź z oczkami ułatwiającymi mocowanie.

Struktura i wymiary plandek

Przekrój plandeki okryciowej

Jednym z elementów świadczących o wytrzymałości plandeki jest jej gramatura, np. 90, 100, 110, 150. Znaczy to, że metr kwadratowy plandeki waży tyle, ile podano na opakowaniu. Drugim ważnym elementem jest rodzaj i ilość warstw. Są plandeki jednowarstwowe, jak plandeka ogrodowa czy budowlana standard lub plandeki kilkuwarstwowe, pokryte specjalną powłoką. Zwrócić należy uwagę, że podane na opakowaniach wymiary mogą różnić się w rzeczywistości w zakresie podanym na etykiecie. Wynika to z tego, że producent wielkość plandeki określa według ilości materiału zużytego na wykonanie plandeki, a nie jej wielkości ostatecznej. Czynnikami pomniejszającymi rozmiar plandek są zakładki na sklejenie poszczególnych pasów oraz wykonanie obrzeży. Ktoś, to ma dokładne wymiary potrzebnej plandeki, przed zakupem powinien wziąć to pod uwagę.

Plandeka wykorzystywana jest do przykrywania np. złożonego na zimę drzewa

Plandeki standardowe

Najpopularniejsze plandeki, to tzw. plandeki ogrodowe lub plandeki budowlane, o standardowej gramaturze w granicach od 50 do 90 gramów. Plandeki te służą najczęściej do okrywania drewna na opał, urządzeń ogrodowych, okazjonalnego przykrywania dachów lub konstrukcji dachowych. Plandeka założona na altanę osłoni ją od deszczu, a także zapobiegnie nawiewaniu śniegu do jej wnętrza. Plandeka ochronna może też osłonić transportowane lub złożone materiały budowlane. Wykorzystuje się je także jako podkład pod różnego typu materiały, aby zapobiec zabrudzeniu podłoża: kostki brukowej, chodnika, przed miałem węglowym, zasypaniem piaskiem czy innymi czynnikami, które po zebraniu zasadniczego materiału pozostawiają brudny ślad. Nieduży koszt plandeki pozwoli na utrzymanie porządku i oszczędność pieniędzy wynikającej z braku konieczności czyszczenia np. kostki. Plandeki występują w kolorach: niebieskim, białym, zielonym. Kolor dobierany jest w zależności od gustu kupującego.

Plandeki wielowarstwowe

Plandeka jako warstwa zabezpieczająca kostkę przed domem przed zabrudzeniem

Plandeki wielowarstwowe to najczęściej plandeka standardowa pokryta dodatkową powłoką nałożoną po jednej lub obu stronach. Powłoki te najczęściej sprawiają, że plandeka jest wodoszczelna. Wpływa to również na jej gramaturę. Ze względu na trwałość oraz kolor powłoki (najczęściej srebrny), wykorzystywane są jako plandeki na przyczepki samochodowe.

 

 

Plandeki wielokolorowe (moro)

Widoczna różnica. Ta sama rzecz przykryta plandeką moro wtapia się w otoczenie.

Plandeki wielokolorowe cieszą się zainteresowaniem kupujących ze względu na ich wartość estetyczną. Przykładem może tu być plandeka moro. Jest to plandeka o mocnym splocie i gramaturze 110g. Jej atrakcyjny wygląd powoduje, że małe rozmiary tych plandek wykorzystywane są do przykrywania ładunku na przyczepkach samochodowych. Służąc jako plandeka ochronna, plandeka moro czyni wręcz niewidocznymi nieatrakcyjne elementy, np. sterty drewna w obejściach gospodarskich, z których pobierane jest drewno na opał przez kilka miesięcy, aż do wiosny.

Plandeka moro na ogrodzeniu wygląda o wiele estetyczniej od jednokolorowej, zapobiegając przenikaniu pyłów do ogrodu lub chroniąc przez oczami osób postronnych. Jeśli plandeka na ogrodzenie – to właśnie moro.

Plandeki przepuszczające światło

Plandekami przepuszczającymi światło można zabezpieczyć otwory okienne

Zdarza się, że plandeki służą jako zadaszenie. Aby nie zabierać światła pod nimi wystarczy zastosować plandekę przezroczystą. Taka plandeka świetnie sprawdzi się jako zabezpieczenie tarasu przed deszczem. Plandeka przezroczysta tworząca ściany zadaszonego miejsca parkingowego zabezpieczy samochód w lecie przed zacinaniem deszczu, a zimie przed mroźnym wiatrem i nawiewaniem śniegu, nie zaciemniając wnętrza. Do zabezpieczenia niezamkniętego budynku w trakcie budowy, w zastępstwie okien, również wykorzystuje się plandeki przezroczyste. Nawet jesienią i zimą można prowadzić prace budowlane wewnątrz budynku, w którym zamontowano przezroczyste plandeki, zanim wprawiona zostanie stolarka okienna.

 

Zapinki do plandek

Aby ułatwić łatwy montaż i demontaż plandek w miejscach gdzie jest to potrzebne, a szczególnie w przypadku przyczep, producenci oferują specjalne zapinki, które przyspieszą mocowanie i zdejmowanie plandeki na przyczepie. Zapinki do plandek mogą być wykorzystane wszędzie tam, gdzie plandeka nie jest montowana na stałe.

Zapinka przytrzymująca planddekę

Jak widać plandeka plandece nierówna. Różnią się nie tylko gramaturą, ale posiadają też specyficzne cechy, które pretendują je do wykorzystania w konkretnych miejscach. Warto więc czasem odstąpić od zakupu plandeki standardowej - najtańszej, a kierować się również estetyką, jak w przypadku plandek srebrnych i moro do zabezpieczania towarów na przyczepach lub korzyściami ekonomicznymi –oszczędzając na oświetlaniu pomieszczeń zabezpieczonych plandekami przezroczystymi, które nie ograniczają dostępu światła. Korzystanie z zapinek do plandek usprawni proces zakładania i zdejmowania plandeki.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry