Wokół ogrodu

Sadzenie drzew owocowych z odkrytym korzeniem

Jesień to najlepszy czas sadzenia krzewów i drzew z odkrytym korzeniem. Październik i listopad to miesiące, kiedy w centrach ogrodniczych jest największy wybór, ale i wczesna wiosna jest też możliwym okresem na takie nasadzenia. Najczęściej dotyczy to drzew i krzewów owocowych. Podczas sadzenia należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów, od których może zależeć powodzenie przedsięwzięcia.

Spis treści

  1. Zakup
  2. Przygotowanie roślin do sadzenia
  3. Przygotowanie podłoża
  4. Sadzenie i podlewanie

Zakup

Każde drzewko zakupione w szkółce powinno mieć paszport

Nie należy spieszyć się z zakupem roślin z odkrytym korzeniem. Drzewa i krzewy powinny zakończyć okres wegetacyjny w danym sezonie i zrzucić liście. Pojedyncze, żółte liście na sadzonce mogą się zdarzać, ale nie może być ich zbyt dużo. Czasem niektórzy dostawcy, chcąc wyprzedzić konkurencję, nie czekają na to, aż rośliny przejdą w okres uśpienia tylko sami doprowadzają do usunięcia liści. Takie drzewka słabo się przyjmują, a posadzone do nowej gleby przy sprzyjających warunkach pogodowych mogą zostać pobudzone do wegetacji. Nadchodząca zima spowoduje, że ulegną przemarznięciu.Każda sadzonka musi mieć paszport, na którym zapisany jest m.in. kraj pochodzenia, producent oraz gatunek i odmiana rośliny. Pędy powinny być sztywne, ale nie suche. Tak samo korzenie – sprężyste z drobnymi korzonkami, proporcjonalnie duże w stosunku do reszty rośliny.Większość drzew owocowych dla obfitego owocowania wymaga tzw. „zapylacza” czyli innej rośliny, z którą wymienia się pyłkiem. Najczęściej jest to inna odmiana tego samego gatunku. Dlatego trzeba mieć świadomość, że wybierając się po jedno drzewko owocowe najczęściej wraca się z dwoma.

Przygotowanie rośliny do sadzenia

Przed sadzeniem korzenie należy mocno nawodnić. Najlepiej zanurzyć je w wiadrze z wodą i tak pozostawić na kilka godzin lub nawet całą noc. Po wyjęciu z wody należy dokonać przeglądu korzeni i w razie potrzeby zrobić ich korektę – brązowe, suche odciąć, zbyt długie skrócić. Wodę tę wykorzystamy do podlania posadzonej rośliny.

Drzewko z odkrytym korzeniem należy moczyć w wodzie

Przygotowanie podłoża

Przygotowanie podłoża ogranicza się wykopania dołu wielkości przekraczającej o ½ szerokość systemu korzeniowego młodego drzewka. Ziemię służącą do zasypania dołka z drzewkiem można lekko wzbogacić kompostem lub obornikiem granulowanym. Ziemia ta nie powinna zdecydowanie różnić się od tej wokół drzewa. Zastosowanie bardzo mocno wzbogaconej ziemi kompostem, lub zastosowanie ziemi „sklepowej” może spowodować, że ze względu na bardzo dobre jej właściwości fizyko-chemiczne korzenie w czasie wzrostu nie będą przebijać ścian dołu, który wykopaliśmy w czasie sadzenia, a będą zawijały się, przez co roślina straci możliwość stabilnego wzrostu, a także pobierania wody i składników pokarmowych z terenu wokół drzewa.

Wykopywanie dołka

Sadzenie i podlewanie

Na środku dołu usypujemy kopczyk, na którym należy swobodnie ułożyć korzenie. Drzewko sadzimy na takiej głębokości, aby miejsce szczepienia znajdowało się nad powierzchnią gruntu. Po rozłożeniu korzeni stopniowo zasypujemy dół ugniatając ziemię ręką lub (lekko) stopą. Wchodzenie do dołka i udeptywanie nogami ziemi wokół sadzonego drzewka może spowodować oberwanie korzeni i zniszczenie rośliny. Jeśli drzewko jest wysokie i potrzebuje podpory w formie palika – lepiej jest już fazie zasypywania dołka zakopać, niż potem wbijać z nadzieją, że palikiem nie poniszczy się korzeni. Na koniec dokoła drzewka tworzymy rant z ziemi, aby woda którą będziemy podlewali nie rozpłynęła się po powierzchni, tylko dotarła do korzeni, a rozluźniona, mokra gleba dokładnie otoczy korzenie. Jeżeli jest takie zagrożenie (otwarty teren), dobrze jest zabezpieczyć młode sadzonki przez zgryzaniem i spałowaniem przez dzikie zwierzęta. Można tu wykorzystać specjalne osłonki na pnie, tekturę falistą lub specjalną maść.

Usypywanie kopczyka na dnie dołka
1.Usypywanie kopczyka

 

Na kopczyku rozkładamy korzenie drzewa
2.Rozłożenie korzeni na kopczyku

 

Miejsce szczepienia powinno być nad poziomem gruntu
3.Umieszczenie miejsca szczepienia powyżej poziomu ziemi

 

Zasypywanie korzeni
4. Zasypywanie korzeni

 

Palik pomaga utrzymać stabilność rośliny
5. Wbicie podpory w formie palika

 

Zasypywanie dołu
6. Zasypywanie drzewka

 

Formowanie rantu z ziemi wokół drzewka
7. Formowanie rantu z ziemi wokół posadzonego drzewka

 

Podlewanie posadzonego drzewka
8. Podlewanie drzewka

 

przymocowanie drzewka do palika przy pomocy miękkiego drucika
9. Przywiązanie drzewka do palika

 

Zakładanie na pień drzewka osłony zabezpieczającej przed zgryzaniem
10. Założenie osłonki zabezpieczającej przed zgryzaniem

 

Tak posadzone drzewko jeszcze jesienią rozpocznie proces ukorzeniania się, a wiosną rozpocznie okres wegetacyjny wraz z innymi drzewami.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry