Spis treści
Okres zimy to czas kiedy trawnik zmaga się z brakiem wody, niedostatkiem światła, niskimi temperaturami. Szczególnie wczesną wiosną dużą aktywnością wykazują się szkodniki, w tym krety, których kretowiska najbardziej szpecą gładką ruń trawnika. Wystarczy jednak kilka zabiegów, aby trawnik znów stał się wizytówką ogrodu. Pomogą przywrócić równowagę we wzroście, gęstości darni oraz poprawić wygląd murawy.
Wałowanie
Zabieg ten wykonuje się tylko w przypadku wypiętrzenia darni, czyli oderwania jej od gleby i uniesienia na kilka lub kilkanaście centymetrów. Dzieje się tak, kiedy w zimie naprzemiennie występują dni deszczowe, które nasycają darń wodą, z dniami mroźnymi, które tę wodę zamrażają powodując uniesienie darni.
Usuwanie kretowisk
Ziemię wyrzuconą na wierzch trawnika przez krety najlepiej zebrać i wywieźć poza teren trawnika. Jeśli planowana jest wertykulacja, to po wertykulacji należy uzupełnić puste miejsca po kretowiskach nasionami traw, np. trawnikiem regeneracyjnym. Jeśli wertykulacja nie jest planowana, w miejscach po kretowiskach należy wzruszyć ziemię, uzupełnić te miejsca mieszanką traw, przegrabić, nasiona docisnąć do gleby i podlać.
Likwidacja pleśni śniegowej
Powstawaniu pleśni śniegowej sprzyjają śnieżne zimy. Powodem jest zbytnie nagromadzenie śniegu lub chodzenie po zaśnieżonym trawniku, szczególnie, jeśli pozostawiono na zimę zbyt wysoką trawę. Miejsca zaatakowane przez pleśń śniegową można dostrzec dopiero po ustąpieniu śniegu – przybierają one formę jasnych plam z wyraźnie zniszczoną murawą. Z porażonych miejsc należy usunąć całą darń, i uzupełnić je mieszanką regeneracyjną.
Wertykulacja trawnika
Wertykulacja to nacinanie darni nożami w celu usunięcia filcu, złożonego z obumarłych źdźbeł traw, uschniętych korzeni, opadłych liści drzew między źdźbła trawy. Filc utrudnia przenikanie wody oraz nawozów w głąb murawy.
Wertykulacji nie wykonujemy na młodych trawnikach. Tak zwany filc, który usuwamy w starych trawnikach, jeszcze nie zdążył się wytworzyć, poza tym ich darń jest zbyt słaba by wytrzymała pracę noży wertykulatora.
Do wertykulacji używamy wertykulatorów ręcznych lub mechanicznych. Zabieg wykonywany jest na głębokość 3-4 cm. Przy słabych, młodych trawnikach oraz lekkiej glebie używamy szerokiego rozstawu noży, przy starszych trawnikach oraz ciężkiej glebie rozstaw noży może być mniejszy.
Nawożenie
W nawożeniu trawników najlepsze efekty uzyskujemy stosując specjalnie skomponowane pod względem proporcji N-P-K nawozy dedykowane – do trawników. Można również stosować nawozy wieloskładnikowe uniwersalne, w których składzie azot ma proporcjonalnie duży udział w stosunku do innych składników.
Nie poleca się stosowania do nawożenia trawników nawozów jednoskładnikowych – azotowych, gdyż jakkolwiek efekt wizualny można otrzymać najlepszy i najszybciej , jednak zdrowotność takiej murawy jest bardzo słaba. W przypadku przeazotowania, o co nietrudno, trawniki te mają słaby system korzeniowy, częściej są atakowane przez choroby grzybowe, niż te nawożone nawozem dedykowanym do trawników. Poza tym, takie trawniki trzeba o wiele częściej kosić.
Trawnik nawozimy po skoszeniu, a po zabiegu nawożenia podlewamy murawę.