Spis treści
- Rodzaje węży ogrodowych
- Grubość/średnica węża ogrodowego
- Piktogramy na etykietach
- Węże ogrodowe zwykłe
- Węże zraszające
- Węże pocące
Rodzaje węży ogrodowych
Do wykorzystania w ogrodnictwie i gospodarstwach przydomowych można wyróżnić trzy grupy węży: zwykłe, zraszające i pocące. Zwykłe to węże służące do codziennych prac wokół domu i w ogrodzie. Węże zraszające najczęściej służą do podlewania roślin rosnących w rzędach, szpalerach. Węże pocące to węże wykorzystywane do nawadniania kropelkowego.
Grubość/średnica węża ogrodowego
Węże ogrodowe zwykłe występują w czterech grubościach/średnicach: ½”, 5/8”, ¾” i 1”. Najpopularniejszą średnicą węża używanego w ogrodnictwie jest ½” czyli 1,25 cm przelotu. Jego popularność wynika z tego, że jest lekki i zajmuje mało miejsca w przechowaniu. Najlepiej sprawdza się tam, gdzie standardowe ciśnienie wody wynosi 5 - 6 barów, czyli 4,93 – 5,92 atm., czyli takie, jak w miejskim wodociągu.
Wąż 5/8 cala jest wężem pośrednim między ½ a ¾ cala, wykorzystywanym tam, gdzie występują spadki ciśnienia lub przy użyciu węża ½” ciśnienie końcu węża jest za słabe. Nie ma dedykowanych złączek – pasują do niego złączki ½’ i ¾” choć rekomendowane są te same, co do węża półcalowego. Coraz rzadziej spotykany, gdyż kupujący najczęściej wybierają wąż ½’ lub ¾”.
Wąż ¾” stosowany jest tam gdzie ciśnienie jest słabsze lub wąż jest bardzo długi, np. 50 metrów. Na dużych terenach, gdzie odległość od źródła pobierania wody do miejsca przeznaczenia jest duża, dobrym rozwiązaniem jest połączenie dwóch węży – pierwszy (od kranu) wąż o większej średnicy – ¾”, a drugi ½”. Takie rozwiązanie w dużym stopniu zredukuje utratę ciśnienia wody na końcu węża.
Na końcu o najgrubszym wężu spotykanym w ogrodnictwie. To wąż 1-calowy. Najczęściej wykorzystywany jest do pobierania wody przy pomocy pomp wodnych, choć w ostatnich czasach pojawiły się złączki, a nawet dysze zraszające do tej grubości węża.
Piktogramy na etykietach
Przyglądając się wężom na półce w sklepie ogrodniczym w oczy rzucają się umieszczone na etykietach piktogramy – obrazki, które w jasny sposób określają cechy szczególne danego węża. Ich znajomość pozwala na samodzielny, w pełni świadomy wybór węża spełniającego wszystkie oczekiwania.
Wyżej opisano najczęściej występujące piktogramy określające właściwości węży ogrodowych. Kierując się nimi, można ustalić swoje preferencje i oczekiwania, jakie wąż musi spełnić.
Węże ogrodowe zwykłe
Węże zwykłe są magistralą wodną doprowadzającą wodę do wyznaczonych miejsc. Zakończone mogą być np. zaworem, spryskiwaczem ręcznym lub stacjonarnym, albo wężem innego typu: zraszającym lub pocącym. Wybór węża należy zacząć od określenia, do jakich prac i jak często będzie potrzebny. Jeśli potrzeba węża niezbyt długiego, z którego będzie się korzystać okazjonalnie, w takiej sytuacji wystarczy wąż KHAYNER ACTIVE. Trzywarstwowy, z oplotem krzyżowym, bezpieczny, bo ciśnienie rozrywające to 21 bar, z powłoką antyglonową, przeznaczony do pracy w zakresie -10 do +40 stopni Celsjusza. Pamiętać tylko należy, żeby po zakończeniu pracy złożyć i schować go w pomieszczeniu, co przy tym charakterze użytkowania mówi samo przez się. Wąż ten można nawet kupić z podstawowym zestawem złączek. ACTIVE SET ma wszystko, co potrzebne jest, żeby korzystać z węża.Do takiego charakteru prac bardzo dobrze będzie się nadawał również wąż, posiadający cztery warstwy z oplotem krzyżowym i 24-barowe ciśnienie rozrywające KHAYNER POL Classic BLUE. Wężem o podwyższonej wytrzymałości, w stosunku do ACTIVE, a także zawierającym stabilizator UV jest wąż KHAYNER IT CLASSIC. On również jest dostępny z kompletem złączek, co uchroni kupującego od zastanawiania się, co jest potrzebne, aby korzystać z węża ogrodowego. Wybierany do częstych prac ogrodowych.Do tej grupy jakościowej zaliczyć można też czterowarstwowy wąż KHAYNER POL BLUE Plus, o odporności na rozrywanie na poziomie 30 barów.
KHAYNER IT EXPERT FLEX to wąż dla wymagających. Wytrzymałość, stabilizacja UV, powłoka antyglonowa, zachowanie swoich właściwości w zakresie temperatur od - 10 do +50 stopni Celsjusza, a szczególnie sprężystość powoduje, że mimo 3 warstw wąż w wysokim stopniu zaspokaja potrzeby wymagających. Ma to związek z oplotem, jaki zastosowano w tym wężu. To oplot dzianinowy, który zwiększa sprężystość powodując, że w czasie pracy wąż bardzo rzadko ulega zaginaniu.Wężem z najwyższej półki, a to za sprawą opatentowanego splotu NTS (no torsion system) jest KHAYNER IT ROYAL FLEX NTS. Ciśnienie rozrywające na poziomie 27 barów, możliwa praca w temp od -20 do + 60 stopni Celsjusza, stabilizacja UV oraz powłoka antyglonowa, a szczególnie określenia robust i flexible za sprawa wspomnianego już oplotu NTS powodują, ze wąż ten nie skręca się, nie załamuje, a przede wszystkim jest niezwykle wygodny w czasie używania. Dodatkowo, zapewnienie, o minimalnej ilości ew. ftalanów uspokaja każdego, kto jest wyczulony na szkodliwe związku wokół nas.
Równie wysoko ustawioną poprzeczkę ma KHAYNER POL CRYSTAL BLUE. Aż 6 warstw w tym dwa oploty – jeden krzyżowy drugi dzianinowy, brak kadmu, ołowiu i baru w tworzywach, stabilizacja UV, powłoka antyglonowa, największy zakres temperatur, od -40 do +70, wolny od ftalanów, a także sprężystość i solidna budowa stawiają go na najwyższej półce jakościowej wśród węży ogrodowych na rynku.
Węże zraszające
Węże zraszające na całej swojej długości posiadają dwa czasem trzy kanały, a w nich otwory, z których, w zależności od ciśnienia, tryska woda na wysokość kilkunastu – kilkudziesięciu centymetrów. Są wyjątkowo wygodne przy podlewaniu roślin rosnących w szpalerach i rzędach. Bardzo często rozkładane są na stale wzdłuż żywopłotów lub szpalerów roślin. W momencie potrzeby nawodnienia gleby, podpina się zwykły wąż doprowadzający wodę. Węże zraszające mogą pracować w dwóch pozycjach. Jeśli wąż zostanie ułożony otworami do góry, wtedy tryskająca woda nawadnia szeroki pas gleby.
Jeśli wąż ułożymy otworami do ziemi, woda dostarczana jest tylko w pobliże węża i wnika w głąb gleby. Za to uniknąwszy rozprysku wody na boki takie podlewanie można stosować przez cały dzień bez względu na porę. Wiadomo, że w okresie mocnej operacji słońca w godzinach południowych nie podlewa się roślin w związku z zagrożeniem poparzenia liści. Osiadające na nich krople wody, w tym momencie pełniąc rolę soczewki skupiają promienie słońca parząc liście. Dlatego drugi opisany sposób nawadniania gleby – otworami do ziemi - nie zagraża roślinom.
Węże pocące
Węże pocące na szczególną uwagę zasługuję ze względu na ekonomię zużycia wody. Po podłączeniu wody, na całej długości węża pojawiają się wypływające krople wody. Opadając na glebę wnikają w nią bardzo powoli nawadniając ziemię. Dzięki temu woda pobierana przez korzenie roślin nie ucieka poza ich zasięg. Nawadnianie kropelkowe ma częste zastosowanie do podlewania roślin w warzywnikach, a także rosnących w rzędach i na klombach kwiatowych.
Po wybraniu rodzaju oraz koniecznych, ważnych parametrów węża wystarczy określić, jaka długość będzie potrzebna. Może to będzie jeden wąż, a może lepszym rozwiązaniem okaże się posiadanie dwóch węży o tej samej lub różnej długości to zależy od odległości od źródła pobierania wody do najdalszego miejsca gdzie woda powinna dotrzeć.