Wokół ogrodu

Mrówki w ogrodzie

Dobry ogrodnik o mrówkach będzie mówił z zakłopotaniem. Jako miłośnik przyrody doceni ich zachowania społeczne, które w grupach nawet do miliona osobników posiadają system kastowy, potrafią uczyć się nawzajem oraz troszczyć o siebie. Mało która rodzina owadów tak zaskakuje sposobem życia. Ale czasem, w zderzeniu z ogrodową rzeczywistością, sympatia do tych małych stworzeń znika. Czasem nadwyrężają ogrodniczą cierpliwość i zmuszają właścicieli ogrodów do walki z nimi.

Spis treści

  1. Życie mrówek
  2. Mrówki pod tarasami i kostką brukową
  3. Mrówki na rabatach i w trawniku
  4. Mrówki i szkodniki roślin
  5. Metody walki z mrówkami
  6. Sadzenie roślin odstraszających mrówki
  7. Preparaty na mrówki

Życie mrówek

Mrówki tworzą społeczności, w których każda ma określoną rolę

Mimo iż niektóre gatunki mrówek napadają na inne mrowiska, biorąc jeńców, a potem wykorzystują ich jako niewolników, a inne parają się złodziejstwem podkradając innym gatunkom mrówek pokarm z ich mrowisk, są to owady żyjące raczej w zgodzie z otaczającą je naturą. Potrafią hodować rośliny, a nawet zwierzęta. Żywią się odpadkami, usuwają ze  ściółki martwe cząstki organiczne oraz roślinne. Do ich menu zaliczane są również larwy i gąsienice owadów. Swoimi korytarzami napowietrzają glebę, roznoszą nasiona roślin, przez co czasem z zaskoczeniem odkrywamy piękne kwiatki tam, gdzie ich nie sialiśmy. Na pozór nic nie wskazuje, by trzeba było z nimi walczyć. Czasem jednak zaczynają pojawiać się w miejscach, gdzie ich zdecydowanie nie powinno być: pod tarasami, kostką brukową, w dużej ilości na rabatach oraz w miejscach zabawy dzieci. Trzeba zacząć działać.

Mrówki pod tarasami i kostką brukową

Mrówki pod drewnianymi tarasami mogą wyrządzać szkody w drewnie (gmachówka pniowa, hurtnica) zakładając w nich gniazda, a tworząc mrowiska pod deskami tarasowymi mogą powodować ich osiadanie. Również pod kostką brukową powodują osiadanie poszczególnych jej elementów, gdyż tworząc korytarze mrówki wynoszą spod niej piasek.

Mrówki na rabatach i w trawniku

Mrówki w ogrodzie uznawane są czasem za szkodniki

Jeśli gniazda mrówek są niewielkie, nie wyrządzają widocznych szkód. Jeśli jednak główna komora mrowiska pod ziemią umiejscowiona będzie przy korzeniach roślin, to już samo to może spowodować obsychanie korzeni, doprowadzając roślinę do śmierci. Czasem mrówki podgryzają młode korzonki co przyczynia się do zasychania rośliny. W trawniku duże mrowiska powodują przesuszenie gleby, co objawia się powolnym wzrostem trawy lub jej wysychaniem. Jeśli w miejscach gdzie są mrowiska bawią się dzieci, są one narażone na ukąszenia mrówek, gdyż te bronią swojego terenu. Ukąszenia mrówek są dosyć bolesne, szczególnie dla dzieci.   

Mrówki i szkodniki roślin

Mrówki hodują mszyce i żywią się spadzią, którą one produkują

Jak już wspomniano mrówki nie robią zbyt wielkich szkód roślinom. Podgryzają młode korzenie, czasem niszczą pąki kwiatowe, by dostać się do nektaru. Natomiast przyczyniają się do szkód w roślinach opiekując się mszycami. Mszyce wydzielają spadź, którą żywią się mrówki, dlatego chronią je przed naturalnymi wrogami, a w przypadku nadmiernej ilości mszyc na jednej roślinie, przenoszą je na inne. Dlatego też mrówki przyczyniają się do rozprzestrzeniania się mszyc w ogrodzie. Rosa miodowa wydzielana przez mszyce jest też głównym powodem pojawiania się mrówek na roślinach.

Metody walki z mrówkami

Do walki z mrówkami można wykorzystać wrotycz

W przypadku ogrodu, kiedy mrowiska nie są duże i nie widać żadnych niepokojących  oznak uszkodzenia roślin, najpierw można zastosować metody naturalne, polegające na odstraszaniu mrówek. W tym celu na przykład sprawdza się wykładanie na mrowiska oberwanych liści pomidora czy wrotyczu. Wrotycz jest też skuteczny w postaci preparatów- gnojówki, wywaru, wyciągu. Wyciąg z czosnku również działa odstraszająco na mrówki.

 

Sadzenie roślin odstraszających mrówki

Do roślin, których zapachu mrówki nie lubią należą: mięta, bazylia, nagietek, wrotycz, lawenda, więc ich posadzenie, w zależności od charakteru ogrodu i miejsca, można je wykorzystać i w ten sposób naturalnie ochronić ogród przed mrówkami.

Preparaty na mrówki

Preparaty na mrówki pomagają pozbyć się niechcianych gości z domu i z ogrodu

Zdecydowaną walkę z mrówkami pod deskami tarasowymi czy kostką brukową, należy rozpocząć zaraz po pojawieniu się mrówek, aby zapobiec wynoszeniu spod nich piasku. W tych przypadkach zalecane są środki chemiczne, aby jak najszybciej pozbyć się intruzów.

Również zbyt duże mrowiska w trawniku i na rabatach kwiatowych czasem mogą wymagać chemicznej interwencji.

Do najpopularniejszych środków do zwalczania mrówek należą płyny, proszki oraz granulki. Wszystkie te środki są skuteczne przy bezdeszczowej pogodzie. Po opadach deszczu najszybciej tracą swoje biobójcze właściwości płyny. Proszki i granulaty na ogół mają inne działanie, choć skutek osiągają ten sam.

Proszek Hunter na mrówki działa kontaktowo, więc każdy kontakt z nim – przeniesienie na odnóżach, czułkach czy tułowiu i otarcie się o inne mrówki powodują śmiertelne skutki.

Granulat Hunter to trutka o charakterze żołądkowym. Robotnica musi sama go spożyć, po czym zanieść do gniazda i tam nakarmić inne mrówki, również królową.

Trutki posiadają potwierdzoną skuteczność, a to jaki środek zostanie zastosowany zależy od nabywającego dany środek.

Dodać należy, że środki te mogą szkodzić zwierzętom wodnym, ze względu łatwego rozpuszczania się w wodzie, szczególnie proszku. Świadczyć o tym będzie opis i/lub piktogram na opakowaniu. Dlatego należy zachować ostrożność przy stosowaniu preparatów w pobliżu oczek wodnych, ogrodowych strumyków itp.

Podsumowując jeśli mrówki żyją w ogrodzie w miejscach, w których nie czynią szkód, nie powinno się ich niepotrzebnie tępić. Jeśli jednak zaczynają przeszkadzać, metodę ich zwalczania – repelent lub trutkę należy zastosować adekwatnie do wielkości kolonii.

 

 

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry