Spis treści
- Gryzonie w domu
- Kot – naturalny wróg
- Mechaniczna pułapka na myszy
- Trutka na myszy
- Pułapki lepowe
- Klatki na gryzonie
- Elektroniczne odstraszacze
- Profesjonalna firma
Gryzonie w domu
Przez większą część roku myszy i szczury poszukują pożywienia w ogrodach i sadach. Gdy nadchodzą chłody i zaczynają się trudności ze znalezieniem pokarmu swoje kroki kierują w stronę zabudowań. Szczury i myszy towarzyszą człowiekowi już od wieków. Mają olbrzymią zdolność przystosowywania się do różnych warunków. W domach, stajniach czy stodołach najczęściej można spotkać Mysz domową (Mus musculus) oraz Szczura śniadego (Rattus rattus) i Szczura wędrownego (Rattus norvegicus). Gryzonie te potrafią dostosować dietę do pożywienia, które jest dostępne. W domach, głównie myszy, zjadają zapasy żywności pozostawiając odchody, niszczą ubrania, przenoszą różnego rodzaju patogeny chorobotwórcze, potrafią zniszczyć elewacje czy ocieplenie budynku, mogą nawet przegryźć przewody elektryczne doprowadzając do zwarcia, a w konsekwencji do pożaru. Obecność gryzoni w domu wzbudza przeważnie strach i obrzydzenie. Z całą pewnością, każdy kto zorientuje się, że ma „ lokatora na gapę” będzie chciał się go pozbyć. Jest wiele różnych sposobów, aby myszy czy szczury trzymały się z daleka od naszych domostw.
Kot – naturalny wróg
Najważniejsze jest, aby uszczelnić wszystkie otwory którymi gryzonie mogłyby dostać się do naszego domu. Pamiętajmy również o zamykaniu okien w piwnicach i o tym, że myszy doskonale poruszają się po elewacji i w ten sposób dostają się na strychy. Domy, w których mieszkają koty omijane są przez gryzonie. Najprawdopodobniej myszy wyczuwają ich zapach. Niestety nie każdy kot będzie chciał na myszy polować. Dobrze odżywione koty, które nie muszą zdobywać same pokarmu nie mają tak rozbudzonego instynktu łowcy. Przeważnie koty polują na myszy, żeby się nimi pobawić, a nie po to by je zjeść.
Mechaniczna pułapka na myszy
Najpopularniejszą i stosowaną już od lat metodą walki z gryzoniami są tradycyjne łapki na myszy. Są to zazwyczaj drewniane urządzenia z zamontowaną sprężyną i hakiem na przynętę. Obecnie dostępne są również łapki metalowe i plastikowe. Gdy mysz spróbuje zjeść przynętę, łapka się zatrzaskuje uśmiercając szkodnika na miejscu. Aby mysz lub szczur złapały się w zastawioną pułapkę musimy zastosować odpowiednią przynętę. Może to być kawałek chleba posmarowany tłuszczem, kawałek sera, wędzonki lub nawet czekolady. Ważne jest również obserwowanie gryzoni i umieszczenie łapki w miejscu ich wędrówek. Zwróćmy jednak uwagę, że taka pułapka może stanowić zagrożenie szczególnie dla zwierząt domowych, jak psy i koty oraz dla małych dzieci.
Trutka na myszy
Innym sposobem na pozbycie się szkodników jest zastosowanie trutki. W sklepach dostępne są środki chemiczne w postaci granulatu, pasty lub kostki woskowej. Oprócz formy mogą się one również różnić substancją chemiczną. Najczęściej są to pochodne kumaryny. Działają one przeciwzakrzepowo, powodując u gryzoni krwotok wewnętrzny. Ponieważ gryzonie są bardzo inteligentnymi zwierzętami i szybko powiązałyby śmierć współtowarzyszy z pobranym pokarmem, dlatego działanie trutki rozłożone jest w czasie. Do najczęściej stosowanych środków chemicznych w trutkach dla gryzoni zaliczyć można: difenacum, bromadiolon i bradifakum. W zależności od rodzaju substancji szkodnik musi zjeść różną ilość trucizny, aby była ona skuteczna. Podobnie jak z łapkami, również trutki wystawione w różnych miejscach, mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt domowych czy dzieci, dlatego wszelkiego rodzaju środki trujące wystawiajmy zawsze w stacjach deratyzacyjnych. Najlepiej, gdyby były one przymocowane do podłoża, a teren objęty deratyzacją w odpowiedni sposób oznakowany. Aby zapobiec przypadkowemu spożyciu trutki dodawany jest do składu specjalny składnik o bardzo gorzkim smaku, np. bitrex. Gdyby jednak zdarzyło się, że dziecko lub zwierzę zje trutkę należy niezwłocznie udać się do lekarza lub weterynarza, aby podać antidotum. Aby trutki były bardziej atrakcyjne dla gryzoni dodawane są do nich substancje wabiące.
Najwięcej substancji wabiących i jednocześnie najbardziej atrakcyjne dla gryzoni są trutki w postaci pasty. Saszetki długo utrzymują wilgoć i gryzonie chętnie do nich wracają. Jest również skuteczna wobec wszystkich gryzoni. Jej olbrzymią zaletą jest to, że może być wystawiana w pobliżu pożywienia, czyli we wszelkich magazynach z żywnością czy domowych spiżarniach. Substancja nęcąca jest natomiast tak mocna, że gryzonie rezygnują z ogólnodostępnego pożywienia i zjadają właśnie trutkę.
Najczęściej kupowaną trutką jest granulat. Jest to najpopularniejsza forma, dostępna w przystępnej cenie. Często stosowana jest w przydomowych garażach, piwnicach czy na strychach. Forma w postaci małych granulek jest łatwa do pobrania przez gryzonie, jednak w porównaniu z pastą myszy lub szczury muszą jej więcej zjeść. Pamiętajmy również o pozostawieniu obok granulat miseczki z wodą. Umieszczenie pojemnika z trutką i z wodą w stacji deratyzacyjnej powoduje, że gryzoń może spokojnie najeść się, co z kolei wpływa na szybsze wyeliminowanie szkodników.
Dostępna jest jeszcze trutka w postaci kostki woskowej. Ten rodzaj trucizny wykładany jest w miejscach gdzie inna forma mogłaby ulec zawilgoceniu. Wykorzystywana jest do walki z gryzoniami w wilgotnych piwnicach, garażach czy po prostu na zewnątrz. Nie pleśnieje.
Rozmieszczając stacje deratyzacyjne z trutkami zwróćmy uwagę, aby uwzględnić charakterystyczny dla gryzoni sposób poruszania się. Chodzą one głównie wzdłuż ścian. Jeśli zwalczamy myszy stacje powinny być od siebie oddalone co 2-5m, jeśli szczury co 5-10m. Zwróćmy jeszcze uwagę na to, że w większości trutek występują substancje mumifikujące, które powodują, że martwy gryzoń nie rozkłada się tylko ulega zasuszeniu. Jeśli znajdziemy martwe gryzonie pamiętajmy, aby do ich usuwania zawsze zakładać rękawiczki.
Więcej na temat doboru odpowiedniej trutki dowiesz się z filmu pt. „Trutki na myszy i szczury” https://www.youtube.com/watch?v=d9hMOFfSp5w
Pułapki lepowe
Innym sposobem na pozbycie się uciążliwych gryzoni może być zastosowanie pułapek lepowych. Są to kartoniki pokryte specjalnym, bardzo mocnym klejem. Zawierają również substancje wabiące. Jeśli mysz lub szczur wejdą na taką pułapkę, przyklejają się i z czasem zdychają.
Klatki na gryzonie
Jeśli chcemy pozbyć się gryzoni z otoczenia, a nie chcemy ich zabijać możemy zastosować klatki na gryzonie. Są to metalowe lub plastikowe tunele, które maja zamontowany mechanizm zapadkowy. Jeśli już gryzoń dostanie się do wnętrza pułapki nie będzie mógł się z niej wydostać samodzielnie. Aby zachęcić myszy lub szczury do wejścia do pułapki wykładamy wewnątrz przynętę. Gdy zwabione zwierzę pociągnie za przynętę klapka się zatrzaskuje. Złapanego gryzonia możemy wypuścić na wolność. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że do nas nie wróci, musimy wywieźć go z dala od domu. Pamiętajmy również o sprawdzaniu pułapek na gryzonie, żeby nie okazało się, że złapane zwierzę zdycha na przykład z głodu w takiej klatce.
Elektroniczne odstraszacze
Jeśli nie chcemy uśmiercać gryzoni lub brzydzimy się samym ich widokiem i nie chcemy mieć z nimi styczności, możemy zastosować elektroniczne odstraszacze. Emitują one fale ultradźwiękowe o szerokim zakresie, które działają na system nerwowy szczurów i myszy. Ultradźwięki powodują u gryzoni dyskomfort, co z kolei wpływa na opuszczenie przez nie danego pomieszczenia. Ultradźwięki dobrane są tak, aby nie wpływały na ludzi i zwierzęta domowe. Kupując elektroniczne odstraszacze zwróćmy uwagę, aby emitowały zmienny sygnał ultradźwiękowy, ponieważ taki jest najskuteczniejszy. Ultradźwięki niestety nie przenikają przez ściany, dlatego tego typu odstraszacz sprawdzi się w jednym pomieszczeniu. Jeśli istnieje ryzyko pojawienia się nieproszonych gości możemy zamontować takie odstraszacze nawet w każdym pomieszczeniu, pobierają one znikomą ilość prądu.
Profesjonalna firma
Prześledziliśmy rożne sposoby walki z gryzoniami. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach lub strach przed myszą lub szczurem nas paraliżuje, dobrym rozwiązaniem jest wynajęcie specjalnej firmy deratyzacyjnej. Pracownicy dobrze znają zwyczaje gryzoni, wiedzą gdzie najlepiej postawić pułapkę lub rozłożyć trutkę, aby w krótkim czasie rozprawić się z nieproszonymi gośćmi.
Fot: PLANTA ,ISTOCK