Spis treści
Historia i wykorzystanie karbidu
Karbid został wynaleziony w roku 1862 przez niemieckiego chemika Friedricha Wöhlera. Chemiczna jego nazwa to węglik wapnia, a posłużył Wöhlerowi do otrzymania palnego gazu – acetylenu (C2H2). Od tego czasu na ziemi i pod nią zrobiło się jaśniej, gdyż lampy karbidowe wykorzystywane były w latarniach morskich, gospodarstwach domowych, ale i górnictwie, speleologii, a nawet jako lampki rowerowe. Do dziś są świetnym gadżetem survivalowym. Obecnie otrzymywany z karbidu acetylen, w palnikach acetylenowo-tlenowych wykorzystuje się do spawania i cięcia metali. Z karbidu produkowany jest również nawóz mineralny.
Nieformalnie, już w czasach międzywojennych, w niektórych rejonach kraju karbid ze względu na jego „wybuchowy charakter” wykorzystywany był w Wielką Niedzielę, kiedy wierni w czasie mszy rezurekcyjnej z hukiem witają zmartwychwstałego Chrystusa. Wybuchy karbidu mają symbolizować pękające ściany Grobu Pańskiego. Jeszcze obecnie gdzieniegdzie można się spotkać z tym bardzo niebezpiecznym zwyczajem wielkanocnym.
Karbid w ogrodzie
Może warto zacząć od tego, że karbid jest surowcem do otrzymywania bardzo dobrego nawozu azotowo-wapniowego: azotniaku. Wpływa on nie tylko na zdrowotność roślin, ale i przechowywanie owoców, a także poprawia właściwości gleby.
W kwestii odstraszania gryzoni trzeba wrócić do produktu reakcji karbidu z wodą – acetylenu, bo to on gra główną rolę w tych zabiegach. Jest gazem duszącym dlatego uciekają przed nim wszystkie żywe stworzenia. Jest to gaz palny, a pod ciśnieniem staje się wybuchowy, więc trzeba uważać w czasie jego stosowania. Stosowany jest do wypłaszania z ogrodów nornic, karczowników i kretów. Acetylen wydziela się z karbidu pod wpływem wilgoci, dlatego niektórzy po umieszczeniu granul w norach podlewają je wodą. Nie podlany karbid działa słabiej, ale dłużej.
|
|
|
|
|
|
Przy stosowaniu karbidu istotne jest to, aby po włożeniu granul, nie zadeptywać ich w norach, a tylko przykryć otwór, by wydzielający się acetylen rozszedł się po wszystkich korytarzach. Tylko wtedy będzie skuteczny.