Spis treści

Jeśli lubimy wodę w ogrodzie – kaskadę, oczko, wcale nie musimy z nich rezygnować, żeby nie stwarzać warunków do rozwoju komarów. Wystarczy zadbać, aby woda była w ciągłym ruchu, a do oczka wpuścić kilka rybek lub kijanek, aby wyjadały larwy komarów, a nad oczkiem posadzić tatarak.
Ważne miejsce
Jest kilka roślin, których zapachu komary i kleszcze nie tolerują, ale bardzo ważne jest to, aby posadzić/umieścić je w taki miejscu, gdzie będą spełniały swoje zadanie. Miejsce zabaw dzieci, piaskownice, ciągi komunikacyjne w ogrodzie otoczyć rabatą, na której znajdą się rośliny odstraszające komary i kleszcze.
Rośliny – pogromcy kleszczy i komarów

Z bylin, których zapachu nie lubią komary i kleszcze, na pierwszym miejscu jest lawenda, dalej złocień dalmatyński, kocimiętka, czosnek niedźwiedzi, bodziszek korzeniasty.
Do ziół odstraszających komary i kleszcze można zaliczyć miętę, bazylię, tymianek, melisę, szałwię lekarską, rozmaryn. Z nich można tworzyć rabaty ziołowe wokół miejsc częstego przebywania ludzi w ogrodzie. Można też zioła posadzić w pojemnikach i umieścić je na okiennym parapecie, tarasie, balkonie, bokach altany, przez co będą tworzyć swoistą zaporę dla komarów. Do tej kompozycji można by dodać najsłynniejszą roślinną pogromczynię komarów – komarzycę czyli plektrantusa.
Z warzyw, których zapachu nie lubią komary i kleszcze najczęściej wymienia się koper włoski, który jest na tyle dekoracyjny, że można go posadzić w wielu miejscach ogrodu, nie tylko w warzywniku oraz chrzan i cebulę.

Najpopularniejsze chyba kwiaty balkonowe – pelargonie, to rośliny których zapachu nie lubią komary. Ciekawostką jest, że kwiaty aksamitki chętnie odwiedzają pszczoły i trzmiele, a komarom ani kleszczom ich zapach nie odpowiada. Zauważono też, że intensywnie pachnące róże są nielubiane przez kleszcze. Mocno pachnące geranium (anginkę) dobrze jest postawić w miejscu, gdzie nie chcemy ani komarów ani kleszczy.
Jest nawet drzewo, w którego listowiu nigdy nie spotkamy komara – to surmia o wielkich liściach i jeśli jest tylko wystarczająco dużo miejsca, można się pokusić i o takie nasadzenie.
Eko-repelenty

Można tez z niektórych roślin przygotować wywar i stosować go jako oprysk na krzewy rosnące w ogrodzie w pobliżu miejsc, gdzie przebywają ludzie. Do takich celów bardzo dobrze sprawdzi się wrotycz
Do odstraszania komarów można wykorzystać olejki eteryczne: lawendowy, z mięty pieprzowej, drzewa herbacianego, trawy cytrynowej, Na kleszcze skuteczniejszy jest olejek z drzewa herbacianego, geranium, lawendowy i cedrowy.

Pamiętać należy, że środki te na pewno nie są tak skuteczne, jak „chemia” kupiona w centrum ogrodniczym. Również nie wystarczy jedna pelargonia, czy krzaczek lawendy. Jeśli nasze ekologiczne zabiegi mają przynieść skutek, najlepiej tworzyć rabaty złożone z wielu różnych roślin z listy, gdyż w różnym stopniu oddziałują one na odstraszane owady. Zależy to tez od ich momentu cyklu rozwojowego – młode i bardzo stare rośliny są mniej skuteczne niż młode, w pełni kwitnienia.
Walka z kleszczami i komarami nigdy się nie skończy, dlatego zawsze, wychodząc do ogrodu, na wycieczkę do lasu czy na łąkę warto się zabezpieczyć, aby nasza wycieczka przebiegała w miłej atmosferze, jak również po powrocie do domu nie spotkały nas niemiłe niespodzianki. Obejrzenie całego ciała, czy przypadkiem nie przynieśliśmy kleszcza uchroni nas przed odkleszczowym zapaleniem mózgu czy boreliozą.
Zdjęcia: https://pl.freepik.com, Planta