Wokół ogrodu

Kolorowy ogród jesienno-zimowy

Jesień to czas, kiedy z ogrodowych rabat znika coraz więcej kwiatów i ogród od jesiennych liści staje się żółto-brązowy, by w końcu szarość opanowała to, co za oknem. Jednak poprzez odpowiednie zabiegi – nasadzenia specjalnych roślin, których okres kwitnienia kwiatów przypada na ostatnie lub pierwsze miesiące roku, a także takich, które mają kolorowe pędy lub owoce, można sprawić, by kolorowa zima zetknęła się z wiosną.

Spis treści

  1. Kwitnąca jesień i zima
  2. Kolorowe owoce i pędy
  3. Ogrodowe suche bukiety

Kwitnąca jesień i zima

Jeżówka kwitnie do późnej jesieni, a zimą jej główki równiez są ozdobą na rabacie

Jednym ze sposobów, aby zmienić szary obraz ogrodu w okresie jesienno – zimowym, jest posiadanie w nim roślin jednorocznych lub wieloletnich, które kwitną bardzo długo, aż do zimy, lub w okres kwitnienia wchodzą dopiero pod koniec roku lub w pierwszych miesiącach roku następnego. Choć dużo zależy od pogody, są rośliny, które w okresie kwitnienia tolerują niskie temperatury, a nawet opierają się niewielkim przymrozkom. Oczywiście, aby osiągnąć taki efekt należy zadbać o to w odpowiednim czasie, szczególnie, jeśli chodzi o wysiew nasion jednorocznych.

Wrzosy to kolorowe krzewinki kwitnące jesienią

Listopad to miesiąc, kiedy ogród ubarwiają astry, chryzantemy, ciemierniki, cynie, dalie, kapusta ozdobna, lawenda, wrzosy.

W grudniu, przy łagodnej zimie podziwiać możemy ciemierniki, jaśminy nagokwiatowe, kaliny wonne, oczary pośrednie, wrzośce, zimokwiaty wczesne. Zwrócić należy uwagę, że w tej grupie najbardziej wrażliwe są jaśminy wonne i nie w każdej strefie klimatycznej Polski poradzą sobie z zimową aurą.

 

Styczeń to czas oczarów, ciemierników, kaliny wonnej, wawrzynków, wrzośców, a w lutym dołączą do  nich: wawrzynek wilczełyko, śnieżyczka przebiśnieg.

Krokusy wychylają się spod śniegu przy pierwszych słonecznych dniach

W marcu otwiera się okienko kwiatowe i na scenę wkraczają: cebulica syberyjska, kosaćce, krokusy, miłki wiosenne, przylaszczki, śnieżniki, śnieżyce wiosenne, tulipany wczesne. Zaczynają również kwitnąć krzewy i drzewa: dereń, forsycja, leszczyna, wierzby, a pod koniec miesiąca wiśnie i śliwy.

 

 

Kolorowe owoce i pędy

Różowe owoce śnieguliczki atrakcyjnie wyglądają na śniegu

Jednak nie tylko kwiaty mogą zdobić ogród zimą. Na uwagę zasługuje wyjątkowo dekoracyjna trzmielina oskrzydlona zwana ognistym lub płonącym krzewem, która swoimi czerwonymi liśćmi wprowadza ogród w okres jesienno – zimowy. Ciekawy efekty kolorystyczne mogą wprowadzić krzewy i drzewa o owocach utrzymujących się w okresie zimy na pędach, np.: ogniki, derenie, jarzębiny, głogi, śnieguliczki, berberysy, kaliny koralowe, bez czarny, irga, mahonia.

Czerwone pędy derenia wprowadzają kolor do zimowego ogrodu

Niektóre drzewa i krzewy szczególnie zimą, pozbawione liści, eksponują kolorowe pędy - czerwone: dereń biały, klon palmowy, wierzba purpurowa; żółte: dereń rozłogowy, wierzba biała, lipa szerokolistna;  białe: brzoza papierowa, brzoza brodawkowata. Lecz nie tylko kolor potrafi zwrócić uwagę odwiedzających ogród – wierzba mandżurska nie tylko ma ciekawe żółtawe pędy, ale są one pięknie poskręcane.

 

Ogrodowe suche bukiety

Zaschnięte kwiatostanu hortensji wyglądają atrakcyjnie nawet pod śniegiem

Na koniec można wspomnieć o trawach, których zaschnięte liście oraz kwiatostany zachwycają, szczególnie uginając się lekko pod wpływem podmuchów wiatru. Coraz modniejsze staje się zaplatanie traw w finezyjne kształty i warkocze. Trawom wtórują hortensje- królowe nie tylko letnich ogrodów, których wielkie wspaniałe kwiatostany zachwycające latem – mimo utraty kolorów – zimą nie tracą wiele ze swego uroku.

Trawy ozdobne cieszą oczy zarówno wczesną jesienią jak i w zimie

I tak oto, obsadzając ogród roślinami o  ozdobnych pędach, utrzymujących długo owoce oraz wchodzące w okres kwitnienia jesienią i zimą, możemy sprawić, że ogród nie pozostanie szary przez kilka miesięcy, a odkryje swoją inną, kolorową jakość.

Wybierz kategorię

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry