Spis treści
Jednak jest jeszcze jeden czynnik, który warunkuje wschody roślin – temperatura. Większość roślin wymaga ciepła, aby ich nasiona wzeszły. Są jednak takie, których nasiona, aby zaczęły kiełkować, oczekują na sygnał w postaci mocnego przechłodzenia, w temperaturach nawet poniżej zera.
Stratyfikacja
Z pomocą przychodzi tu pojęcie stratyfikacja. To proces pobudzania nasion do kiełkowania poprzez umieszczenie ich w podłożu o niskiej temperaturze. Niektórzy ogrodnicy stratyfikują nasiona wkładając je w torebce do lodówki lub wystawiając na niską temperaturę. Jest to jeden ze sposobów, lecz samo przechłodzenie nasion nie gwarantuje dobrych wschodów. Potrzebują one kontaktu z wilgotnym podłożem, co jeszcze bardziej determinuje nasiona do kiełkowania.
Nasiona do stratyfikacji
Wiele roślin w ogrodzie, na przykład jeżówki, samodzielnie dba o przechłodzenie własnych nasion – wysypując je z torebek nasiennych na glebę jesienią. Okres zimy przeczekują w glebie, by w następnym roku rozpocząć wegetację. Jednak zbierając lub kupując nasiona w centrum ogrodniczym sami musimy zadbać o ich przechłodzenie. Wbrew pozorom jest wiele nasion, które objawiają swoją moc kiełkowania dopiero po przemrożeniu. Są to wspomniane już jeżówki, ale i chabry bławatki, czarnuszki damasceńskie, dyptamy, większość dzwonków, fiołki wonne, goryczki, jarzmianki, krwawniki, nagietki lekarskie, orliki, rudbekie, trytomy, ostróżeczki polne, smagliczki nadmorskie czy najbardziej popularne lawendy. Z większych roślin berberysy, brzoskwinie, głogi, kaliny, orzechy włoskie, róże, tuje. Lista nie jest pełna – przy zakupie nasion dobrze jest zapytać sprzedawcę, czy wymagają one przechłodzenia.
Jak wykonać stratyfikację nasion
Nasiona do przechłodzenia można wysiać na rabaty późną jesienią lub w styczniu/lutym przygotować rozsady. Przed wysiewem trzeba przygotować lekką ziemię dla ułatwienia kiełkowania. Można skorzystać ze specjalnej ziemi do wysiewu lub wymieszać ziemie uniwersalną z 1/3 częścią piasku lub perlitu. Podłoże powinno być wilgotne. Po wysiewie nasion doniczki lub paletki rozsadowe umieszczamy na zewnątrz przykryte folią, szybą agrowłókniną zimową etc.
Jest też stosowana metoda stratyfikacji nasion w lodówce. Wtedy pojemniki z wysianymi nasionami umieszczamy w najniższej szufladzie lodówki. Postępujemy jak z pojemnikami wystawionymi na zewnątrz.
W chłodzie pojemniki powinny przebywać ok. 4-6 tygodni. Po tym czasie przenosimy je do jasnego pomieszczenia o temperaturze 8-10 stopni Celsjusza. Pilnujemy wilgotności. Wiosną sadzonki wysadzamy do ogrodu.