Spis treści
Jej druga nazwa to fiołek afrykański – fiołek, bo jego oryginalne kwiaty są małe, ciemnoniebieskie, podobne do naszych fiołków, a afrykański, bo w naturze można go spotkać w Tanzanii. Jednak w systematyce roślin fiołkiem nie jest – należy do rodziny ostrojowatych. Obecnie w centrach ogrodniczych możemy spotkać niezliczoną wręcz ilość rodzajów kwiatów oraz odmian kolorystycznych kwiatów i liści. Wytwarza płytki system korzeniowy, dlatego często sadzona jest w niskich doniczkach. Ze względu na pokrój – piękną rozetę liści najczęściej rosną pojedynczo, ale przy zachowaniu odpowiednich odstępów równie pięknie prezentuje się w kompozycjach. Jest rośliną bardzo przyjazną – pozytywnie wpływa na człowieka, dlatego można postawić ją w sypialni, ale i w kuchni radzi sobie wyśmienicie, podobno pochłaniając nieprzyjemne zapachy.
Wymagania, podlewanie
Sępolie nie mają zbyt wygórowanych wymagań – przepuszczalna zwykła ziemia ogrodnicza, miejsce jasne, ale nie w pełnym słońcu. Rośliny te lubią wilgotne powietrze, ale nie można spryskiwać ich wodą. W związku z kutnerem na blaszkach i ogonkach, sępolie podlewamy przez podstawkę nalewając do niej wody lub wstawiając doniczkę na 15 - 20 minut do większego naczynia z wodą. Przed kolejnym podlewaniem ziemia w doniczce powinna się lekko przesuszyć. Jeśli ziemia w doniczce jest zbyt mokra, liście wiotczeją i żółkną, a w końcu zamierają.
Nawożenie
Aby roślina długo i obficie kwitła wymaga dostarczania składników pokarmowych. W okresie od wiosny do jesieni warto zasilać ją co 2 tygodnie nawozem do roślin kwitnących. Pamiętajmy, żeby nawóz rozpuszczony w wodzie dostarczać roślinie na podstawkę. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie aplikatorów z odżywką do roślin kwitnących.
Przesadzanie
Jak już wspomniano, ze względu na niewielki system korzeniowy sępolie dobrze rosną w niskich doniczkach. Tempo wzrostu nie jest zbyt wielkie, dlatego przesadzamy je dopiero, kiedy przez odpływ w doniczce zaczną wyrastać korzenie. Dzieje się tak co około dwa lata, a termin przesadzania to wczesna wiosna. Przesadzamy do doniczki o jeden numer większej, gdyż w przeciwnym razie hamuje wzrost i kwitnienie.
Rozmnażanie
Dobrze utrzymane fiołki afrykańskie kwitną niemal cały rok, a kwiaty okolone są gęstą rozetą liści. Wtedy, najczęściej wiosną, bez uszczerbku na wyglądzie i wzroście rośliny, możemy pozyskać pojedyncze listki wraz z ogonkami do rozmnożenia.
Umieszczamy je w małym pojemniku z wodą zanurzając w niej ogonki. Dobrym sposobem jest użycie wilgotnego perlitu i w nim umieścić oderwane od rośliny listki, dzięki czemu wyrastające korzonki będą mocniejsze. Tak jak w pierwszym przypadku tak i przy użyciu perlitu należy okresowo dolewać wody do pojemnika. Tak przygotowane listki przetrzymujemy w ciepłym, ok. 22 stopni, jasnym pomieszczeniu. Niektórzy hodowcy od razu wsadzają cały ogonek do mieszanki torfu i piasku w proporcji 1:2, tak aby blaszka liściowa dotykała gleby. Wiąże się to jednak z ryzykiem gnicia ogonków lub liści, a w konsekwencji utrata pozyskanego do rozmnożenia materiału.
Kiedy na końcu ogonka pojawią się korzonki, wtedy taką sadzonkę wsadzamy do ziemi, tak aby blaszka liściowa miała kontakt z podłożem. Podlewamy umiarkowanie. Po kilku tygodniach na obrzeżach liścia pojawią się młode sadzonki. Możemy je tak zostawić lub rozdzielić kiedy sadzonki zaczną tworzyć rozety z liści.
Jak widać posiadanie sępolii ma wiele zalet, a tworzenie nowych roślin, które w przypadku fiołków afrykańskich jest bardzo łatwe, może stać się niezwykłym doświadczeniem nawet dla początkujących hodowców roślin domowych.