Spis treści
- Co to jest szybkozłączka?
- Jak założyć złączkę na wąż
- Typy szybkozłączek
- Przyłącze kranowe i jego typy
- Do czego służy reperator?
- Co to jest nypel i do czego go wykorzystujemy
- Trójniki
- One inch system – jednocalowy system w ogrodzie
Co to jest szybkozłączka?
Najpierw odpowiedź na pytanie, co to jest szybkozłączka. Mianem tym nazywamy element mocowany na końcach węża, a pierwszy człon tego wyrazu „szybko” znaczy, że złączka ta umożliwia szybkie połączenie i rozłączenie węża ze źródłem wody, odbiornikiem lub innym wężem. W tym przypadku można użyć określenia – „szybkozłączka”, „szybkozłącze” lub „złączka”.
Jak założyć złączkę na wąż
|
|
|
|
Typy szybkozłączek
Wśród złączek wyróżniamy ich dwa typy – otwarta i zamknięta. Otwarta posiada niczym niezamknięty przelot i z zasady montowana jest na początku węża, czyli od strony źródła wody. Złączka zamknięta posiada w środku zawór niepozwalający wypłynąć wodzie przy odkręconym kranie, dopóki do węża nie zostanie (przez tę złączkę) wpięty inny element, np. pistolet, zraszacz lub nypel. Dlatego montuje się ją na końcu węża.
Szybkozłączki wewnątrz posiadają dwa lub trzy zaczepy przytrzymujące „wpięte” w nie inne elementy. Ich wytrzymałość bardziej zależy od materiału, z jakiego są wykonane, niż z ich ilości. Na rynku można kupić złączki zrobione z tworzywa sztucznego lub metalu. Metalowe, najczęściej mosiężne, są bardzo wytrzymałe, co rekompensuje ich wysoką cenę. Różnią się sposobem wpinania innych elementów w stosunku do plastikowych. W przypadku plastikowych wystarczy wcisnąć końcówką w otwór złączki, a zaczepy się rozsuną, po czym złapią wsunięty koniec.
W przypadku złączek metalowych najpierw trzeba odchylić kołnierz złączki i przytrzymując go wsunąć króciec elementu dopinanego, dopiero potem puścić kołnierz, który uniemożliwi wysunięcie się elementu. Tak samo należy postępować przy wypinaniu elementów.
Przyłącze kranowe i jego typy
Istotnym i koniecznym elementem jest przyłącze kranowe, umożliwiające połączenie węża z kranem – element nakręcany na kran. Jego inne nazwy to adaptor, nakrętka na kran. Przyłącza kranowe należy dopasować do średnicy kranu. Najczęściej kran gospodarczy posiada gwint zewnętrzny o średnicy ½”, ¾” oraz 1”. W zależności od tego należy zaopatrzyć się w przyłącze z gwintem wewnętrznym o odpowiedniej średnicy. W razie wątpliwości, w handlu dostępne są przyłącza z tzw. redukcją: 1” – ¾” , lub ¾”- ½”. Jest tam dodatkowy, mniejszy pierścień wkręcany do środka przyłącza. W przypadku mniejszej średnicy, takie przyłącze nakręca się w całości, jeśli średnica gwintu na kranie jest większa – wewnętrzny pierścień należy wykręcić i dopiero przyłącze nakręcić na kran. Zdarza się, że kran posiada gwint wewnątrz wylewki, wtedy należy kupić przyłącze kranowe z gwintem zewnętrznym, znanym również wkrętką.
Jeśli do kranu mamy podpięte przyłącze, możemy podpiąć do niego wąż ogrodowy, którym doprowadzimy wodę do odległych miejsc w ogrodzie. Ciekawym rozwiązaniem są przyłącza kranowe dwudrożne lub nawet takie, do których możemy podpiąć nawet 4 węże. Znajdą one zastosowanie w momencie, kiedy chcemy, np. w jednym miejscu ogrodu postawić zraszacz, a gdzie indziej podlewać rośliny przy użyciu pistoletu. Możemy wtedy wykonywać te czynności jednocześnie.
Często zdarza się, że kiedy wąż zostanie mocniej pociągnięty, w zwykłym przyłączu króciec, który znajduje się w środku złączki – odrywa się od gwintu, niszcząc przyłącze. W centrach ogrodniczych można jednak spotkać przyłącza kranowe specjalne. Jednym z nich jest przyłącze kranowe kątowe. Pozwala ono na odchylenie króćca przyłącza, a także jego obrót o 180 stopni. Dzięki temu w przypadku mocnego pociągnięcia węża odchyla się ono, zapobiegając uszkodzeniu przyłącza.
Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie przyłączy kranowych do wylewek w standardowych kranach w kuchni i łazience. W jednym przypadku przyłącze nasuwa się na wylewkę i mocuje za pomocą opaski ślimakowej. W drugim nasuwa przyłącze na kran i zakręca śrubą od góry. Te rozwiązania dają możliwość podpięcia węża ogrodowego do kranu w mieszkaniu, a w związku z tym możliwość skorzystania również z ciepłej wody w wężu. Takie rozwiązania służą np. czasowemu podpięciu węża na piętrze domu do podlewania dużych ilości roślin na balkonie, a dzięki dostępowi do ciepłej wody można np. napełnić ciepła wodą mały basen dla dziecka.
Do czego służy reperator?
Reperatory, jak wskazuje ich nazwa służą do naprawy pękniętych węży, ale również do ich łączenia, czyli przedłużania linii wodnej. Polega ono na nasunięciu węży na końce reperatora i skręceniu ich pierścieniami. To połączenie zwane jest nierozłącznym w przeciwieństwie do połączenia rozłącznego przy użyciu szybkozłączek. Reperatory występują w kilku typach, ze względu na średnicę węża. Reperatorem można połączyć dwa węże o tej samej lub różnej grubości. Przed połączeniem węży należy wybrać odpowiedni reperator.
Co to jest nypel i do czego go wykorzystujemy?
Takiego problemu nie ma w przypadku korzystania z nypla – złożonego z dwóch króćców, które wpina się w szybkozłączki. Króćce te są jednakowego rozmiaru i pasują do wszystkich złączek ½ i ¾”. Takie połączenie wykorzystywane jest do przedłużania linii wodnej czyli łączenia dwóch węży. Nazywane jest rozłącznym, gdyż w każdym momencie szybko można przedłużyć lub skrócić wąż w zależności od aktualnej potrzeby. Na rynku można znaleźć nypel z zaworem, do stosowania w momencie, kiedy na końcu węża nie ma złączki zamkniętej.
Trójniki
Trójnik jest formą nypla, ale z trzema wyjściami. Umożliwia rozdzielenie jednej linii wodnej na dwa węże . Aby korzystać z nypla i trójnika na końcach węży muszą znajdować się złączki.
Opisane wyżej złączki nadają się do węży ogrodowych ½, 5/8 i ¾ cala, bo takich najczęściej używają ogrodnicy. Złączki są kompatybilne i jakkolwiek producenci zalecają używanie złączek tej samej linii (produkcyjnej, kolorystycznej) to wszystkie pasują do siebie.
One inch system – jednocalowy system w ogrodzie
Rzadziej używanym w pracach ogrodniczych jest wąż o średnicy 1 cala. W ostatnich latach na rynku pojawiły się jednak akcesoria do węży o tej średnicy. Z tej serii można spotkać przyłącza kranowe, złączki, nypel, reperatory, w tym jeden z redukcją - do połączenia węża calowego z ¾” i na koniec dyszę do podlewania, często nazywaną prądownicą.
Jak widać z powyższego aby skutecznie złożyć linię wodną potrzeba mieć przynajmniej jeden wąż i kilka złączek, a wśród nich: szybkozłączki, przyłącza, reperatory, nyple, trójniki…