Pielęgnacja roślin

Fiołek afrykański - kwitnąca roślina pokojowa

Sępolie fiołkowe to rośliny bardzo lubiane przez hodowców między innymi ze względu na długi okres kwitnienia, niewielkie rozmiary, łatwość uprawy. Dodatkową ich zaletą jest to, że ich kwiaty pozbawione są zapachu, dlatego z powodzeniem mogą stać w każdym pomieszczeniu nie tylko w mieszkaniu ale i w biurze.

Spis treści

  1. Wymagania, podlewanie
  2. Nawożenie
  3. Przesadzanie
  4. Rozmnażanie

Jej druga nazwa to fiołek afrykański – fiołek, bo jego oryginalne kwiaty są małe, ciemnoniebieskie, podobne do naszych fiołków, a afrykański, bo w naturze można go spotkać w Tanzanii. Jednak w systematyce roślin fiołkiem nie jest – należy do rodziny ostrojowatych. Obecnie w centrach ogrodniczych możemy spotkać niezliczoną wręcz ilość rodzajów kwiatów oraz odmian kolorystycznych kwiatów i liści. Wytwarza płytki system korzeniowy, dlatego często sadzona jest w niskich doniczkach. Ze względu na pokrój – piękną rozetę liści najczęściej rosną pojedynczo, ale przy zachowaniu odpowiednich odstępów równie pięknie prezentuje się w kompozycjach. Jest rośliną bardzo przyjazną – pozytywnie wpływa na człowieka, dlatego można postawić ją w  sypialni, ale i w kuchni radzi sobie wyśmienicie, podobno pochłaniając nieprzyjemne zapachy.

Wymagania, podlewanie

Sępolie nie mają zbyt wygórowanych wymagań – przepuszczalna zwykła ziemia ogrodnicza, miejsce jasne, ale nie w pełnym słońcu. Rośliny te lubią wilgotne powietrze, ale nie można spryskiwać ich wodą. W związku z kutnerem na blaszkach i ogonkach, sępolie podlewamy przez podstawkę nalewając do niej wody lub wstawiając doniczkę na 15 - 20 minut do większego naczynia z wodą. Przed kolejnym podlewaniem ziemia w doniczce powinna się lekko przesuszyć. Jeśli ziemia w doniczce jest zbyt mokra, liście wiotczeją i żółkną, a w końcu zamierają.

Nawożenie

Aby roślina długo i obficie kwitła wymaga dostarczania składników pokarmowych. W okresie od wiosny do jesieni warto zasilać ją co 2 tygodnie nawozem do roślin kwitnących. Pamiętajmy, żeby nawóz rozpuszczony w wodzie dostarczać roślinie na podstawkę. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie aplikatorów z odżywką do roślin kwitnących.

 

Przesadzanie

Jak już wspomniano, ze względu na niewielki system korzeniowy sępolie dobrze rosną w niskich doniczkach. Tempo wzrostu nie jest zbyt wielkie, dlatego przesadzamy je dopiero, kiedy przez odpływ w doniczce zaczną wyrastać korzenie. Dzieje się tak co około dwa lata, a termin przesadzania to wczesna wiosna. Przesadzamy do doniczki o jeden numer większej, gdyż w przeciwnym razie hamuje wzrost i kwitnienie.

Rozmnażanie

Dobrze utrzymane fiołki afrykańskie kwitną niemal cały rok, a kwiaty okolone są gęstą rozetą liści. Wtedy, najczęściej wiosną, bez uszczerbku na wyglądzie i wzroście rośliny, możemy pozyskać pojedyncze listki wraz z ogonkami do rozmnożenia.

Umieszczamy je w małym pojemniku z wodą zanurzając w niej ogonki. Dobrym sposobem jest użycie wilgotnego perlitu i w nim umieścić oderwane od rośliny listki, dzięki czemu wyrastające korzonki będą mocniejsze. Tak jak w pierwszym przypadku tak i przy użyciu perlitu należy okresowo dolewać wody do pojemnika. Tak przygotowane listki przetrzymujemy w ciepłym, ok. 22 stopni, jasnym  pomieszczeniu. Niektórzy hodowcy od razu wsadzają cały ogonek do mieszanki torfu i piasku w proporcji 1:2, tak aby blaszka liściowa dotykała gleby. Wiąże się to jednak z ryzykiem gnicia ogonków lub liści, a w konsekwencji utrata pozyskanego do rozmnożenia materiału.

Kiedy na końcu ogonka pojawią się korzonki, wtedy taką sadzonkę wsadzamy do ziemi, tak aby blaszka liściowa miała kontakt z podłożem. Podlewamy umiarkowanie. Po kilku tygodniach na obrzeżach liścia pojawią się młode sadzonki. Możemy je tak zostawić lub rozdzielić kiedy sadzonki zaczną tworzyć rozety z liści.

Jak widać posiadanie sępolii ma wiele zalet, a tworzenie nowych roślin, które w przypadku fiołków afrykańskich jest bardzo łatwe,  może stać się niezwykłym doświadczeniem nawet dla początkujących hodowców roślin domowych.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry