Wokół ogrodu

Co zrobić z liśćmi w ogrodzie?

Kiedy jesienią liście drzew nabierają soczystych, kolorowych barw wszyscy zachwycamy się "złotą jesienią". Niestety po pewnym czasie wszystkie te kolorowe liście spadają i wtedy zaczyna się problem co z nimi zrobić.

Spis treści

  1. Jak zagospodarować opadłe liście w ogrodzie?
  2. Co zrobić z porażonymi liśćmi?
  3. Kompostowanie liści
  4. Ziemia liściowa
  5. Liście jako zabezpieczenie roślin w ogrodzie
Grabienie liści grabiami bambusowymi

Kiedy wchodzimy do lasu, ziemia dosłownie ugina się pod naszymi stopami. To zasługa igliwia i liści  opadających z drzew i krzewów. W naturze mają niebagatelne znaczenie – przyczyniają się do tworzenia jakże pożądanej próchnicznej gleby, w której rosną rośliny i żyją tysiące gatunków zwierząt. Bez niej rośliny nie miałyby związków pokarmowych potrzebnych do rozwoju, drobne zwierzęta pokarmu, a większe schronienia. A wszystko to za sprawą liści, które tak uprzykrzają życie ogrodnikom. Co więc robić z liśćmi opadłymi z drzew i krzewów w ogrodach?

Jak zagospodarować opadłe liście w ogrodzie?

Różne rodzaje grabi wykorzystywane w ogrodzie do grabienia liści

Sposobów na zagospodarowanie liści jest kilka. Mowa tu o terenach, na których nie mogą pozostać. Właściciele małych zagajników, skupisk drzew na własnym terenie również nie usuwają stamtąd liści, mając świadomość ich znaczenia. Tu chodzi o liście zalegające na przestrzeni komunikacyjnej wokół domów, a także trawniki i ogrody.

Używając odpowiednich narzędzi – grabi, dmuchaw lub odkurzaczy usuwamy je z niechcianych terenów. Jeśli używamy grabi, chodzi o specjalną grupę lekkich narzędzi – plastikowych, bambusowych, z drutu lub płaskownika. Są to narzędzia lekkie, które przy umiejętnym wykorzystaniu, nie uszkadzają powierzchni pod liśćmi. Liście zebrane w sterty powinny być w przeciągu kilku dni zagospodarowane. W przeciwnym razie, jeśli sterta została ułożona na terenie trawnika, trawa pod nią zacznie żółknąć i gnić. Lepszym rozwiązaniem jest zbieranie liści w worki lub kosze ogrodowe przy pomocy specjalnych łap, zwanych w handlu jako „niedźwiedzie łapy”.

Co zrobić z porażonymi liśćmi?

Zanim podejmiemy decyzję, w jaki sposób zostaną wykorzystane liście w ogrodzie należy zwrócić uwagę, że w żaden sposób nie można wykorzystać liści porażonych chorobami grzybowymi. Te powinny być oddane do punktu zbiórki liści, organizowanego przez lokalny urząd gminy. Dotyczy to również tych liści, których nie planujemy wykorzystać w ogrodzie. Jeśli gmina takiej zbiórki nie organizuje, z zachowaniem przepisów BHP i p-poż., liście można spalić.

Kompostowanie liści

Kopmpostart przyspiesza rozkład materii, w tym przypadku liści

Pierwszym sposobem zagospodarowania liści, jaki nasuwa się ogrodnikom, jest kompostowanie. Ten sposób to tylko kwestia zorganizowania miejsca, gdzie tak jak w lesie, ma zadziałać natura. Obecnie  kompostownik można spotkać niemal w każdym ogrodzie. Dla przyspieszenia procesu butwienia stosuje się biologiczne środki przyspieszające humifikację, nawozy azotowe, organiczne, ale również wprowadzając do kompostownika specjalnie w tym celu zakupione dżdżownice. Jednak, aby otrzymać wartościowy kompost należy się trzymać kilku zasad kompostowania, o których już wiele tekstów napisano. Tu wystarczy tylko wspomnieć o tej, że liście niektórych drzew trudno się rozkładają. Do nich należą m.in. dąb, buk, olcha, grusza. Jeżeli nie ma innej możliwości i trzeba liście tych drzew kompostować, dobrze jest je „zebrać” przy pomocy kosiarki z koszem. Rozdrobnione w ten sposób szybciej się rozłożą.

Ziemia liściowa

Ziemię liściową najwygodniej przygotować jest w plastikowych workach

Drugim sposobem, aby w pełni wykorzystać właściwości butwiejących liści jest ziemia liściowa. Ze względu na niewielką ilość otrzymywaną z jednej „porcji”, najczęściej wykorzystuje się ją do nasadzeń w skrzyniach i doniczkach, lub do wzbogacenia gleby przy pojedynczych nasadzeniach w ogrodzie.

 

Liście jako zabezpieczenie roślin w ogrodzie

Łapy niedźwiedzia ułatwiają zbieranie opadłych liści

Trzeci sposób, to wykorzystanie liści, jako warstwy okrywowej roślin wrażliwych zimujących w gruncie. Doskonale nadają się do okrywania róż po kopczykowaniu, oraz wszystkich roślin wrażliwych na niskie temperatury. Ze względu na możliwość rozwiewania liści przez wiatr, dobrze jest okryty liśćmi teren zabezpieczyć siatką cieniującą. Wiosną, liście mogą trafić na kompost. Okrywania roślin wrażliwych nie powinno się wykonywać zbyt wcześnie, aby nie zadomowiły się tam na całą zimę myszy lub nornice.

Nie bez kozery kompost, utworzony między innymi z liści, nazywany jest „złotem ogrodników”, a oddawanie liści gminie lub ich palenie, zamiast kompostowania, można nazwać zwykłą stratą. Choć czasem zdarzają się sytuacje, że nie ma innego wyjścia.

Jednak korzystając z trzech powyższych sposobów zagospodarowania liści uporządkujemy ogród, a w przyszłości wzbogacimy go o nową dawkę próchnicy do wykorzystania na grządkach warzywnych lub przy nowych nasadzeniach.

 

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry