Wokół ogrodu

Uwaga! Kłuje!

Czasem zdarza się, że przechadzając się w obcym ogrodzie, przez nieuwagę zaczepimy o krzew lub inną roślinę z kolcami lub cierniami. Rośliny te mimo wszystko są bardzo dekoracyjne i nie ma powodu, aby rezygnować z posiadania ich we własnym ogrodzie. Dlatego też nauczeni doświadczeniem z innych ogrodów należy dobrze przemyśleć nasadzenia roślin kłujących we własnym ogrodzie.

Spis treści

  1. Kolce i ciernie
  2. Rośliny kłujące
  3. Gdzie sadzić
  4. Gdzie nie sadzić
  5. Gdy ukłuje

Kolce i ciernie

Acacia tortilis ma spektakularne ciernie

Rośliny kłujące posiadają kolce lub ciernie.

Kolce najłatwiej rozpoznać po tym, że kiedy się je mocniej naciśnie – odpadną od pędu. Tak jest np. u róż, jeżyny, berberysów, a nawet na owocnikach kasztanowca.

Ciernie to przekształcone liście, pędy lub przylistki – posiadają wewnątrz wiązkę przewodzącą, a po naciśnięciu nie odpadają jak kolce, a załamują się.

Rośliny kłujące to nie tylko krzewy, ale i drzewa, a także byliny. Spotkamy je nie tylko w ogrodzie ozdobnym, ale też owocowym – w jagodniku. Spotykamy je np. u robinii akacjowej, zwanej potocznie akacją, śliw, dzikich grusz, głogów, ogników.

Rośliny  kłujące

Szczeć barwierska to jedna z kłujących bylin

 

Berberys dzięki swoim kolcom stanowi idealne miejsce do zakładania przez ptaki gniazd

 

Jeżyna to kłująca roślina występująca dziko w lasach

 

Mimo iż najczęściej rośliny kłujące kojarzą nam się z berberysem głogiem lub ostem, to roślin kłujących jest o wiele więcej. Do bylin, które mogą pokłuć zaliczamy osty, karczochy, mikołajki, przegorzany i szczeć. Krzewy kłujące to róże, tarniny, berberysy, ogniki, rokitniki, głogi, ostrokrzewy, mahonie, poncyrie trójlistkowe. Drzewa spotykane w polskich ogrodach to robinia akacjowa, glediczja, niektóre odmiany śliw, szkłaki. Kłujące rośliny owocowe to głównie krzewy: agrest, maliny, jeżyny, głogi.

Gdzie sadzić

Ognik pomimo kolców chętnie sadzony jest w ogrodach szczególnie ze względu na swoje atrakcyjne owoce

Rośliny kłujące bardzo dobrze spełniają role strażników ogrodów, jako żywopłoty. Do tego najlepiej nadają się głogi , berberysy, ogniki. Rośliny są bardzo ozdobne więc w wielu miejscach ogrodu można dla nich znaleźć miejsce. Odznaczają się nie tylko ciekawym pokrojem, kolorem liści, ale i ozdobnymi owocami, które w zimie są pożywieniem dla dzikich ptaków.

 

 

Gdzie nie sadzić

Roślin które mogą pokłuć nie sadzimy wzdłuż ciągów komunikacyjnych – ścieżek, zatoczek z ławeczkami , a także przy miejscach zabaw – piaskownicach, boiskach sportowych, placach zabaw, terenach rekreacyjnych.

Jak więc widać wystarczy tylko rozsądnie wybrać miejsce dla rośliny z kolcami lub cierniami, by cieszyć się jej urokiem, a zarazem uniknąć przykrych niezamierzonych kontaktów a nimi.

 

Gdy ukłuje

Jeśli po ukłuciu kolcem lub cierniem, jeśli zabieg usunięcia się nie powiedzie w 100% i część zostanie w skórze dobrze jest to miejsce posmarować maścią ichtiolową na kilka godzin, która pomoże przesunąć się ciału obcemu w stronę powierzchni skóry.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry