Nawożenie nawozami jednoskładnikowymi
Bardzo często stosowanym nawozem do pobudzenia trawnika do wzrostu wiosną jest saletra amonowa lub saletrzak, lecz korzyść z bezrefleksyjnego stosowania tych nawozów może być złudna. Najszybciej wpływają na efektywny wzrost źdźbeł trawy. Jednak pamiętać należy, że są to nawozy jednoskładnikowe, zawierające azot w dwóch formach: amonowej i azotanowej [saletrzak dodatkowo wapń (Ca) i Magnez (Mg)]. Szczególnie ta druga forma azotu jest bardzo łatwo i szybko przyswajana przez rośliny. Azot wpływa na rozrost masy zielonej – trawa daje wrażenie świeżej i przybierze intensywnie zieloną barwę. Po zastosowaniu tych nawozów widoczny efekt powinien być zauważalny po ok 1,5 - 2 tygodniach. Zależy to od wilgotności oraz temperatury gleby. I jakkolwiek są one bardzo dobrymi nawozami pobudzającymi do wzrostu, to następne nawożenie powinno odbyć się z użyciem nawozów mineralnych wieloskładnikowych. Pamiętać też należy, że stosowanie nawozu jednoskładnikowego – azotowego przyczynia się do bujnego wzrostu traw, a z tym wiąże się konieczność częstego koszenia trawnika.
Nawozy do trawnika

Zadaniem nawozów do trawnika jest utrzymanie murawy w zdrowej kondycji. Dlatego tak ważne są właściwe proporcje między najważniejszymi składnikami: azotem (N), fosforem (P) i potasem (K). Często dodatkowymi pierwiastkami, jakie możemy znaleźć w składzie tych nawozów są magnez (Mg), żelazo (Fe), Wapń (Ca), Siarka (S).
Nawóz wieloskładnikowy

Nawozy do trawnika to najczęściej produkty wieloskładnikowe, których zadaniem jest nie tylko pobudzenie roślin do wzrostu, ale również poprawa kondycji zdrowotnej traw – odporności na szkodniki, choroby grzybowe oraz warunki stresujące, jak susza i mróz. Wpływa także na rozrost masy korzeniowej, co ma znaczący wpływ na część nadziemną roślin.
Nawóz długodziałający
Nawozy długodziałające to nawozy „100 dni”. W ich składzie najczęściej znajduje się mocznik z długo przekształcającym się azotem z formy amidowej do amonowej i saletrzanej. Drugim rodzajem nawozów długodziałających to nawozy w otoczkach, które pod wpływem wilgoci i w odpowiedniej temperaturze powoli uwalniają składniki pokarmowe do gleby.
Nawóz do trawnika z mchem

Nawozy do trawnika z mchem oprócz podstawowego składu pierwiastków posiadają również żelazo (Fe), które niszczy mech w trawniku. Dzięki temu trawnik jest dobrze odżywiony, a mech usycha. Pamiętać jednak należy, że nawóz taki działa interwencyjnie – usuwa narosły w trawniku mech. Nie zapobiega, ani nie usuwa przyczyn wzrostu mchu w tych miejscach.
Na trawnik zachwaszczony

Nawóz na trawnik zachwaszczony nie zawiera herbicydu likwidującego rośliny dwuliścienne. Jednak jego skład i formuła [azotan wapnia Ca(NO3)2 ] powoduje, że młode chwasty mają utrudniony wzrost. Dlatego też taki nawóz dobrze się sprawdza w młodym trawniku, gdzie może zachodzić niebezpieczeństwo, że w przypadku zastosowania herbicydu przeznaczonego do zwalczania roślin dwuliściennych, młode trawy również ulegną jego działaniu. Stosowanie nawozu na trawnik zachwaszczony rekomendowane jest szczególnie, kiedy chwasty są młode (wiosna) oraz na młodych trawnikach, a jego skutek będzie najbardziej widoczny na trawnikach, które jesienią nie były wapnowane.
Nawozy krystaliczne
Na rynku ogrodniczym można również spotkać nawozy krystaliczne – wodorozpuszczalne do zasilania trawnika. Jednak ich wydajność jest niewielka, dlatego nadają się na małe trawniki przydomowe lub przytarasowe. Nawozy te rozpuszcza się w konewce i ręcznie podlewa trawnik.
Nawóz organiczny

Nawozy organiczne najlepiej stosować wiosną po zabiegu wertykulacji trawnika. Wtedy murawa jest naruszona i granule nawozu łatwo docierają do podłoża, nie przyczyniając się do tworzenia nowego filcu w trawniku. Ich niebywałą zaletą jest to, że przyczyniają się do powiększenia warstwy próchniczej, w której rosną korzenie traw, dzięki czemu darń jest mocniejsza oraz odżywiają trawnik nie zakwaszając gleby.
Mulczowanie
Mulczowanie to również sposób na dostarczenie masy zielonej i przyczynienie się do powiększenia warstwy próchniczej, poprzez zastosowanie w kosiarce do trawy trybu – mulczowanie i odłączenie kosza zbierającego. Kosiarka bardzo mocno rozdrabnia skoszoną trawę, która pozostaje na trawniku. Pod wpływem warunków atmosferycznych cząstki mulczowanej trawy docierają do gleby i tam ulegają rozkładowi.
Aplikacja nawozów
Nawożenie przeprowadzamy na suchym i skoszonym trawniku. Nawozy sypkie/granulowane najlepiej aplikować przy użyciu siewnika – ręcznego lub taczkowego. Jeśli nawóz rozsiewany jest ręcznie zalecane jest podzielenie dawki nawozu na dwie części i rozsiewać go „na krzyż”, aby zapewnić bardziej równomierne pokrycie terenu trawnika nawozem. Nawozy krystaliczne – wodorozpuszczalne rozpuszcza się w konewce lub innym pojemniku i roztworem podlewa trawnik.
Trawnik wbrew pozorom, to bardzo wymagająca „rabata” w ogrodzie. Tylko jeśli będzie odpowiednio pielęgnowany może stać się dumą właściciela.