Wokół ogrodu

Skrzyp w ochronie roślin

Skrzyp polny jest jedną z najstarszych roślin żyjących na ziemi. To roślina wskaźnikowa – rośnie na glebach kwaśnych i tylko tam go znajdziemy. Dlatego tak wiele skrzypu rośnie wśród borówek amerykańskich oraz w pobliżu roślin kwasolubnych. Preparaty wyprodukowane ze skrzypu pomagają w walce z wieloma chorobami roślin w ogrodzie.

Spis treści

  1. Gnojówki
  2. Wykorzystanie gnojówki fermentującej
  3. Wykorzystanie gnojówki
  4. Wywar
  5. Wyciąg

To co odróżnia preparaty otrzymywane ze skrzypu od innych tzw. gnojówek to to, że zawierają krzemionkę, która wzmacnia ściany komórkowe roślin, przez co są one mniej podatne na ataki chorób grzybowych. Dlatego gnojówkę ze skrzypu warto traktować jako nawóz i zasilać rosnące w ogrodzie rośliny, szczególnie te podatne na szkodniki typu mszyce, przędziorki, miseczniki, czy choroby grzybowe jak mączniaki, zaraza ziemniaczana, rdze.

Przygotowany skrzyp zalewamy wodą i odstawiamy w zacienione miejsce

Wszystkie produkty, jakie otrzymujemy ze skrzypu możemy wykorzystać do wzbogacania kompostu oraz przyspieszania procesu humifikacji materii organicznej w kompoście. Również  resztki samego skrzypu po zakończeniu fermentacji wyrzucone na kompost wzbogacą go i przyczynią się do szybszego rozkładu materii.

Oprócz właściwości zwalczających niektóre choroby i szkodniki to bardzo dobry nawóz zawierający w swoim składzie m. in. azot, fosfor, magnez, potas, wapń, żelazo, mangan. Ze sprawdzonych metod ekologicznej ochrony roślin gnojówkę ze skrzypu można wykorzystać nawet w czasie jej fermentacji, nie czekając aż proces ten się zakończy.

Działa również w zwalczaniu chorób grzybowych, szczególnie skutecznie w ich początkowej fazie. Stosować go można zapobiegawczo i przy zwalczaniu: kędzierzawości liści brzoskwini,  mączniaka, parcha jabłoni, rdzy oraz zarazy ziemniaka.

Preparatami ze skrzypu można również zwalczać szkodniki.  Po jego zastosowaniu zapobiegawczym rośliny stają się mniej podatne na ataki mszyc, miseczników, przędziorków. Szkodniki ustępują również po zastosowaniu skrzypu na już zaatakowanych roślinach.

Gnojówki

Do przygotowania gnojówki najlepiej użyć odstanej wody  lub deszczówki

Najlepsze rezultaty osiągamy ze skrzypu zbieranego latem, gdyż wtedy ma najwięcej krzemionki, ale przez to proces fermentacji trwa dłużej. Do sporządzenia gnojówki potrzebny jest plastikowy lub szklany pojemnik, woda i skrzyp w proporcji 1 kg ziela na 10 l wody. Rośliny zalewamy (najlepiej odstaną) wodą i ustawiamy w zacisznym miejscu na około dwa tygodnie, co kilka dni mieszając. Jak już wspomniano, do ochrony roślin można również wykorzystać gnojówkę fermentującą, czyli taką, która się jeszcze pieni.

Wykorzystanie gnojówki fermentującej

Rozcieńczenie 1:50 (gnojówka : woda)

Szkodniki: miseczniki, mszyce, przędziorki, tarczniki – stosować oprysk do likwidacji szkodników

Zapobiegawczo przeciwko chorobom grzybowym odglebowym - podlewać rośliny.

Poprawa struktury i zdrowotności gleby: podlewanie raz na tydzień.

Czas fermentacji zależy od rodzaju wody, temperatury otoczenia oraz stopnia rozwoju roślin użytych do tworzenia gnojówki. Proces jest zakończony kiedy płyn się ustoi, przestanie się pienić, a liście skrzypu odpadają od łodyg.

Wykorzystanie gnojówki

Szkodniki  - rozcieńczenie 1:4 (gnojówka : woda)

Przeciwko szkodnikom: przędziorkom, mszycom, tarcznikom i misecznikom – oprysk do zlikwidowania szkodników .

Choroby grzybowe -  rozcieńczenie 1:5 (gnojówka : woda)

Oprysk w miejscach objawów choroby co 3-4 dni.

Wzmocnienie roślin i poprawa właściwości gleby - rozcieńczenie 1:4 (gnojówka : woda). Podlewamy nią rośliny raz lub dwa razy w sezonie.

Wywar

Wywar ze skrzypu najczęściej stosowany jest zapobiegawczo przeciw chorobom grzybowym. Składniki jak w przypadku gnojówki w proporcji 1:10 umieszczamy w naczyniu i pozostawiamy na noc, następnego dnia gotujemy około 30 minut, przelewamy do słoików i w takiej formie może być przechowywany przez kilka miesięcy. Stosujemy go w rozcieńczeniu 1:3 opryskując rośliny co 3 dni przez 3 tygodnie. W ten sposób zabezpieczamy rośliny przed atakiem chorób grzybowych (m.in. mączniakiem, rdzą, kędzierzawością liści).

Wyciąg

Niewielką ilość wyciągu możemy przygotować nawet w słoiku

 

Przygotowany skrzyp zalewamy odstaną wodą

 

Wyciąg to preparat uzyskiwany po przygotowaniu nastawu w takich samych proporcjach jak na gnojówkę, zalaniu wodą o temperaturze otoczenia i pozostawieniu na około 12 godzin. W proporcji 1:4 stosujemy w zwalczaniu szkodników.

Skrzyp można również suszyć, aby w okresach kiedy nie można go pozyskać świeżego nie pozbawiać się preparatu do ekologicznej waliki z chorobami grzybowymi i szkodnikami w ogrodzie. Po wysuszeniu roślin w ciemnym, i przewiewnym pomieszczeniu wykorzystujemy go w proporcji 10-20 dag na 10 l.

Jak widać skrzyp polny to nie tylko chwast, roślina wskaźnikowa, ale i cenne źródło krzemionki i innych składników, które po wytworzeniu gnojówek, wywarów i wyciągów może służyć do ekologicznej ochrony roślin w ogrodzie.

Fot. Planta

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry