Pielęgnacja roślin

Sadzenie dymki ozimej

Dymka ozima to gatunek odpornej na przymrozki cebuli o długim okresie wegetacji. W związku z tym sadzi się ją jesienią i otrzymuje najwcześniejszy plon cebuli wiosną.

Odmiany zimowe dymki

Najczęściej spotykane w handlu odmiany dymki ozimej, to japońska Senshyu Yellow i brytyjska Shakespeare.  Ich cechą jest długi okres wegetacyjny i odporność na niskie temperatury. Przed sadzeniem należy sprawdzić jakość cebul – łuski powinny być jasne, bez przebarwień, a cebulka twarda. Senshyu Yellow daje okrągłe, lekko spłaszczone cebule, a Shakespeare okrągłe. Jeśli chodzi o sadzenie, to cebule te różnią się od dymki wiosennej nie tylko terminem sadzenia, ale również głębokością.

Termin sadzenia

Cebulę dymkę zimową sadzimy głębiej niż jej odmiany wiosenne

Termin sadzenia w środowisku ogrodników jest dość kontrowersyjny. Nawet producenci, w opisach na opakowaniach różnią się sugestiami, co do terminu sadzenia dymki ozimej. Bardzo często można tam przeczytać – sadzenie: od wrzesień-październik, na przełomie września i października. Tak wczesne sadzenie nie jest dobrym pomysłem. Obecnie jesienie w Polsce są coraz cieplejsze. Taka pogoda może sprowokować cebule do wzrostu, a to może skutkować pojawieniem się na powierzchni gleby szczypioru. Szczypior jest bardzo mocno uwodniony i kiedy nadejdą przymrozki, zostanie zmrożony a cała roślina zniszczona. Ale zdarza się też na niektórych etykietach  dołączonych do siateczek z cebulkami - termin sadzenia: późna jesień. Z tym jak najbardziej można się zgodzić. Trzeba pamiętać, że jesień to pora roku która trwa od 23 września do 22 grudnia. Dlatego termin „późna jesień” jest bardzo dobrym terminem sadzenia dymki ozimej. Niektórzy ogrodnicy – praktycy mają swój termin – po pierwszych przymrozkach.

Gleba dla cebuli

Dymkę zimową sadzimy na głębokość ok 8 cm

Cebula bardzo dobrze rośnie w przepuszczalnej, ale wilgotnej, glebie. Zbyt ciężka, kiedy zacznie wsiąkać woda z wiosennych roztopów, może spowodować gnicie cebulek. Najlepiej rośnie w glebie zasadowej, o pH 6,5-7,0. Największe plony daje posadzona w drugim roku po oborniku.

 

Sadzenie

Cebula dymka zimowa daje plon już początkiem lata

Dymkę ozimą sadzimy dużo głębiej niż wiosenną. Cebulki powinny zostać przykryte 4-5 cm. warstwą gleby. Sadzimy w odstępie 7-8 cm w rzędach o rozstawie 30cm. Gdy ziemia do której były sadzone cebulki jest bardzo sucha, grządki można lekko podlać. Do wiosny nie wymaga już podlewania.

 

 

Nawożenie

Wiosną pojawia sięszczypior

Wiosną, kiedy  pojawi się szczypior, cebule można zasilić nawozem o niskiej zawartości azotu (N) w stosunku do fosforu (P) i potasu (K).

Sadzenie dymki ozimej jest to jeden ze sposobów otrzymania własnych warzyw wczesnych, a równocześnie uwalnia wiosną od pracy w warzywniku na grządkach cebulowych, gdyż cebulki zostaną posadzone już jesienią.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry