Spis treści
Kiedy widzimy suche liście w środku tui, wielu ogarnia przerażenie, że roślina usycha. Często rozwiązanie widzą w zastosowaniu nawozu do iglaków przeciw brązowieniu liści. Jeśli w centrum ogrodniczym trafią na sprzedawcę bez znajomości tematu, otrzymają nawóz, który wg. nich nie sprawdzi się, gdyż nie otrzymają spodziewanego efektu – zielonej tui „w środku”. Równocześnie firma produkująca taki „niedziałający” nawóz może nieco stracić na swojej reputacji. Zupełnie niesłusznie.
Sucha tuja w środku
Jeśli ktoś naprawdę dobrze opiekuje się tujami – nawozi je, strzyże, to w rezultacie w ogrodzie ma piękny zielony krzew lub gęsty żywopłot. Zagęszczenie pędów i liści na zewnątrz, powodują zaciemnienie wnętrza krzewu, a to prowadzi do obsychania wewnętrznych liści. Jest to naturalny element życia rośliny. Brak światła – brak zieleni.
Jedyne co w takim wypadku dobrze jest zrobić, to strząsnąć zeschnięte liście i pędy wewnątrz krzewu, aby nie stały się siedliskiem szkodników, głównie pajęczaków.
Oczywiście użycie jakiegokolwiek nawozu do roślin iglastych wzmocni rośliny, więc zastosowanie nawozu przeciw brązowieniu igieł, nie jest to w 100% nietrafiona decyzja. Nawóz wzmocni roślinę, a zwiększona zawartość magnezu spowoduje mocniejsze wyzielenienie liści tui.
Nawóz przeciw brązowieniu
Często jednak nawóz ten jest też kupowany, kiedy ogrodnicy zauważą miejscowe żółknięcie krzewu. Aplikują go licząc, że zawarty w nim azot (N) i magnez (Mg) zapobiegną żółknięciu. Tak najczęściej się nie dzieje.
Nawóz przeciw brązowieniu igieł między innymi uzupełnia braki magnezu w roślinie. Magnez jest składnikiem chlorofilu stąd zielony kolor roślin. Nawozu tego należy używać z rozwagą w stosunku do roślin o pstrych liściach – typu variegata oraz aurea. Zbyt duża dawka magnezu i azotu mogą spowodować, że przebarwienia liści staną się mniej wyraziste lub liście zrobią się zielone.
Kiedy krzewy roślin iglastych zaczynają żółknąć/brązowieć nierównomiernie, najczęściej jest to oznaka choroby grzybowej lub ataku szkodników. Chorobę lub szkodnika należy określić i podjąć przeciw nim odpowiednie kroki likwidujące – ekologiczny lub chemiczny środek zwalczający patogen lub szkodliwego owada.
Stosowanie równoczesne lub po zabiegu nawozu przeciw brązowieniu liści lub innego nawozu jest jak najbardziej wskazane – osłabiona roślina będzie potrzebowała wzmocnienia, dla odbudowy uszkodzonych pędów i powrót do pierwotnego wyglądu, jeśli oczywiście szkody nie są zbyt wielkie.
Żółknięcie i usychanie krzewu po okresie zimy tylko z jednej strony, może świadczyć o mroźnym, wysuszającym pędy wietrze. Krótko mówiąc część krzewu narażona na częste mroźne wiatry od jednej strony została przemrożona. Często dotyczy to żywopłotów okalających ogród, kiedy ten założony jest na stosunkowo otwartym terenie. Z drugiej strony można powiedzieć, że to dobrze, bo rośliny wewnątrz ogrodu zostały ochronione przed wiatrem, a dzięki temu lepiej przezimowały.
Jedyne co wtedy można zrobić to usunąć przemarznięte pędy, odżywić rośliny nawozem i obserwować ich regenerację. Jeśli straty nie są zbyt duże, krzew może się zregenerować i nadal będzie spełniał swoją rolę w ogrodzie.
Podsumowując, nie ma potrzeby martwić się, że gęste krzewy tui usychają w środku – jest to proces naturalny.
Nawóz mineralny przeciw brunatnieniu igieł oprócz odżywienia krzewu uzupełnia braki magnezu w roślinie, objawiające się niemal równomiernym żółknięciem całego krzewu.