Wokół ogrodu

Ptasia stołówka bez karmnika

Ptaki w ogrodzie to nie tylko piękny śpiew, ruchome elementy dekoracyjne ogrodu, ale również pomoc w walce ze szkodnikami. Te trzy powody sprawiają, że ogrodnicy chętnie widzą ptaki u siebie w ogrodach. Oczywiście nie można zamykać oczu na te, które niszczą plony – objadają drzewa czereśniowe lub jagodnik. W rachunku strat i zysków przewagę zyskuje jednak obecność ptaków w ogrodach.

Spis treści

  1. Jak przyzwyczaić ptaki do bytowania w ogrodzie
  2. Poidła
  3. Budki lęgowe
  4. Zapewnienie ptakom pokarmu
  5. Rośliny wysokie
  6. Krzewy duże
  7. Mniejsze krzewy
  8. Pnącza
  9. Byliny i rośliny jednoroczne

Jak przyzwyczaić ptaki do bytowania w ogrodzie

Berberys obsypany owocami cieszy oczy zimą i stanowi pokarm dla ptaków.

W zależności od pory roku nasze czynności będą wyglądały inaczej. Przez cały rok można wieszać budki lęgowe. Jesienią można sadzić drzewa i krzewy o jadalnych przez ptaki owocach. Jeśli chcemy, aby ptaki założyły gniazda w naszym żywopłocie, jego wiosenne ciecie powinno zakończyć się najpóźniej na początku marca. Latem możemy zadbać, aby ptaki nie cierpiały z pragnienia, ustawiając w ogrodzie poidła.

 

Poidła

Woda w ogrodzie wykorzystywana jest przez ptaki również do kąpieli

Pierwsze kroki jakie można podjąć w celu zachęcenia ptaków, aby przebywały właśnie w naszym ogrodzie jest zainstalowanie poideł, aby latem mogły się napić. Zimą takie poidła mają niebagatelne znaczenie, trzeba tylko pamiętać, aby podmieniać wodę w dni z dodatnia temperaturą. Obecnie poidła, jakie oferują centra ogrodnicze mogą stanowić ciekawy element architektury w ogrodzie. Przy okazji jest to też wspaniałe miejsce na obserwacje odwiedzających je ptaków.

Budki lęgowe

Budki lęgowe zachęcają ptaki do zamieszkania w naszym ogrodzie

Drugą rzeczą jest montaż budek lęgowych – można je zakładać o każdej porze roku i zawsze się ptakom przydadzą. Może właśnie na podstawie obserwacji ptaków odwiedzających poidło można zdecydować, dla jakiego ptaka budkę powiesić w ogrodzie z dużą dozą pewności, że je zasiedli.  

 

 

Zapewnienie ptakom pokarmu

Niektóre ptaki zimą zmieniają swoje upodobania żywieniowe i z pokarmu mięsnego - szkodników - przerzucają się na pokarm roślinny. Nie chcąc mieć karmnika, który bądź co bądź kojarzy się z obowiązkiem, możemy ptakom zaproponować naturalna stołówkę w postaci owoców drzew i krzewów rosnących w ogrodzie. Najlepiej wybierać te krzewy, które są naszymi rodzimymi gatunkami, bo takie właśnie ptaki znają.

Rośliny wysokie

Owoce jarzębu omszonego

Drzewami, które potrzebują dużo miejsca, za to są mało wymagające pod względem gleby i światła są jarząb pospolity (jarzębina) czy jabłoń ozdobna (rajskie jabłka). Ich owoce bardzo długo utrzymują się na gałęziach przyciągając ptaki.

 

Krzewy duże

Owoce cisów są chętnie zjadane przez ptaki

Do krzewów, których owoce chętnie jedzą ptaki należą: głogi, tarniny, bez czarny, rokitnik, ognik, kalina koralowa, cis, świdośliwa. Potrzebują one jednak dużo miejsca do wzrostu więc są polecane do dużych ogrodów. Duże krzewy, o rozległym pokroju są również doskonałym miejscem do budowy przez ptaki gniazd. Jeśli ptaki już raz zadomowią się w takim krzewie, to z pewnością zostaną w naszym ogrodzie.

 

Mniejsze krzewy

Trzmielina obsypuje się kolorowymi owocami jesienią

 

Owoce mahinii mogą być wykorzystywane w kuchni

 

Czerwone owoce irgi kontrastują z soczystymi liśćmi

 

W każdym ogrodzie znajdzie się miejsce na mniejsze krzewy – wyjątkowo dekoracyjne, a  przy tym pożyteczne dla ptaków: pęcherznice, derenie, irgi, dzikie róże, ligustry, śnieguliczki, mahonie, ostrokrzewy.

Pnącza

Niepozorne owoce hortensji pnącej są pokarmem dla ptaków

Również owoce roślin pnących mogą stanowić pożywienie dla ptaków. Kto ma budynki obrośnięte winobluszczem pięciolistkowym, ten wie, ile ptaków zimą przyciągają jego owoce. Również owoce hortensji pnącej czy bluszczu mają swoich amatorów.

 

 

Byliny i rośliny jednoroczne

Zaschnięte pędy bylin z owocami na pewno znajdą zwolenników zimą

Nie tylko owoce są atrakcyjne dla ptaków w okresie zimy. Również nasiona z pozostawionych zaschniętych bylin mogą stanowić pokarm dla ptaków. Można też zostawić na zimę słoneczniki – na nie na pewno znajdzie się mnóstwo amatorów.

Zostawine słoneczniki wabią ptaki

Posadzenie roślin z jadalnymi owocami oczywiście nie przekreśla możliwości ustawienia w ogrodzie karmnika, czy zawieszenia na drzewach specjalnych kul tłuszczowych. Te ostatnie mogą się przydać, kiedy zauważymy, że zima nie ustępuje a owoców na drzewach i krzewach jest już niewiele.

Jak widać wystarczy ozdobić własny ogród roślinami z jadalnymi owocami, aby przy okazji zachęcić ptaki do przebywania w nim.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry