Wokół ogrodu

Grabie w ogrodzie

Wszystkie grabie grabią do siebie – znamy to przysłowie i wiemy dobrze, że nie o narzędzie ogrodnicze tu chodzi, a o ludzką zachłanność. Tekst ten poświęcony jest narzędziu ogrodniczemu, bez którego nie obejdzie się żaden ogród.

Spis treści

  1. Grabie wachlarzowe
  2. Duża różnorodność wśród grabi do liści
  3. Jakie grabie do siana
  4. Grabie ogrodnicze do cięższych prac

 

Można powiedzieć, że grabie rozpoczynają i kończą rok w ogrodzie. Wiosnę zaczynamy od wygrabiania trawników, ziemi czy trawy w sadzie, a jesienią grabimy liście.Grabie różnią się materiałem, z którego są wykonane, kształtem, szerokością roboczą i wagą, co nie jest bez znaczenia. Czynniki te determinują ich przeznaczenie.

Grabie wachlarzowe

Dzięki dźwigni grabie wachlarzowe możemy regulować

Grabie wachlarzowe  z rozsuwanymi zębami w ogrodzie przydadzą się niemal przez cały sezon. Mogą być wykonane z metalu lub aluminium. Jeśli zęby będą ustawione blisko siebie -  grabie staną się mocniejsze, którymi nawet będzie można rozgarniać kretowiska. Im szerzej rozsunięte zęby, tym większa szerokość robocza, a grabie delikatniejsze w pracy. Takie maksymalne rozsunięcie umożliwia szybkie uporanie się z lekkim materiałem – trawą czy suchymi liśćmi.

 

Duża różnorodność wśród grabi do liści

Do grabienia liści możemy wybrać grabie bambusowe, wachlarzowe lub z taśm metalowych

Grabiami, które można by uznać za wręcz dedykowane do grabienia liści są grabie, które posiadają stałą szerokość roboczą, więc wyboru ich wielkości należy dokonać w momencie zakupu. Lekkie grabie o bambusowych zębach występują w kilku rozmiarach. Najmniejsze mogą służyć usuwaniu zanieczyszczeń spomiędzy blisko siebie rosnących roślin, ale i jako pomoc dziecka w pracy rodziców.

Jakie grabie do siana

Grabie rolnicze do prac polowych  zazwyczaj mają plastikową, przez co lekką część roboczą.  Wykorzystywane są do zbierania siana i słomy, mają szeroki rozstaw zębów. Grabie te posiadają najdłuższy styl  ze wszystkich, gdyż areał do obróbki nimi jest stosunkowo duży. Chodzi tu o łąki i ścierniska.

Grabie ogrodnicze do cięższych prac

Grabie do cięższych prac mogą posiadać pałąk wzmacniający konstrukcję

Wyżej opisane grabie służą do lekkich prac ogrodowych i polowych. Jednak w ogrodzie warzywnym lekkie grabie się nie sprawdzą. Do prac związanych z rozprowadzaniem, rozdrabnianiem, wyrównywaniem ziemi używamy cięższych grabi o metalowych zębach. Styl roboczy, drewniany lub z włókna szklanego, rzadziej metalowy, jest na ogół krótszy, niż w lekkich grabiach, żeby mieć dobrą kontrolę nad narzędziem. Grabie te ze względu na cięższe prace mogą mieć jedno połączenie z trzonkiem, lub posiadać tzw. pałąk, który nie tylko wzmacnia narzędzie, ale zapewnia pewniejsze prowadzenie w czasie pracy. W zależności od siły osoby pracującej nimi, dobieramy je kierując się ilością zębów.  Dla osób o mniejszej „sile w rękach” wystarczą grabie z 12,14 zębami, ale w ofercie  można spotkać grabie z 16, 18 i więcej zębami.

Podsumowując, wiele prac w ogrodzie wykonujemy grabiami. Od tego, jak zostaną dobrane zależy łatwość pracy oraz jej efekty.

Wybierz kategorię
Zobacz produkty
Zobacz więcej produktów

Telefon:

+48 14 63 95 500

Fax:

+48 14 63 95 501
Do góry