Pielęgnacja roślin

Rozsady z lodówki? Kilka słów o stratyfikacji

Rośliny ogrodowe z własnej hodowli przynoszą ogrodnikom najwięcej satysfakcji. Niestety zdarza się, że w następstwie popełnionych błędów ilość otrzymanych sadzonek jest niewielka lub w skrajnych przypadkach żadna. Hodowcy obwiniają producenta nasion, albo niepowodzenia składają na karb własnych błędów. Powodem takiego stanu może być słaba jakość materiału siewnego, błędy w przygotowaniu podłoża, nieumiejętne podlewanie.

Spis treści

  1. Stratyfikacja
  2. Nasiona do stratyfikacji
  3. Jak wykonać stratyfikację nasion

Jednak jest jeszcze jeden czynnik, który warunkuje wschody roślin – temperatura. Większość roślin wymaga ciepła, aby ich nasiona wzeszły. Są jednak takie, których nasiona,  aby zaczęły kiełkować, oczekują na sygnał w postaci mocnego przechłodzenia, w temperaturach nawet poniżej zera.

Stratyfikacja

Niektóre nasiona aby wykiełkować potrzebują niskiej temperatury

Z pomocą przychodzi tu pojęcie stratyfikacja. To proces pobudzania nasion do kiełkowania poprzez umieszczenie ich w podłożu o niskiej temperaturze. Niektórzy ogrodnicy stratyfikują nasiona wkładając je w torebce do lodówki lub wystawiając na niską temperaturę. Jest to jeden ze sposobów, lecz samo przechłodzenie nasion nie gwarantuje dobrych wschodów. Potrzebują one kontaktu z wilgotnym podłożem, co jeszcze bardziej determinuje nasiona do kiełkowania.

 

Nasiona do stratyfikacji

Jeżówki rozsiewają swoje nasiona jesienią. Po przemarznięciu kiełkują na wiosnę.

Wiele roślin w ogrodzie, na przykład jeżówki, samodzielnie dba o przechłodzenie własnych nasion – wysypując je z torebek nasiennych na glebę jesienią. Okres zimy przeczekują w glebie, by w następnym roku rozpocząć wegetację. Jednak zbierając lub kupując nasiona w centrum ogrodniczym sami musimy zadbać o ich przechłodzenie. Wbrew pozorom jest wiele nasion, które objawiają swoją moc kiełkowania dopiero po przemrożeniu. Są to wspomniane już jeżówki, ale i chabry bławatki, czarnuszki damasceńskie, dyptamy, większość dzwonków, fiołki wonne, goryczki, jarzmianki, krwawniki, nagietki lekarskie, orliki, rudbekie, trytomy, ostróżeczki polne, smagliczki nadmorskie czy najbardziej popularne lawendy. Z większych roślin berberysy, brzoskwinie, głogi, kaliny, orzechy włoskie, róże, tuje. Lista nie jest pełna – przy zakupie nasion dobrze jest zapytać sprzedawcę, czy wymagają one przechłodzenia.

Jak wykonać stratyfikację nasion

Suche kwiatostany stanowią ozdobę zimowego ogrodu.

Nasiona do przechłodzenia można wysiać na rabaty późną jesienią lub w styczniu/lutym przygotować rozsady. Przed wysiewem trzeba przygotować lekką ziemię dla ułatwienia kiełkowania. Można skorzystać ze specjalnej ziemi do wysiewu lub wymieszać ziemie uniwersalną z 1/3 częścią piasku lub perlitu. Podłoże powinno być wilgotne. Po wysiewie nasion doniczki lub paletki rozsadowe umieszczamy na zewnątrz przykryte folią, szybą agrowłókniną zimową etc.

Jest też stosowana metoda stratyfikacji nasion w lodówce. Wtedy pojemniki z wysianymi nasionami umieszczamy w najniższej szufladzie lodówki. Postępujemy jak z pojemnikami wystawionymi na zewnątrz.

W chłodzie pojemniki powinny przebywać ok. 4-6 tygodni. Po tym czasie przenosimy je do jasnego pomieszczenia o temperaturze 8-10 stopni Celsjusza. Pilnujemy wilgotności. Wiosną sadzonki wysadzamy do ogrodu.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry