Wokół ogrodu

Podpory do piwonii i nie tylko

Kiedy ktoś mówi, że musi podeprzeć rośliny w ogrodzie, chyba każdemu od razu przychodzi na myśl krzew piwonii. Ale to nie jedyna roślina, która w ogrodzie wymaga podparcia, a rynek ogrodniczy oferuje przeróżne podpory w zależności od potrzeb podpieranych roślin oraz gustu estetycznego ogrodnika.

Piwonie zabezpieczone przed wyłamaniem specjalna podporą do piwoni

Piwonie można podpierać za pomocą specjalnych, pojedynczych lub podwójnych pętli, ale i półokręgów, choć czasem do podparcia szerszych okazów potrzeba większej ilości tych elementów. Wspomniane półokręgi bardzo dobrze spełniają swoją rolę, przy podpieraniu roślin rosnących przy płotach, ściankach, przytrzymując np. wysokie łodygi malw, których ulubionym miejscem jest zacisze płotu, ściana domu lub altany. Te same podpory będą nieocenione przy podpieraniu dalii. Dotyczy to szczególnie odmian dekoracyjnych, o ogromnych kwiatach, których łodygi bez pomocy przewracają się i łamią, gdyż nie są w stanie utrzymać ich ciężaru.

Podpora zakończona pętelką służy do podpierania pojedynczych roślin

Można również podpierać pojedyncze pędy przy pomocy podpór z tzw. małą pętlą – naparstnice, dziewanny, mieczyki, ostróżki, wiesiołki itp.

Podpory do przerastania świetnie zabezpieczą przed przewracaniem się wysokie floksy, posadzone w okręgu mieczyki, lecz podporę powinno się zainstalować zaraz po posadzeniu lub kiedy rośliny są jeszcze młode - niższe niż podpora.

 

Glicynia wymaga mocnych podpór

Rośliny wymagające podpór to nie tylko te, których wielkie kwiaty lub kwiatostany obciążają nadmiernie łodygę, a nie podpartą doprowadzą do pochylenia lub złamania. Dużo roślin pnących w naszych ogrodach z bardzo delikatnymi, a urokliwymi kwiatami, aby były widoczne sadzi się lub sieje przy pergolach, trejażach, płotkach, słupkach, kolumnach etc.  Często ta czasem drobna czasem całkiem duża architektura ogrodowa z drewna, metalu, plastiku stanowi element estetyczny ogrodu. I tylko gust, zasobność portfela lub pomysłowość majsterkowicza decyduje jak bardzo zachwycające są to urządzenia.

Podpór potrzebują rośliny jednoroczne i wieloletnie. Z jednorocznych najbardziej popularne są nasturcje, wilce, thunbergie, kobee, fasole ozdobne, chmiel. Dla nich najlepiej sprawdzą się płotki, siatki i linki, ale wszystko zależy od inwencji gospodarza ogrodu.

Dla powojników dobrym rozwiązaniem będą nie tylko ww. podpory, ale i pergole oraz specjalne ozdobne kolumny, stożki. Podpory te nadają się również jako stelaż dla róż pnących.

Powojniki pięknie prezentują się wyeksponowane na obeliskach

Rośliny wieloletnie wymagające solidnych podpór są m.in. akebia, bluszcz, cytryńec chiński, glicynia, karagana, kokornak, milin, obwojnik, wiciokrzew, złotokap. W przypadku tych roślin najczęściej buduje się solidne konstrukcje w formie trejaży kratownic, a nawet takie, które docelowo wraz z roślinami stanowić będą ażurowe, zielone dachy, z których zwisają ogromne kolorowe kwiatostany.

Po przeczytaniu tego artykułu nikt już nie będzie mieć problemu czym podeprzeć piwonie oraz jakie dać podpory pod inne rośliny.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry